Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C/2003 K4 - pierwsza fotka
Zdjecie jest sumą ekspozycji - pierwsza 23:50.44 ostatnia 00:08.20

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(11.07.04, 22:19)Hermes link napisał(a):naszukałem się programu do obliczania pozycji komety (lub planetoidy) na podstawie pomiaru negatywu, ale znalazłem

Hermes

A można wiedzieć jaki to program :Smile
Odpowiedz
Witam,

kilkanaście lat temu dostałem "Astronomy on the Personal Computer" - jest to zestaw kilkudziesięciu procedur astronomicznych + kilka programów przykładowych (wszystko jako pliki źródłowe w Turbo Pascalu) + prawie 200 stronnicowa instrukcja. W ten sposób można tworzyć własne programy (tak powstały dla SOPiZ PTMA "Zaćmienia" i "Transit").
Wśród tych przykładów jest program "Foto", który pozwala obliczyć pozycję komety lub planetoidy względem gwiazd na podstawie pomiarów negatywu. Kiedyś wykonywało się zdjęcia na kliszy (szklanej !) formatu np. 9x12 cm i odczytując negatyw do kilku mikronów miało się dokładność pozycji poniżej 1".
Teraz można pominąć używanie specjalnego mikroskopu pomiarowego - skanować negatyw i odczytać pozycje do 1 piksela. Przy dużej rozdzielczości skanowania i ogniskowej teleskopu rzędu 1 m również osiągnie się podobną dokładność (pomijam tu zagadnienie odpowiedniego naświetlenia zdjęcia).
W przypadku zdjęcia komety C/2003 K4 otrzymana dokładność była tylko 11"/ piksel, ale wynik końcowy uwzględniający położenia kilku gwiazd dookoła komety to kilka sekund kątowych.

Hermes
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź Smile
Odpowiedz
HI!
I'm from Grodno, Belarus. I'll write in English, ok? I can read and speak Polish but cant write, sorry. 12.07.2004 I made some fotos of K4 on my modified Toucam pro - it is my first foto of the comet :Smile
First picture - overlayed over CdC skychart, next - processed in iris (mostly - modified equalization, ramp color...).
p.s... this comet is not so small Wink
[Obrazek: C2003-K4_2.jpg]

[Obrazek: C2003-K4_1.png]

thanx!
Odpowiedz
Hello Andrey Smile Smile Smile

Welcome to our astro site - it's very nice that you are here with us Smile Smile Smile How did you find this place?

Good work with K4 comet - You've just started with astrophotography but the first results are very interestsing.

I'm going to make some shots of this phenomena but the weather is not very well, what a pitty....

Regards!!!

Przemas

ps. Grodno - it is very close to the border. Maybe you will able to visit us on some astroparty???
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
HI again!

First of all Thank you for support Wink

I found you forum (and very soon I realized - Very nice forum) on one russian astroforum... not sure for 100% - but I think it was starlab.ru.
You are right, Grodno is very close to border, and I will be wonderful to visit astroparty in Poland... someday Smile
p.s. where can I find some info about astroparty, maybe website? (sorry for offtopic)
thanx a lot!
Odpowiedz
doctorandrey,
good to see you here!
I'm glad you found our forum to be a nice one. Hope to see your future works here soon.
Regards
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości