Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okulary Erfla
Witam
Czy długoogniskowe, 2-calowe okulary ERFLA (antares) będą dobrze współpracować z refraktorem (fs102) ? Chodzi mi głównie o ten 30mm modyfikowany z polem 74st. Pytam bo podobno np. długoogniskowe naglery są dostosowane raczej do newtonów i nie współgraja z refraktorami tak dobrze jak np szerokokątne Pentaxy XW. Zastanawiam sie na ile taki Erfl 30mm Antaresa mógłby być tańszą alternatywą dla Pentaxa XW 30mm (pole niemal identyczne, stosunek cenowy 1:5).

pozdrawiam
Takahashi FS-128 APO Montaz SPHINX SXW
Odpowiedz
Z długoogniskowymi refraktorami pracują bardzo dobrze, im mniejsza światłosiła instrumentu tym ostrzejszy będzie obraz przy brzegu pola widzenia 8)
Odpowiedz
Witam
Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich kolegów.Mam 2 pytanka odnośnie okularów erla.Czym rózni się ten modyfikowany od reszty erlów?I drugie czy okular ultrawide można porównać z erlem?
www.poa.home.pl Synta 200/1200, Vixen LVW 22mm, OLYMPUS C-460Zoom Statyw fotograficzny PZO. Tel.kom 662262212 pozdrawiam Adam
Odpowiedz
Porównywać oczywiście można i nawet należy ;D
Modyfikacja polega na realizacji pokrewnego projektu Erfla z większym polem widzenia 8)
Odpowiedz
Ja posiadam Erfla 32mm Wide tzn też modyfikowany bo normalne Erfle mają 5 elementów optycznych a ten patrze na opakowanie 6-elements no i ma pole 70 stopni więc nie wiele mniej od tego 30mm
Polluks dobson 150/750 + pare okularków, Canon EOS 300D
Odpowiedz
Cytat:Ja posiadam Erfla 32mm Wide tzn też modyfikowany bo normalne Erfle mają 5 elementów optycznych a ten patrze na opakowanie 6-elements no i ma pole 70 stopni więc nie wiele mniej od tego 30mm
...a ile z tych stopni to koma, która skutecznie niweluje przyjemność
obserwacjii?
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Tak z 10 stopni pola widzenia to koma czyli 1/7 to tak na oko
Polluks dobson 150/750 + pare okularków, Canon EOS 300D
Odpowiedz
Muszę nieco zasmucić szanownych przedmówców w kwestii pola rzeczonego okularu. Otóż przyjdzie mi na dniach rozstać się z wypożyczonym Modyfikowanym Erflem 30 mm Antaresa. Na zakończenie mojej z nim przygody pomierzyłem to i owo.

Tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...7#msg82907 były przypuszczenia.

Teraz są fakty: ogniskowa 29,5 mm, pole widzenia 62,6°.

P.S. Heniu, okular wyślę jutro. Dziękuję za cierpliwość.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości