Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uwaga !!! WYbuch Perseidów!!!
Zapomniałem dodać że poza forsowaniem na 3200 ASA przydałby się jakiś jasny standart ze światłem 1,4 jak co roku czynię, wtedy śladowo wychodzą nawet te +2 wielkości w pobliżu radiantu 8)
Dla mnie osobiście optymalnym rozwiązaniem jest Rosyjski Mir 24-M o parametrach 35/2, rejestruje na 3200 ASA meteorki od około 0-1mag ale ma sporo większe pole widzenia od standartu 50mm 8)
Odpowiedz
(29.06.04, 19:59)Janusz_ P. link napisał(a):Dla mnie osobiście optymalnym rozwiązaniem jest Rosyjski Mir 24-M o parametrach 35/2, rejestruje na 3200 ASA meteorki od około 0-1mag ale ma sporo większe pole widzenia od standartu 50mm 8)

I tak się zupełnie przypadkiem składa, że jest od do kupienia w komisie w Astrokraku...
Oj Janusz, Janusz...

Obniż cenę z tych 280 zł na coś rozsądniejszego (na Allegro kupiłem taki obiektyw
w stanie idealnym za 150 zł(, to nie będziesz musiał wykorzystywać Perseidów do
sprzedaży zapasów komisowych...

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
(29.06.04, 19:59)Janusz_ P. link napisał(a):Zapomniałem dodać że poza forsowaniem na 3200 ASA przydałby się jakiś jasny standart ze światłem 1,4 jak co roku czynię, wtedy śladowo wychodzą nawet te +2 wielkości w pobliżu radiantu 8)
Dla mnie osobiście optymalnym rozwiązaniem jest Rosyjski Mir 24-M o parametrach 35/2, rejestruje na 3200 ASA meteorki od około 0-1mag ale ma sporo większe pole widzenia od standartu 50mm 8)

Niestety najaśniejszy mam obiektyw 50mm panacolar ale to już "tylko" 1,8 ( z tym ze chyba pole widzenia za małe )

Ten Mir 35\2 a leży u mnie w szafie bo siostra pożyczyla i "sie zepsuł" znaczy zacioł na najwiekszej przysłonie a chwilowo (od zeszłych wakacji) jest brak budrzetu na jego reaktywacje. Sam raczej boje sie za to zabierac żeby nie pogorszyć jego stanu .

co do filmu to pozostaja 2 opcje . forsowanie 800 Kodaka MAX albo forsowanie Fuji Neopan 1600 pro ale to juz tylko B&W

który bardziej sie nada ? dodam tylko że akurat takie filmy mam na stanie i mało prawdopodobne aby udało mi sie cos innego załatwić w najbliższym czasie

Pozdr
DaVe
Losmandy GM8+300D+..... w realizacji Wink
Odpowiedz
No jednak sie zmobilizowałem i rozkreciłem ten obiektyw ( mir 35\2) okazało sie że wystarczy odkrecić tylną scianke i podnieść jeden pierscień (ten którym sie ustawia przysłone) bo przeskoczył odrobine za daleko. Naprawa 90 sekund ( z drogą po śrubokręt)- koszt całkowity : 0zł 0gr

bosko. teraz pozostaje pytanie ktory film ?

pozdr
DaVe
Losmandy GM8+300D+..... w realizacji Wink
Odpowiedz
Witam !

Co do błon - może spróbować czarno-białą błonę KODAK TMAX 3200 PRO ?
Sam już kiedyś na niej robiłem zdjęcia komet. Ziarno ma niewiele gorsze od TMAX 400. Oba negatywy po wywołaniu prawie się nie różnią (oczywiście nie licząc czułości). Jak ktoś pamięta błony ORWO NP 20 i NP 27, to wie, jak się różniły ich parametry (zwłaszcza ziarno - oczywiście na niekorzyść NP 27).
TMAX 3200 nadaje się do forsownego wywoływania. W zależności od wywoływacza, można uzyskać różną czułość. Dla popularnego D76 zakres czułości to przedział 400 - 6400 ASA, dla wywoływacza T-MAX można osiągnąć nawet ponad 12000 ASA (ale przy większym ziarnie).
Dane Kodaka podają stardardowo ziarno TMAX 3200 takie, jak TRI-X 400 ASA.

Hermes

P.S. Ostatnio trafiłem na reklamówkę o błonie barwnej KODAK ROYAL SUPRA 800. Można ją forsować nawet do 3200 ASA. Jak podaje Kodak, to film "... który w swej klasie czułości nie ma konkurencji w zakresie ziarnistości jak i ostrości konturowej..."
Ale pewnie jak zwykle, producent swoje, a rzeczywistość drugie Big Grin
Na marginesie: pamiętam taką reklamę wysokoczułej (kiedyś) błony czarno-białej (mniejsza o producenta...):
"... Błona najwyższej czułości, nadaje się do wykonywania powiększeń, a zwłaszcza stykówek..." ;D
Odpowiedz
Perseidy są piekielnie szybkie i to działa na nie korzyść.
Odpowiedz
DaVe złota rączka ;D no to czekamy na wyniki działania tej jasnej i ciekawej dla nas rosyjskiej optyki.
Odpowiedz
Znalazłem takie info :
http://info.onet.pl/936287,16,item.html

Już nie mogę się doczekać tych Perseidów 8)
Odpowiedz
Czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenia w radiowym obserwowaniu meteorów??? Myślałem żeby właśnie przeprowadzić taką obserwację podczas tegorocznych perseidów ale jestem w tej dziedzinie trochę zielony i chętnie bym porozmawiał z kimś kto ma już jakieś doświadczenie w tego typu obserwacjach Smile Proszę o kontakt w tym wątku lub na priva.
Odpowiedz
Allan zajrzyj pod ten adres:
http://radiopolska.bydnet.pl/astro/
a to strona gościa który ma doświadczenie w obserwacji radiowej:
http://klub.chip.pl/sagan/
nie ma tam zbyt dużo ale możesz stamtąd wysłać do niego maila.
To sympatyczny młody człowiek, miałem okazję poznać go w tamtym roku. Miał z kolegą ze studiów prelekcję na temat łapania tych meteorów.
Powodzenia, mi zabrakło samozaparcia.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości