Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MER-B OPPORTUNITY
(29.01.04, 14:41)lemarc link napisał(a):Kiedyś też wierzyłem w takie możliwości, obecnie pozbyłem się całkowicie złudzeń co do samoistnego powstania życia w najprostrzej nawet formie. Do wytworzenia prostego narzędzia potrzebny jest intelekt, cóż dopiero żywa komórka.

Może przyjdzie Ci jeszcze zmienić wyznanie. Wink
Do stworzenia życia (w pełnym tego słowa znaczeniu) w laboratorium, droga jeszcze bardzo daleka, ale czytałem, że udało się np. stworzyć proste "samopowielające się" konglomeraty w "imitacji pierwotnej zupy", w której znajdowały się jakieś związki lipidowe - do tej pory zresztą stanowiące istotną część ścian czy też błon komórkowych (nie pamiętam których).
Z drugiej strony coraz lepiej rozumiemy jak proste zasady mogą prowadzić do nieskończonych wręcz złożoności (teoria chaosu, geometria fraktali, etc.).
Myślę, że jeszcze będzie CIEKAWIE, czego i Wam, i sobie życzę. Big Grin
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Hmmmm... a mnie te białe Confusedkałki z panoramy przypominają kopalny szkielet z wykopalisk na Gobi, z rozmiaru sadząc to byłby olbrzymi Czerw pustynny jak z Arrakis-Diuny, Franka Herberta a piasku Ci na Marsie dostatek 8)
Odpowiedz
A ja chciałem napisać o dinozaurach na Marsie Wink ;D 8)
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz
a może to chodnik na przedmieściach starożytnego marsjańskiego miasteczka, uważajcie bo po wyjechaniu z krateru zobaczymy gwiezdne wrota
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
... albo Monolit ...
Wink
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
(30.01.04, 19:39)piotrko link napisał(a):... albo Monolit ...
Wink

no dobra, jeśli Opportunity się nagle, odpukać, "zepsuje" to znaczy, ze znaleźli monolit, gwiezdne wrota, albo wbitą radziecką flagę
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
ale powracamy do tematu...

Opportunity jest dwa dni do przodu w stosunku do planu... ma zjechać na powierzchnię Marsa jutro wieczorem naszego czasu, byłoby to o 5 dni szybciej niż na zjazd potrzebował Spirit. To wszystko dzięki brakowi przeszkód przy zjeździe, tym razem poduszki powietrzne nie blokują rampy zjazdowej, a sama rampa nawet dotyka piachu (łazik może "zeskoczyć" z rampy zablowowanej 40 cm nad powierzchnią gruntu)

Tymczasem Spirit przesłał nowe, kolorowe zdjęcia wykonane kamerą panoramiczną, a także dane naukowe zebrane tuż przed "zwiechą" systemu, optymistyczna data pełnego powrotu Spirita do działania to niedziela w nocy naszego czasu, a więc jeśli wszystko pójdzie pięknie to w poniedziałek na Marsie buszować będą dwa łaziki
Odpowiedz
Łazik przejechał już pierwsze 3 metry ;D
Odpowiedz
Strasznie jestem ciekaw co to za białe skały. Hematytu nie zawierają ale to nie znaczy że nie mogły się utworzyć w środowisku wodnym a wtedy to tylko z młotkiem robota wysłać aby skamieniałości poszukał.
pozdrawiam
Odpowiedz
Nie wiem czy ktoś zauważył ale na zdjęciu panoramy w połowie drogi do od łazika do prawej krawędzi wychodni białych skał leży coś dziwnego. Nie przypomina to kawałka skały. Widać że rzuca to cień na ziemię, więc nie jest to też skaza na zdjęciu. Rozmiary ma to niewielkie. Czy ktoś ma pomysł co to jest?
Skamieniałość??
pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości