Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MER-B OPPORTUNITY
Cytat:No tak, ale ktoś tu wspominał coś o glonach.... Skąd przekonanie, ze skoro na Marsie mogą występować jakieś mniej lub bardziej wyszukane formy życia, to zaraz muszą być to glony takie same jak nasze.... Pozdrawiam

Ponieważ w kosmosie występuje powtarzalność form. GAlaktyki, gwiazdy, planety, pierwiastki, itd...
Odpowiedz
Właśnie ukazało się rewelacyjne zdjęcie okolic łazika.

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/p...R1_br2.jpg

Widać na nim że nie są to skały wulkaniczne ale ale osadowe- widać to w prawej części zdjęcia gdzie wyraźnie widoczne jest wasrstwowanie.
Wygląda mi to na piaskowce, które jednak powstają w środowisku wodnym jak i lądowym pozbawionym wody.
pozdrawiam
Odpowiedz
(28.01.04, 07:08)greg link napisał(a):Właśnie ukazało się rewelacyjne zdjęcie okolic łazika.

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/p...R1_br2.jpg

Widać na nim że nie są to skały wulkaniczne ale ale osadowe- widać to w prawej części zdjęcia gdzie wyraźnie widoczne jest wasrstwowanie.
Wygląda mi to na piaskowce, które jednak powstają w środowisku wodnym jak i lądowym pozbawionym wody.

nikt nie wykluczył, że są to skały poch. wulkanicznego... przecież nie musi to być lawa, a np. popiół wulkaniczny, poza tym pamiętajmy, że jesteśmy w kraterze, może to skały powstałe podczas formowania krateru
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
tak nieco odbiegając od tematu, to ciekawe czy wogóle coś poza zdjęciami zobaczymy. Obydwa łaziki okazują się być skopane - Spirit - flash memory, Oprtunity - grzałka ramienia. Chyba będą musieli wyslać serwistanta na Marsa.... Wink
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Zdjęcie przytoczone powyżej jest także w postaci anaglifu (3D), widać na nim plastyczność terenu i silne pofałdowanie. Tylko nie wiadomo jaka jest tego skala. Jaką wysokość ma brzeg tego kraterka, zagłębienia.
Skały w 3D wyglądają na wgniecione lub zapadnięte (może pod wpływem podziemnych zbiorników wodnych grunt się zapada).
To ja pisałem o glonach. Wink
Na Ziemi żyją praktycznie wszędzie, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Właściwie z porostami jest podobnie i jest ich tysiące rodzajów. Na Marsie jeżeli by były, mogą być takie same, lub inne. W Kosmosie jest wymiana mikrorganizmów i zarodników poprzez np. materiał skalny.
Dalej podtrzymuję teorię, że w okolicach, gdzie wylądował Opportunity jest różnica między warstwą zewnętrzną gruntu ok.1 cm a właściwym podłożem. Mogą być to także wykwity i twory mineralne. W powiększeniu widać postrzępienie tych struktur.
Szkoda, że nie pokazują tego w kolorach tylko cz/b. Sad
MTO11CA, lornetka Celestron Sky Master 15x70, Meade ETX70 70/350 f=5, Bresser SkyLux 70/700 f=10, niebawem coś lepszego Smile
Odpowiedz
KrisLat trzymaj się, wielu spłoneło na stosie za głoszenie slusznych teorii >Sad

Moja teoria jest taka ze jest to działanie chodu i wiatru na glebę.
Odpowiedz
Trzymam się, trzymam!!! Wink
Należę do tych, którzy uważają, że życie występuje wszędzie, choć może być całkiem niepodobne do ziemskiego i niepotrzebujące wcale tlenu.
Mogą być organizmy niewęglowe, np. oparte na krzemie (teorie prof. Sedlaka), w tym przypadku atom węgla jest zastąpiony atomem krzemu.
MTO11CA, lornetka Celestron Sky Master 15x70, Meade ETX70 70/350 f=5, Bresser SkyLux 70/700 f=10, niebawem coś lepszego Smile
Odpowiedz
Ponoć organizmy krzemowe miałyby okrutnie wolny metabolizm, prawda-li to?
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Jak jakiegoś złapią to zapytają jak często korzysta z ustępu Wink ;D
Odpowiedz
(28.01.04, 17:25)KrisLat link napisał(a):Trzymam się, trzymam!!! Wink
Należę do tych, którzy uważają, że życie występuje wszędzie, choć może być całkiem niepodobne do ziemskiego i niepotrzebujące wcale tlenu.
Mogą być organizmy niewęglowe, np. oparte na krzemie (teorie prof. Sedlaka), w tym przypadku atom węgla jest zastąpiony atomem krzemu.

Kiedyś też wierzyłem w takie możliwości, obecnie pozbyłem się całkowicie złudzeń co do samoistnego powstania życia w najprostrzej nawet formie. Do wytworzenia prostego narzędzia potrzebny jest intelekt, cóż dopiero żywa komórka.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości