Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaż "nożycowy" dla mniej zamożnych
czyli można ruszać tą śrubą M10 głowice wokół osi pionowej?

bo kompletnie na to nie wygląda Big Grin 8)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
McArti nie zrozumiałeś. Poniżej pokazuję możliwości montażu jeżeli chodzi o możliwe ruchy.
[Obrazek: montaz14.jpg]

Na tym ujęciu dokładnie widać, iż można obracać głowicę.

[Obrazek: montaz9.jpg]

Pozdrawiam. Lotar
Odpowiedz
(19.07.04, 17:28)lemarc link napisał(a):Tym czasem zgodziłbym sie z opiniami niektórych, co do łączenia tulei nośnej montażu ze statywem, jest to stosunkowo wąskie połączenie, mimo grubego materiału. Sztywniej by było, gdyby przyspawać w jego miejsce zamiast jednego, dwie cieńsze nieco płytki stalowe, pomiędzy które wchodziłby element łączący od statywu, w postaci np. poziomo przyspawanego wałka stalowego odpowiednij średnicy i długości, z otworem pod śrubę zaciskową. Przydało by sie też coś co ułatwi precyzyjne pochylanie osi godzinnej, najlepiej za pomocą śruby.
Lotar, dokładnie o coś takiego mi chodziło. Po prostu popatrzyłem sobie na swoje Losmandy i tam jest właśnie coś takiego i super sprawdza się w praktyce. W przypadku Twojego montażu problem z tym mocowaniem według mnie nie leży w stabilności ale właśnie w precyzyjnym ustawieniu osi godzinowej. Dzięki tej dodatkowej śrubie, o której pisze Lemarc staje się to zabawą na 3 minuty Smile
Odpowiedz
Kurcze! fajnie wyszło a balkon rozumiem doprojektowałeś do teleskopu bo pasuje idealnie :-*
Odpowiedz
Hello TomekL

Lemarc pisze o POCHYLENIU osi godzinnej. W moim przypadku cytowane pochylenie jest stałe zgodne z szerokością geograficzną.
Podejrzewam, że chodzi tutaj o przestawianiu owej osi nie w PIONIE lecz w POZIOMIE. Jeśli tak - faktycznie przydałaby się taka śruba regulacyjna. Niewykluczone że jakiś pomysł się urodzi.
Pozdrawiam Lotar
Odpowiedz
(20.07.04, 12:26)Lotar link napisał(a):Hello TomekL

Lemarc pisze o POCHYLENIU osi godzinnej. W moim przypadku cytowane pochylenie jest stałe zgodne z szerokością geograficzną.
Podejrzewam, że chodzi tutaj o przestawianiu owej osi nie w PIONIE lecz w POZIOMIE. Jeśli tak - faktycznie przydałaby się taka śruba regulacyjna. Niewykluczone że jakiś pomysł się urodzi.
Pozdrawiam Lotar

Hello Lotar Smile

Jakoś zgadać się nie możemy Wink ale myślę, że ja i Lemarc piszemy o tym samym. Ja też piszę o nachyleniu osi godzinnej. Po prostu za każdym razem, niezależnie czy rozstawiam montaż w tym samym czy innym miejscu, dokonuje korekty ustawienia tej osi, często o bardzo małe wartości ale jednak. Jak na razie nie mam metody aby ustawić montaż w tym samym miejscu tak abym nie musiał później nic poprawiać. Szkoda, że nie miałeś możliwości popatrzenia jak to jest rozwiązane w moim montażu, bo myślę że idea jest w miarę prosta a zarazem genialna. Na pewno by Ci się spodobało i patrząc jaki cudo zrobiłeś myślę, że mógłbyś pokusić się o podobne rozwiązanie. Mam kilka fotek ale z nich nie do końca widać jak to jest zrobione, dla chcących mogę je wrzucić gdzieś w sieć.

Pozdrawiam, tomek
Odpowiedz
TomekL - oczywiście jeżeli możesz proszę o fotkę rozwiązań, jakie wyposażony jest Twój montaż, jestem ich bardzo ciekawy. Tak, jak wcześniej pisałem jeżeli będę mógł w jakikolwiek sposób go poprawić napewno to uczynię. TomkuL i Ty możesz mieć "udział" w ostatecznym zbudowaniu mojego "stojaczka".
Z góry dziękuję :-*
Pozdrawiam
Lotar
Odpowiedz
Zrozumiałem gdzie to sie rusza Big Grin ale nie zrozumiałem gdzie jest mikroruchowatość tego ??? nie w tej śrubie M10 ???

odnośnie tego ustawiania szer. geograficznej to może tak jak w orionie jest, od osi trzpień w dół przesuwany śrubami

ps. wiem że pewnie odkrywam hameryke 8)

[Obrazek: IMG_2692.jpg] [Obrazek: IMG_2696.jpg]
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
A ja ciągle nie mogę zrozumieć jak działa prowadzenie osi godzinowej ???
Jak przy stałej prędkości silnika uzyskuje sie stałą prędkość obrotu osi bez użycia ślimaka i zębatki?
Odpowiedz
(13.06.04, 18:58)HAMAL link napisał(a):Cudo
Pytanie. Prędkość napędu jest tu stała czy tak jak przy wodzikach nie jest liniowa?

Smile już było.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości