Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobson mechanizm
Witam,,,podobno w Warszawie jest jakis czlowiek który robi napedy do dobsona w celu umozliwienie robienia zdjec z dlugim czesem naswietlania,,,,,moze ma ktos jakies wiesci,,prosze o info
Odpowiedz
Astrofoto na dobsonie? Jakoś chyba nie bardzo to jest możliwe. Może chodzi tylko o prowadzenie za gwiazdami? Dobson to układ azymutalny i jakiekolwiek napędy nie zrobią z niego platformy do zdjęć długoczasowych.
Odpowiedz
Ja mam w planach budowę montażu pod aparat w którym jednym z podzespołów będzie taki "jakby dobson", w każdym razie napęd będzie oddzielnym układem.Raczej nie będzie na tyle dokładny, żeby prowadzić aparat z obiektywami dłuższymi niż 200-300 mm.
Wątpię, żeby ktoś robił napędy do dobsona, bowiem dobson to typowy montaż do wizuala i ewentualnie można nim planetki pofocić...
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz
Napęd do dobsona robi leszek jed na sąsiednim forum, ale to chyba jak pisze Tomek nie nada się do astrofoto.
Tutaj jest link:
http://www.lx-net.prv.pl/s/s.htm
Odpowiedz
Leszek pracuje takze nad platforma do astrofoto specjalizowana do wspolpracy z Synta na Dobsonie. Z tego co wiem jest juz wykonany prototyp tej platformy...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
witam,
po linku Leszka widac ze i na dobsonie da sie focic  Big Grin

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(22.01.05, 11:57)PJan link napisał(a):witam,

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=4816.0
Odpowiedz
(22.01.05, 11:57)PJan link napisał(a):witam,

Ja mialem na myśli, że na klasycznym Dobsonie zaopatrzonym tylko w napędy osi, nie da się focić z dłuższymi czasami. Jeśli z Dobsona zrobimy paralaktyka to jak najbardziej się da. W sumie można też powiesić rurę od Dobsona np. na G11 i mamy platformę do astrofoto ;D
Odpowiedz
witam,
no to ja sie zapytam wyzywajaco. A jesli na Leskowym zestawie zrobimy 30 ekspozycji 60sekundowych to na "zlepce" tez wyjdzie rotacja pola? Roazumiem ze to zalezy od ogniskowej...

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Wirtualna oś obrotu platformy paralaktycznej celuje w Biegun i z rotacją pola nie bedzie tu problemów bo to jednak montaż paralaktyczny podkowiasty z mocno zredukowaną podkową (do wycinka łuku rzędu 15*) i z widłami zastąpionymi ściankami Dobsona, chyba jedank nie pojąłeś geenialnego założenia i prostej idei tej konstrukcji sądząc po zadawanych pytaniach :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości