Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrycia obiektów przez ISS
Jeżeli parametry orbity ISS nie zmienią się to w okolicach zaćmienia Księżyca będę mógł zobaczyć z mojego domu (o ile dopisze pogoda) trzy ciekawe zakrycia obiektów astronomicznych przez ISS.

27 X - zakrycie Saturna (trwające ułamek sekundy)
28 X - zakrycie Procjona (podobnie jak wyżej)
29 X - przelot na tle tarczy Księżyca (1,9 s)

Czy ktoś w Polsce już coś takiego obserwował?
Odpowiedz
Oj zmienią się te parametry. Pomijam wiele czynników jakie na orbitę stacji wpływają, ale przypomnę jeden dość istotny - 23. października oddokuje Soyuz TMA....
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
W takim razie przekonam się jaki wpływ będzie miało to oddokowanie na pozycję ISS na niebie. Czy bardzo istotną?
Odpowiedz
Na zakrycie saturna i tego drugiego obiektu wystarczające duże....
Odpowiedz
"Ten drugi obiekt" to Procjon - taka gwiazdka Wink
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Nazwy zapomniałem tej gwiazdki Wink
Odpowiedz
ej misiaczki nie zapominajcie o tym ze ilokrotnie jakis statek jak soyuz czy tez wachachadlowiec dokuje do ISS to dokonuje przy okazji kokorekty orbity podnoszac stacje do gory. Najczesciej do tego jest (byl/bedzie) wykokorzystywany spejs szatul - poki co jednak robi to to soyuz. czyli na 100% zmienia sie parametry orbity - czyli te dwa obiekty odpadaja... co do ksiezyca to ciekawa to to bedzie obserwacja Smile
Odpowiedz
A czy światło łysego nie przyćmi ISS?
Odpowiedz
(20.10.04, 21:37)Mariusz.k link napisał(a):A czy światło łysego nie przyćmi ISS?

Na szczęście ISS ma dużą jasność, choć zależną od odległości od obserwatora i ustawienia stacji. Według CalSky może ona wynosić maksymalnie do -2,5 mag, a nawet przy odległości 1000 km i 50% oświetleniu około 0,5 mag.

Jeżeli więc stacja jest oświetlona, a podczas zbliżenia do Księżyca będzie, to jest doskonale widoczna. Oczywiście światło Księżyca w pobliżu pełni nieco ją przyćmi, ale wciąż powinna być widoczna bez kłopotu, aż do momentu kiedy pojawi się na tle oświetlonej tarczy Księżyca i wtedy będzie widoczna raczej jako punkt (ale tego nie jestem pewny - jasność powierzchniowa ISS jest chyba większa od jasności powierzchniowej Księżyca) szybko przemieszczający się na tle tarczy naszego satelity. I w tym przypadku, przypuszczam, że mogą pojawić się problemy i aby taki przelot widzieć należy użyć do obserwacji teleskop.

Właśnie, czy ktoś już widział przelot ISS na tle tarczy Księżyca?

Do kanarkusamaximusa.

Wyraźnie - misiaczku - w pierwszym wątku napisałem "Jeżeli parametry orbity ISS nie zmienią się". Brałem więc pod uwagę taką możliwość.
Jeżeli nastąpi korekta orbity, to najprawdopodobniej nie tylko nie będę mógł zobaczyć zakrycia Saturna i Procjona, ale także i przejścia ISS na tle tarczy Księżyca.

Robert
Odpowiedz
Witam,

tak "na marginesie" - zobaczenie zakrycia gwiazd lub planet przez ISS jest raczej teoretyczne. Jeśli ISS jest nad Polską (i jej wysokość ponad 60 stopni), to jej cień (od w/w obiektu) ma zaledwie kilkadziesiąt metrów szerokości (taki jak rozmiar Stacji) i z taką dokładnością trzeba by ustawić się na powierzchni Ziemi.
Przy jej prędkości (ok. 7.7 km/sek) czas zakrycia będzie mniejszy od 1/100 sekundy :o i trzeba by albo użyć kamery z conajmniej 100 klatkami/sek, albo zastosować fotopowielacz (lub inny przetwornik tego typu), aby zauważyć takie zakrycie.
Przelot ISS na tle Księżyca obserwowany jest od dawna (tzn od kilku lat Wink ).

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości