Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odnaleziony Bolid
Ja się nie podejmuję oceny jasności bo nigdy tego nie robiłem dla tak jasnych obiektów. Opierałem się na opinii Michała Witkowskiego. Pozatym Bolid miał dwa rozbłyski, które chyba można ocenić na -12mag. Czyli lepiej by było tak Bolid miał jasność ok.-9 do 10mag, a w momencie rozbłysku wzrastała ona do -12mag czy jest to Kubo do przyjęcia?
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Kropeczko, ja tez nie jestem specem od takich jasnych obiektow, wiec tez polegam na slowach michała W. Z tego co pamietam mowił ze był jasniejszy niz blysk iridium -8mag. -8 a -12 to ogromna roznica jak miedzy 0mag a +4mag Smile mozliwe ze w czasie rozblyskow bylo -12 mag. Trudno orzec. Niech sie inni wypowiedzą Smile<br>Pozdr
Odpowiedz
Michał powiedział, że był dużo jaśniejszy od Irydium -8mag i na jego gust to by ocenił jasnośc na ok -10mag ja dodałem, że w momentach rozbłysku było -12mag.<br><br>Może jest tu ktoś kto ma jakiekolwiek doświadczenie w ocenie tak jasnych obiektów powiedzmy -6 do -20 mag. Do czego to porównywać do pobliskiej latarni?<br><br>
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10&quot;, MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Raczej porównywać oświtlenie nim terenu do oświetlenia Księżycem w pełni czy kwadrze !!!
Odpowiedz
W raporcie Ludka chodzi o pomiary fotometryczne oswietlenia nim raczej wzorcowej powierzchni lub namiary radiowe lub radarowe bo radiometria po polsku to pomiary ciał promieniotwórczych a tu nie o to raczej chodzi Big Grin
Odpowiedz
Chyba chodzi tu o radiolokację, czyli namiary radarowe. Klasyczne namiary radiowe raczej tu nie wchodzą w grę. Radiometria zaś, to już zupełnie inna bajka.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
Czuję się w jakimś względzie wywołany do tablicy, więc moja opinia jest następująca :<br>Pamiętam dobrze, że w momencie przelotu bolidu wschodził już Księżyc (ost kwadra -11 mag), który był ok 12 st nad horyzontem. Bolid był w chwilach rozbłysku na pewno jaśniejszy niż Księżyc. Przynajmniej tak ja to zarejestrowałem. Flary Irydium -7 lub -8 (rzadko zdarza się -9) oglądałem wielokrotnie i naprawdę robią wrażenie (szczególnie przy mocno przejrzystym powietrzu), ale ten bolid to była prawdziwa masakra.<br><br>pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości