Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSC - czyżby tania alternatywa dla GoTo ?
Witajcie

Co myślicie na temat projektu DSC(Digital Setting Circles) :

http://home.earthlink.net/~david.ek/digicircles/
http://web.telecom.cz/elektro-metal/navi-gb-1.pdf

MirekA

Odpowiedz
Ztego co na szybkiego wyczytałem z goto ma to nie wiele wspólnego. Założenie projektu to wyswietlenie informacji na ekranie (kompa, lub PDA) gdzie jest wycelowany w danym momencie teleskop. Wycelowywujemy recznie, enkodery podaja impulsy i kierunek przesuniecia w RA i DEC to wedruje do kontrolera i jest interpretowane przez program komputerowy w postaci odpwiednich wskazan na mapie wyswietlanej na ekranie np tak jak w Sky map.
Odpowiedz
Witajcie

W końcu udało mi się zrobić układ Dave'a z tym że zamiast proponowanych enkoderów US-digital S1/S2 użyłem zmodyfikowanych myszek optycznych 400dpi z sensorem H2000.
Rozdzielczość układu przekroczyła 4000 impulsów na 360 stopni w obu osiach.
Pierwsze próby okazały się zachęcające. Układ bardzo dobrze współpracuje z Carte du Ciel.
Kalibracja wstępna układu polega na wybraniu z menu programu opcji <Teleskop> nastepnie <Interface teleskopu Encoder>;
Wciskamy przycisk Connect;
Ustawiamy teleskop na 0 lub 90 st DEC;
Wciskamy przycisk Init 90 st;
Ustawiamy teleskop na wybrany obiekt "1" i wciskamy prawy klawisz myszy w Carte wybierajac opcje <Synchronizuj z aktualnym obiektem>;
Ustawiamy teleskop na wybrany obiekt "2" i wciskamy prawy klawisz myszy w Carte wybierajac opcje <Synchronizuj z aktualnym obiektem>;
Mamy już uklad skalibrowany.
Z menu wybieramy <Teleskop> <Sledz pozycje teleskopu> - w tym momencie pojawia sie na mapce znacznik miejsca w

które wycelowany jest teleskop. Każdy ruch teleskopu jest w czasie rzeczywistym odwzorowany w Carte du Ciel.
Teraz tylko czekać na pogodę do testów praktycznych

pozdrawiam MirekA

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości