Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaż "nożycowy" dla mniej zamożnych
Witam

Wokół często słyszymy o drogich montażach znanych światowych firm, w których zazwyczaj wykorzystywane są przekładnie ślimakowe.

Wykonanie takiej przekładni w warunkach polskich jest nie tyle skomplikowane, co drogie i tak naprawdę niewielu stać na ich zlecenie zakładowi mechanicznemu.

Chciałbym zaprezentować montaż o napędzie "nożycowym", który jest nieskomplikowany jeżeli chodzi o zasadę działania a co istotne skuteczny pod nocnym niebem oraz zdecydowanie tani.

Ogólny koszt wszystkich elementów, jakie tokarz miałby wykonać to ok 200-300 zł a najtrudniejszą rzeczą to jedynie śruba z gwintem drobnozwojowym w moim przypadku jest to 40x0,75
Istota działania: śruba na ramieniu jest połączona z silnikiem krokowym. Poprzez obrót śruby napędowej uzyskujemy ruch postępowy gwintowanego wodzika, który w efekcie porusza ramie osi biegunowej.

Wszyscy wiemy, że prędkość kątowa montażu podczas kompensowania ruchu obrotowego jest stosunkowo mała.
Montaż ten idzie nam z pomocą, albowiem oprócz regulacji prędkości silnika mamy możliwość wpływania na prędkość poprzez:
1. zmianę (zmniejszanie) skoku gwintu śruby napędowej,
2. wydłużanie ramienia. W tym przypadku należy pamiętać, o zachowaniu dużej sztywności konstrukcyjnej.

Podobne rozwiązania dotyczą osi Deklinacyjnej.
Wszystkie ruchome elementy tam gdzie jest to uzasadnione - są łożyskowane.

Długość mojej śruby wystarcza na fotografowanie 35 min. nocnego nieba podczas jednej ekspozycji.

Zaprezentowany montaż z przedmiotowym napędem "spokojnie" prowadzi ogniskowe do 700-800.

Kilka lat temu ów montaż przeszedł chrzest "bojowy" z MTO11CA, który z powodzeniem wytrzymał 20 min. podczas fotografowania M42.
W plenerze wykorzystuję zdecydowanie stabilny (spawany) statyw.
Aktualnie jestem w trakcie budowy nowej głowicy paralaktycznej opartej na podobnym napędzie, lecz 2-3 krotnie zwiększonej nośności i sztywności.

[Obrazek: montaz1.jpg]
[Obrazek: montaz2.jpg]
Pozdrawiam
Lotar
Odpowiedz
Cudo
Pytanie. Prędkość napędu jest tu stała czy tak jak przy wodzikach nie jest liniowa?
Odpowiedz
Coś dla Edwarda Nożycorękiego.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Potwierdzam - prędkość obrotowa śruby jest stała w całym zakresie. Pomijam oczywiście tutaj monenty, kiedy trzeba przyspieszyć obroty lub zwolnić, czego powodami mogą być zjawiska optyczne w naszej atmosferze.

Ps. El - niestety Edward nie garnie się do fotografowania nieba. Smile

Lotar
Odpowiedz
Fajna rzecz. p.s napisz jak bedzie wiekszą nośność miało . 8)
Ostrowiec Świętokrzyski 50 58' N - 21 23' E
Odpowiedz
Zapomniałem dodać, że nośność będzie ok. 25 kg, a oś RA wyposażyłem w lunetkę (dokładnie lunetę myśliwską). Jak strzelać foty to strzelać Smile Smile Smile
Lotar
Odpowiedz
(13.06.04, 19:19)Lotar link napisał(a):Zapomniałem dodać, że nośność będzie ok. 25 kg, to oś RA wyposażyłem w lunetkę (dokładnie lunetę myśliwską). Jak strzelać foty to strzelać Smile Smile Smile
Lotar

Rozumiem że pod pojęciem nośność błędnie rozumiesz maksymalną obciążalność, jego szacowana nośność do astrofoto to raczej 3-5 kg bo na więcej nie pozwoli sztywnośc jego konstrukcji :-\
Jak będziesz projektował ten nowy, większy to zrób konstrukcję bardziej zwartą z krótszymi osiami o przekroju conajmniej 2 cale bo nie osiągnie nośności 25kg przy takich proporcjach jak dotychczasowa :'(
Odpowiedz
Tak - max obciążalność to ok. 25-30 kg, natomiast szcuję, że do astrofoto nośność będzie oscylować 8-10 kg. Długość osi pozostawiłem bez zmian ale ich przektój zdecydowanie się zwiększył. To naprawdę duże bydle będzie czyt. głowica.
Janusz zrobiłem tak, jak napisałeś.
Lotar
Odpowiedz
Wow Big Grin Alternatywa dla koziołka?
A to duże czarne długie to co to jest? Wink
Lotarze, a jakieś fotki pokażesz?
Ale znaków zapytania ;D
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
Łał, podziwiam Cię, ale za to, że juz nie śpisz o 10:28 :o :o ;D!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości