Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
X-Prize: Space Ship One
No i udało się!!!

----
11:02 a.m. ET: Mike Melvill and his SpaceShipOne have made it into space. Everything looks good, mission official said, and the craft is now gliding back toward a landing at the Mojave Airport, where it took off earlier this morning. "I got goose bumps when I saw contrails," Greg Klerkx, author of Lost in Space: The Fall of NASA and the Dream of a New Space Age. "I never thought I'd see this moment, but here it is."

Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
WYLĄDOWAŁ PRZED CHWILĄ!!!
Na BBC World idzie na żywca! Własnie wylądował!
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
oglądałem na BBC ;D
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Czyli pełen sukces!
Teraz tylko powtórzyć i ... kaska leci.

Dla mnie to niesamowite. Być przez chwile w kosmosie małym "samolocikiem" bez żadnych osłon termicznych, itp... To początek prywatnych podróży kosmicznych.
Odpowiedz
(21.06.04, 16:18)Masiek link napisał(a):Czyli pełen sukces!
Teraz tylko powtórzyć i ... kaska leci.

Dla mnie to niesamowite. Być przez chwile w kosmosie małym "samolocikiem" bez żadnych osłon termicznych, itp... To początek prywatnych podróży kosmicznych.

Bez osłon termicznych, bo to był lot kilkukrotnie (~7-8x) wolniejszy od lotu orbitalnego, więc maszyna się tak nie rozgrzewa przy wejściu w atmosferę.

Prywatne loty orbitalne to ciągle odległa przyszłość, ale na pewno znajdzie się wielu chętnych by za $100 tys polecieć lotem balistycznym na skraj ziemskiej atmosfery i poczuć przeciążenia do 5 g podczas pracy silnika rakietowego, a potem przez 3 min stan nieważkości, jednocześnie mając przez okna widok bardzo podobny do tego jaki można podziwiać z orbity. A skoro zaczną latać ludzie, to spodziewać się można nagłego przyspieszenia rozwoju tej dziedziny nauki i techniki (podobnie jak było to z lotnictwem cywilnym).
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
(21.06.04, 16:28)Bartolo link napisał(a):A skoro zaczną latać ludzie, to spodziewać się można nagłego przyspieszenia rozwoju tej dziedziny nauki i techniki (podobnie jak było to z lotnictwem cywilnym).

Już sama nagroda X-Prize "podkręciła" nieco rozwój tej dziedziny nauki, skoro aż tyle ekip opracowywuje swoje rakiety. Jest wielu zdolnych "zapaleńców" spoza NASA i taka nagroda jest warta wysiłku. Oby więcej takich inicjatyw!
Odpowiedz
Właśnie słuchałem na RMF-ce... Strasznie ubogo i skromnie to podsumowali... Sad
Odpowiedz
za jakieś 30 min ma być konferencja prasowa, więc trzeba włączyć CNN, BBC, albo EuroNews... (CNN po wylądowaniu SS1 trochę czasu (parenascie minut) pościęciło, zdaje się, że na CNN konferencja będzie na bank)
Odpowiedz
Maksymalna osiągnieta wysokość to 100 km i 124 metry Smile

SS1 miał problem z systemem sterowania i przez to aż o 22 mile przekroczył ścieżkę schodzenia do lądowania...
Odpowiedz
To był lot testowy mający na celu sprawdzenie rakietoplanu czy jest on w stanie dotrzeć na wysokość 100 km (pewnie bez wymaganego w konkursie o nagrodę X bagażu - 2 pasażerów lub ekwiwalentu ich masy).

Aby odebrać nagrodę X trzeba ponowić taki lot najwyżej 2 tygodnie później. Scaled Composites chce jednak o nagrodę zawalczyć później w tym roku. Stawiam na koniec wakacji.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości