Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MER-B OPPORTUNITY
taki jest ich naturalny rozmiar, musisz zmienić ich rozmiary na 1024x1024 i będzie dobrze... na jednym widać cień spadachronu - łatwo go zlokalizować koło tego dużego krateru porównując wszystkie 3 zdjęcia ;D
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Nie dziwi Was ten kolor i struktura powierzchni?
Odcień jest lekko zielony gleby nienaruszonej i lekko porowaty.
Odcień warstwy gleby naruszonej przez worki powietrzne Opportunity może gdzieś 1 - 2 cm, jest zupełnie innej barwy pomarańczowej a także o innej strukturze - większej miałkości.
Wiadomo, że na Marsie szaleją burze pyłowe, to wg. mnie powinno być wszystko pokryte takim właśnie pyłem pomarańczowym.
Może to odważna teoria, ale mi to przypomina glony, które wiążą lekko wierzchnią warstwę gleby.
Tłumaczyło by to także okresowe zazielenienia niektórych obszarów Marsa o których wspominają astronomowie.
Pojawił się screensaver związany z misją Spirit i Opportunity (Uwaga !!! - jeszcze nie uruchamiałem, więc nie wiem jak to wygląda).
http://robotics.nasa.gov/mer/download.htm
MTO11CA, lornetka Celestron Sky Master 15x70, Meade ETX70 70/350 f=5, Bresser SkyLux 70/700 f=10, niebawem coś lepszego Smile
Odpowiedz
Niestety, boję się, że obecność glonów musiała by spowodować znaczny udział tlenu w atmosferze, a tego tam jak wiadomo prawie zupełnie brak Sad
Celestron C14, Vesta, etc.
Odpowiedz
Trochę tlenu jest bo 0,15% poza tym:
95% dwutlenku węgla
2,7% azotu
1,6% argonu
+ tlenek węgla (też w postaci stałej na biegunach)
+ para wodna
+ krypton i ksenon
od biedy takie proste organizmy mogłyby przeżyć.
Na Ziemi w różnych środowiskach żyją bakterie (gejzery i roztwory kwasu siarkowego) jakieś wieloszczety w głębinach oceanów przy olbrzymim ciśnieniu i braku tlenu itp.
MTO11CA, lornetka Celestron Sky Master 15x70, Meade ETX70 70/350 f=5, Bresser SkyLux 70/700 f=10, niebawem coś lepszego Smile
Odpowiedz
Zaczyna się robić ciekawie i oto chodzi Big Grin
Odpowiedz
to zdjęcie nie ma skalibrowanych kolorów, ale teren i tak jest ciemniejszy niż w innych miejscach Marsa. Jest to spowodowane przez rozdrobniony hematyt prawdopodobnie (tak mówili na konferencji)

a my tymczasem siedzimy w 20 metrowym kraterze, śmiesznie blisko jest horyzont nie? ;D dlatego mają problem z określeniem gdzie są, ale jeszcze parę przelotów Odyssey i MGS i go namierzą, a MGS może zrobić fotkę i pokazać zgubę

mi się wydaje, że na zwenątrz krateru będą kamyczki takie jak wszędzie, no może będzie ich mało, ale będą, po prostu siedzimy w kraterze, do którego nawiało pełno pyłu, a o tym "Bedrock" to nie wiem co myśleć, raczej to wygląda na skałę powstałą podczas uderzenia meteorytu
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Ja w tych białych wychodniach widziałbym chętnie jakieś skały osadowe np wapienieSmile ale oczywiście okaże się, że są to jakieś skały wulkaniczne np bazalt.
pozdrawiam
Odpowiedz
Cześć Greg i witam pozostałych!

Widzę, że tam gdzie jesteś, masz sporo czasu na internet Wink

(26.01.04, 07:14)greg link napisał(a):Ja w tych białych wychodniach widziałbym chętnie jakieś skały osadowe np wapienieSmile ale oczywiście okaże się, że są to jakieś skały wulkaniczne np bazalt.

Pozwolę sobie wtrącić conieco do Waszej dyskusji, choć oczywiście nie mam takiego poziomu wiedzy geologicznej, jak "Przedpiśca". Otóż proponowałbym nie patrzeć na to, co widzimy na tych zdjęciach - skądinąd b. interesujących - przez pryzmat naszych doświadczeń ziemskich. Nasz Czerwony Brat dość jednak różni się od Ziemi, być może zachodzące na nim procesy geologiczne z grubsza przypominają ziemskie, ale mogą mieć zupełnie inną naturę.
To samo dotyczy domniemanych form życia - jeśli takowe tam istnieją, to skąd zalożenie, że muszą mieć taką samą formę jak ziemskie i że muszą zaraz produkować tlen? Proponuję mieć trochę bardziej otwarte umysły i poczekać na wyniki badań spektroskopowych - nie będę ukrywał, że jako fizykowi są one bardziej dla mnie przekonujace niż jakakolwiek fotografia. Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz
ja nie produkuję tlenu, a żyję...
Odpowiedz
Witam!

(26.01.04, 17:47)Bartolo link napisał(a):ja nie produkuję tlenu, a żyję...

No tak, ale ktoś tu wspominał coś o glonach.... Skąd przekonanie, ze skoro na Marsie mogą występować jakieś mniej lub bardziej wyszukane formy życia, to zaraz muszą być to glony takie same jak nasze.... Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości