Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plössl Soligory 4 i 6 mm
Witam<br><br>Chcę kupić w Astrokraku okular do obserwacji planet .<br>Mam do wyboru:<br><br>- Plössl (Soligor) 6 mm, dający power 167x<br>- Plössl (Soligor) 4 mm, dający power 250x<br><br>Który z nich wybrać ? Mam teleskop średnicy 100 mm.<br><br>Moim zdaniem Plossl 6 mm mógłby służyć lepiej w gorszych warunkach, ale daje trochę mały power dla planet. Natomiast Plossl 4 mm ma duży power, ale tu jest problem jakości wykonania. Patrzyłem kiedyś przez Hygensa 4 mm i nic nie widziałem. Chciałbym dobrze widzieć cienie księżyców na Jowiszu, czerwoną plamę i wyraźne pasy z strukturą. Także Marsa i przerwe Cas. na Saturnie. Słyszałem że są możliwe obserwacje planet przy 350x, ale to już za dużo na obiektyw 100 mm. Natomiast 250x wydaje się być maksymalne i dobre do planet, no ale to zależy od jakości tego okularu 4 mm.<br><br>Dlatego chciałbym poznać opinie użytkowników tych obu okularów. Zwłaszcza tych którzy mają podobny sprzęt jak 100/1000 mm teleskop.<br><br>Rafał ;D
Odpowiedz
Rafale do tej setki power 250x to już maks i nie ma sensu więcej z niej wyciskać  :o
Odpowiedz
Nie polecam Soligora 4 mm. To tania, mało ambitna rzecz. Miałem w ręku dwa egzemplarze - oba były, oględnie rzecz ujmując, słabej jakości. Oba też miały ogniskowe 4,6 mm. Co ciekawe "6 mm" był całkiem niezły, tylko że miał faktyczną ogniskową 8,5 mm (!).<br>Jak już musisz mieć okular 4 mm, to zapytaj Janusza P. o Celestrona 4 mm - był rewelacyjnie dobry.<br><br>Gdybym miał Ci wyjątkowo szczerze doradzić, to byłby to Soligor lantanowy LER 5,2 mm. Miałbyś power ok. 192-196x (ten, który macałem miał ogniskową 5,1 mm i bosko odsuniętą źrenicę wyjściową - jak to droższe, zwłaszcza lantanowe, Soligory). Tylko, kurde, ta cena...<br><br>Jeżeli te kilkaset zł nie wchodzi w grę, to ładnie uśmiechnij się do Janusza, aby wybrał Ci z worka jakiś bardziej udany egzemplarz tego Soligora 4 mm.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Witam,<br>mialem Soligorowego Plossla 4mm i probowalem go uzywac z RT-1000. Planety dalo sie obserwowac, ale ta "czworka" wymaga bardzo duzego zblizenia oka do przedniej soczewki okularu, na dodatek źrenica wejściowa tego okularu to chyba 3-4mm - krotko mowiac duza niewygoda w obserwacji (odpada w ogole jak nosisz okulary - naprawde trzeba sie "przykleic" do okularu). Sprzedalem ten okular i kupilem lantana Soligora 5,2mm - komfort obserwacji 500% wiekszy, no tylko jest duuzo drozszy, ale naprawde, naprawde WARTO!!! W koncu okularow nie kupuje sie codziennie.<br>A tak sie zastanawiam, wlasnie ze wzgledu na komfort obserwacji, czy nie lepiej byloby zamiast 4mm zastosowac barlowax4 (4000mm ogniskowa) i 15mm Plossla co daloby power 267x, no ale lacznie cena to juz prawie lantan...<br>pozdrawiam,<br>Jurek
Jerzy Łukasiewicz Takie tam szkiełka...
Odpowiedz
Sam Lantan 5,2mm da jednak lepszą jakość i większy komfort obserwacji niż kombinacja PL15+Barlow 4x  8)
Odpowiedz
ze skromnego doświadczenia sugeruję brać okular do mniejszego poweru.  Posiadam 4mm (power 230), oraz 6 mm (power 150).  Ten pierwszy od stycznia użyłem może z pięć razy, drugi używam non stop.
Odpowiedz
posiadam 4 mm - raczej nie polecam - sam używam go sporadycznie ( podzielam zdania powyższe ), na Twoim miejscu wziąłbym 6 mm<br>pozdrawiam,<br>Bartosz
Pozdrawiam, Bartosz Leszno&nbsp; 51° 50'&nbsp; , 16° 33'
Odpowiedz
i ja tez wziął bym jakis okular ktory daje power ok. 150-170x. Uzywac mozna praktycznie codziennie (chyba ze grzmi i deszcze leje). 150x to w gruncie rzeczy wcale nie tak mało, chociaz czasami to az sie prosi o nieco więcej. Ale jako podstawowe powiekszenie planetarne, bez ktorego ani rusz, to proponuje własnie 150-170x. I nie więcej. Kropka.<br>Pozdr
Odpowiedz
EL Capitano napisał: <br>"...Oba też miały ogniskowe 4,6 mm. Co ciekawe "6 mm" był całkiem niezły, tylko że miał faktyczną ogniskową 8,5 mm (!)... "<br><br>No i tu Darku jest problem, z tym właśnie zafałszowaniem parametrów optyki przez producenta. Pamiętam jak kiedyś badałeś wiele okularów i pisałeś o tym na teleskopy.pl. Fałsz tkwił także w polu widzenia.<br><br>Wniosek taki, że jak mam 6 mm to naprawdę mam 8,5, jak 9 to pewnie 11, i tak dalej...<br><br>Oj straszne dzisiaj czasy :-(<br><br>Jak bym kupił pewnie Lantana za 600 pln, to by pewnie już nie był zafałszowany.<br><br>No to teraz już nie wiem. I tak źle i siak. Jeśli wezmę już tego Plossla 6 mm to w rzeczywistości będę miał tylko 117x, więc to zły wybór dla planet. Z kolej 4 mm to marna jakość. Ja natomiast chciałem okular do 100 zł (i tak długo na niego zbierałem), więc chyba nic nie kupię.<br>----------------------------------------------------------------------<br>W sumie to wychodzi to tak:<br><br>Ten Plossl 6 mm odpada, jeśli ma ogniskową 8,5 mm. Gdyby miał faktycznie 6 mm, to jego bym wziął.<br>Może jednak wziąść tego Soligora Plossl 4 mm. El Capitano pisze żeby poprosić Janusza o wybranie udanego egzemplarza. Planety dalo sie obserwowac nim (pisze jureq) i choć ma bardzo małą źrednicę wyjściową, to mi to nie przeszkadza. ALE CO TAK NAPRAWDę WIDAć NA TYCH PLANETACH PRZEZ TEN OKULAR 4 mm ? Planety i tak obserwuję jak jest dobry seeing. Rzeczywista ogniskowa to 4,6 mm więc 217x. W sumie to chyba się opłaca go wziąść za 95 zł. Napewno lepsze to od Hygensa 4 mm. A jak kiedyś bedzie większa kasa, to się kupi lepszy Plossl, Meade czy Celestron lub Tał.<br><br>Rafał Sad :'( ???
Odpowiedz
możesz równie dobrze poprosić o 6mm wybranego z mozliwie najbardziej zbliżonymi parametrami do katalogowych.<br><br>Ja po prostu nie wierze w powery powyżej 200x przy aperturze 100mm. Sam mam taki teleskop, i tez się napaliłem na powerowanie kupując 4mm lantana.  To sie zdarza na prawdę nie często.  Power 120 wbrew pozorom jest bardzo użyteczny, dużo widać i przy prawie byle seeingu zdaje egzamin.  Do powiększeń w DS też jest odpowiedni, a 4mm to juz zbyt wiele.<br><br>Przemyśl to i raczej poproś Janusza opomoc w wybraniu dobrej 6mm.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości