Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrycia obiektów przez ISS
(21.10.04, 08:04)Hermes link napisał(a):zobaczenie zakrycia gwiazd lub planet przez ISS jest raczej teoretyczne. Jeśli ISS jest nad Polską (i jej wysokość ponad 60 stopni), to jej cień (od w/w obiektu) ma zaledwie kilkadziesiąt metrów szerokości (taki jak rozmiar Stacji) i z taką dokładnością trzeba by ustawić się na powierzchni Ziemi.
Przy jej prędkości (ok. 7.7 km/sek) czas zakrycia będzie mniejszy od 1/100 sekundy :o i trzeba by albo użyć kamery z conajmniej 100 klatkami/sek, albo zastosować fotopowielacz (lub inny przetwornik tego typu), aby zauważyć takie zakrycie.
Przelot ISS na tle Księżyca obserwowany jest od dawna (tzn od kilku lat Wink ).
Hermes

Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Przelot na tle tarczy Księżyca ma trwać zaledwie 1,9 sekundy. Jestem jednak ciekawy, czy oko ludzkie jest w stanie zarejestrować "mrugnięcie" przy zakryciu np. Saturna. I nawet to ostatnie dotyczy tylko przypadku, gdy ISS nie jest oświetlona, gdyż w przeciwnym przypadku dojdzie jedynie do szybkiego "złączenia" dwóch jasnych obiektów.

Postaram się śledzić obliczenia dotyczące tego typu zjawisk i zobaczyć na własne oczy coś takiego, aby w przyszłości nie gdybać, tylko wiedzieć.

Robert
Odpowiedz
(21.10.04, 09:39)Robert_Bodzon link napisał(a):[quote author=Hermes link=board=10;threadid=4382;start=0#msg66615 date=1098342276]
zobaczenie zakrycia gwiazd lub planet przez ISS jest raczej teoretyczne. Jeśli ISS jest nad Polską (i jej wysokość ponad 60 stopni), to jej cień (od w/w obiektu) ma zaledwie kilkadziesiąt metrów szerokości (taki jak rozmiar Stacji) i z taką dokładnością trzeba by ustawić się na powierzchni Ziemi.
Przy jej prędkości (ok. 7.7 km/sek) czas zakrycia będzie mniejszy od 1/100 sekundy :o i trzeba by albo użyć kamery z conajmniej 100 klatkami/sek, albo zastosować fotopowielacz (lub inny przetwornik tego typu), aby zauważyć takie zakrycie.
Przelot ISS na tle Księżyca obserwowany jest od dawna (tzn od kilku lat Wink ).
Hermes

Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Przelot na tle tarczy Księżyca ma trwać zaledwie 1,9 sekundy. Jestem jednak ciekawy, czy oko ludzkie jest w stanie zarejestrować "mrugnięcie" przy zakryciu np. Saturna. I nawet to ostatnie dotyczy tylko przypadku, gdy ISS nie jest oświetlona, gdyż w przeciwnym przypadku dojdzie jedynie do szybkiego "złączenia" dwóch jasnych obiektów.

Postaram się śledzić obliczenia dotyczące tego typu zjawisk i zobaczyć na własne oczy coś takiego, aby w przyszłości nie gdybać, tylko wiedzieć.

Robert
[/quote]

Było takie zakrycie Jowisza przez ISS nagłaśniane na SpaceWeather. Tu jest filmik wykonany przez farciarza, co akurat się rozstawił wewnątrz 80-o metrowego korytarza, w którym można było oglądać zakrycie (!). http://science.nasa.gov/spaceweather/swp...zzano1.gif

Więcej informacji na http://www.spaceweather.com/ (ustaw po prawej datę na 17 maja 2004 (archiwum strony), 16. maja była animacja z przelotu ISS obok Jowisza).
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Dzięki, ciekawe.

Starałem się wpatrywać w Jowisza, czy zauważę zmianę jasności planety. Nie zauważyłem.

Ale i tak, jak będzie okazja zobaczenia przelotu ISS na tle tarczy Księżyca to spróbuję to zaobserwować.

Robert
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości