Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odnaleziony Bolid
Na pl.sci.kosmos jest relacja Ludka Vasty ze znalezienia pozostałości bolidu obserwowanego w Europie rok temu. Może jednak zacytuję.<br><br>"Byc moze w niedziele jest szansa na jasny bolid...<br><br>Prawie rok temu pojawily sie tutaj wiadomosci o bolidzie, ktory lecial <br><br>6 kwietnia nad Austria. Potem spadl w Niemczech. Bolid byl <br><br>sfotografowan na kilka stacjach Europejskiej sieci bolidowej (centrum <br><br>jest w czeskim Ondrejovie), zwlaszcza w Niemczech. Pavel Spurny z <br><br>Ondrejova potem zmierzyl zdjecia, obliczyl lot i prawdopodobnego spadu <br><br>meteorytu. Wczoraj mial u nas w obserwatorium wyklad i oto niektore<br>wyniki, co zapamietalem, i potem jeszcze zacheta na obserwowanie, bo...<br><br>Bolid osiagnal jasnosc okolo -17 mag. Poczal swiecic w wysokosci 85 km <br><br>i zgasnal w wysokosci 16 km. W tym czasie przelecial 91 km i ta podroz<br>trwala tylko 5 sekund. Na poczatku mial predkosci 21 km/s, na koncu 3<br>km/s.  Potem jeszcze z tych 16 km padal na ziemie, co trwalo chyba 2 <br><br>minuty. Na poczatku cialo mialo mase chyba 600 kg, na ziemie powinno <br><br>spadnac chyba 25 kg (najwiekszy powinienen miec 15 kg). Obszar, gdzie<br>prawdopodobnie spadl meteoryt, ma <br><br>wielkosc 1000x700 m (pod uwage brana takze predkosc wiatrow w roznych <br><br>wysokosciach, tylko ze dane byly z Monachium). Byl znalezion w lipcu na<br>sciezce i dostal nazwe Neuschwanstein (bliski zamek, bardzo znany w<br>Niemczech, <br><br>kiedys tam mieszkal jakis krol). Meteoryt zostal znaleziony 400 m od<br>wyliczonego miejsca.<br><br>Pavel Spurny takze obliczyl orbite tego ciala w Ukladu Slonecznym i <br><br>stwierdzil, ze ma prawie taka sama orbite jak meteoryt Pribram. Pribram <br><br>byl pierwszym cialem, ktore zostalo sfotografowane jako bolid, <br><br>znalezione na ziemi i obliczona dokladna orbita w Ukladu Slonecznym. <br><br>Bolid Pribram lecial 7 kwietnia 1959. Problem jednak jest w tym, ze <br><br>material tych 2 meteorytow jest zupelnie inny. Jest jednak nadzieje, ze<br>teraz znow cos poleci okolo 5-8 kwietnia. Najwieksza prawdopodobnosc<br>jest w nocy z niedzieli na poniedzialek. Wiec nalezy ogladac niebo, bo<br>byc moze znow poleci bardzo jasny bolid, znow to gdzies spadnie. Radiant<br>jest we Wlosach Bereniki. O ile cos zobaczycie, zapiszcie sobie dokladny<br>czas, zapamietajcie, jak to wygladalo (czy sie cialo w locie rozpadalo,<br>wybuchy). Po kilka dziesiatkach sekund mozna uslyszec wybuch  (jesli<br>nakrecicie zjawisko na wideo, zostawcie jeszcze kilka minut wideo<br>wlaczone) - swiadkowie slyszeli u tego bolidu rok temu halas po 2<br>minutach. Wiadomosci o obserwacjach mozecie napisac (takze po polsku)<br>albo do mnie albo prosto do Instytu Astronomicznego w Ondrejovie -<br>czeska wersja formularza jest na<br>http://www.asu.cas.cz/~meteor/hlaseni.htm i angielska na<br>http://www.asu.cas.cz/~meteor/report.htm<br><br>Na tej orbicie prawdopodobnie jest wiecej (raczej duzo) kamieni.<br>Niektore moga miec wielkosc kilka dziesiatek metrow. Ale wielkosc nad<br>100 m jest juz raczej mniej prawdopodobna.<br><br>No i w Ondrejovie juz z niecierpliwoscia oczekuja kolejne noce...<br><br>Ludek"<br><br>To nieprawdopodobne że można było określić z taką dokładnością upadek tego kamlota.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10&quot;, MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Jeszcze jedno czy ktoś powiadomił Ludka o "naszym" jeziorowym bolidzie?<br><br>
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
Kropeczko, przecież Ty miałes to zrobić... Sam mówiłes Wink<br>Pozdr
Odpowiedz
Zgadza się relację wysłałem ale do Arka Olecha (tak sugerował Janusz P.) do Ludka miał wysłać kto inny. Troszkę o tym wszystkim zapomnieliśmy bo zbiegło się to z zamknięciem starego forum. Ok wyślę Ludkowi też najwyżej dostanie dwa razy.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
Mirku nie zgadza mi się za bardzo masa wejściowa Bolidu ale to w końcu tylko -17 mag, muszę przeprowadzić odpowiednie symulacje, dla podobnego tylko dziennego Bolidu Morawka ponad - 20mag masa początkowa była w granicach kilku ton a też spadło coś tylko w kg ;D ;D ;D
Odpowiedz
Janusz opanuj się Tobie zawsze się coś nie zgadza:-).
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
Janusz, ładne "tylko" to -17... Wink
Odpowiedz
-20mag to by było pewnie jasno jak na Jowiszu... Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Ludek relację dostał i umieścił w raportach na <br><br>http://meteor.asu.cas.cz/db/report/<br><br>Napisał mi, że z  pomiarów radiometrycznych (nie jest pewien czy po polsku będzie tak samo ja też) coś mają o tej porze ale ich kamery tego nie zarejestrowały na kliszach.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
A co z tą jasnością w koncu? -12? Ja bym dał -9 lub -10. Trzeba wszystkich spytac tych co widzieli ten bolid i usrednic proponowane przez nich jasnosci, bo tak to mamy duze rozbieznosci.<br>Pozdr
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości