Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak umieścić obiektyw "na barana"?
Jakiś czas temu zdobyłem obiektyw Pentacon 200/4, ale do tej pory nie mam jak wypróbować jego działania - nie mam pojęcia, w jaki sposób można go zamontować na teleskopie.
Obiektyw, wraz z przelotką do Vesty waży ponad 0,75 kg, nie jest to mało. Przelotka posiada nagwintowany otwór pod śrubę "fotograficzną", taką jak na statywie do fotoaparatu.

Mój teleskop to Tał 200K (dla przypomnienia) - oprawa lustra wygląda bardzo solidnie, ale by wywiercić w niej otwór i zamocowac tam jakiś odpowiednio wygięty pasek stalowej blachy, musiałbym rozebrać cały teleskop i wyjąć lustro z oprawy. To odpada - nie dam rady potem poprawnie skolimować mojego potwora.
Przyczepić całość w jakiś sposób do podstawki lunetki celowniczej? Może ktoś ma pomysł, jak się za to zabrać?
Może ktoś robil dla siebie już coś takiego? Bardzo proszę, by podzielił się uwagami - dobre rady zawsze w cenie...
Wink
PS.
Moja przelotka obiektyw/webcam to nowy wynalazek z Astrokraka - posiada wewnątrz wklejoną tulejkę z mosiądzu nagwintowaną pod filtr (np -IR) w oprawce 1,25". Zacne rozwiązanie, tylko trzeba mieć sprawne palce, by ten filtr tam wkręcić.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Ja wymysliłem kidyś cos takiego i zdało to egzamin bardzo dobrze więc możesz nad czymś takim pomyśleć. Przykrecone do lunetki by własnie nie kombinować z teleskopem nic.
[Obrazek: luneta.jpg]
Niestety nie mam juz lepszego zdjęcia.
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
W Kamieniu robiliśmy to tak:
http://deckard.isp.net.pl/kamien/pages/IMG_1677.htm
i tak: (galeria Michała Witkowskiego)
http://deckard.isp.net.pl/kamien/pages/IMG_1678.htm

Na następnym zlocie Michu miał już fajny aluminowy płaskownik, zamiast tych drewienek Wink

Nie wiem jak to w tale wygląda, ale może taką szynę uda ci się zamocować do tuby np. dużymi cybantami. Bo wiercenie dziurek w tubie chyba odpada...
Odpowiedz
Wojtek, a ja mówiłem, że 200 waży sporo Tongue
Gdybym miał takie obejmy, to pewnie bym tak zrobił. Ale nie mam takich obejm i dlatego myślę nad rozwiązaniem Bartka.

Bartek, sam to zrobiłeś, czy zleciłeś komuś? Pewnie już nie masz tego wynalazku? (jak by co, to jestem chętny). A może Ci jakieś plany, rysunki zostały? Gdybyś coś miał, to liczę na odzew i dziekuję za zainteresowanie.
Smile
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
(17.07.04, 13:31)Bielack link napisał(a):Gdybym miał takie obejmy, to pewnie bym tak zrobił. Ale nie mam takich obejm

można pomysleć nad zmianą statusu występowania obejm ;D
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
A jaka jest średnica lunetki celowniczej? Może jakieś obejmy na tubus lunetki? (jeśli jest dość sztywny)
... bo wszyscy myślą, że to jest tak, a to jest zupełnie inaczej... (Mucha Jan, Polska)
Odpowiedz
Nie mam dałem to razem z TALem nabywcy choć tego nie chciał Smile , jak bym wiedział to bym zostawił.
Robił mi to mój sąsiad on jest cudotwórcą Smile super facet , jak zwykle na oko zero planów.

Srdenica tego była ok 75 - 80 mm szerokie na ok 40 mm z 6-cioma otworami by można było ladnie ustawić to co tam wsadzasz , była tam i luneta i obiektyw Jupiter , przykręcone to było doma wkrętami do lunety. Na stopce tej obejmy były dwa otwory i wrkętami przykrecone do reszty (jak widać mam nadzieje na fotce) , pomysł prosty i skuteczny gwarantuje ze bedziesz zadowolony niestety wykonanie tylko w ramach "domowych warsztatów" .

Jak będziesz miał pytania to wal - chętnie opiszę to co będiesz chciał bo raczej lepszych fotek nie mam , ale poszukam Smile
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Co Wy chcecie ładować na barana ? ;D

A może by przymocować do tej stopki do do której jest przymocowany teleskop?
Odpowiedz
(17.07.04, 17:22)HAMAL link napisał(a):Co Wy chcecie ładować na barana ? ;D

A może by przymocować do tej stopki do do której jest przymocowany teleskop?

Nie, no Hamal - nie będę Cię niczym obciążał Wink
(to żart, rzecz jasna, pamiętam że jesteś Zodiakalnym Baranem).

Do stopki nie bardzo jest jak podczepić - mało jej wystaje, a i pole manewru miałbym bardzo ograniczone.
Odpowiedz
Bielack, a co z mocowaniem do pręta od przeciwwagi, czy bedzie za nisko na balkon?
Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości