Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Burza- ostatnie fotki
:o Cudowne zdięcia !! :o
Odpowiedz
Pięknie wyszły zwłaszcza zdjęcia z zalewem i Droga Mleczna.
Gratulacje!
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Trzeba przyznać że droga mleczna jest bardzo ładna i ORYGINALNA.
To dziwne, ale na forum są rzadko zdjęcia naszej wspaniałej galaktyczki, a przemas maltretuje ciągle tą M101 Wink.Spójrzmy na naszą piękność ;D
Odpowiedz
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Wink
Odpowiedz
Piękna seria z niebagatelnym ładunkiem ekspresji,

Smile Smile Smile
Celestron C14, Vesta, etc.
Odpowiedz
Gwoli uzupełnienia (bo rano brak było czasu)...UZUPEŁNIŁEM PODPISY POD ZDJęCIAMI

Piękne zdjęcia halo słonecznego, którego zrobiłem marną namiastkę wykonał kolega "ad", Adam z Białegostoku, którego jeszcze nie znam... Wink. Pod zdjęciem jest link gdzie należy spojrzeć na jego prace- są rewelacyjne- piękne halo 22 stopniowe i okrąg parheliczny ze słońcami pobocznymi.

Kometa Bradfield była bardzo trudnym obiektem, zdjęcie musiałem lekko "podróżowić" w opcji "Adjust" skanera.

Tutaj od razu powiem, że praktycznie nie obrabiałem zdjęć graficznie, bo ze mnie jeszcze pod tym względem noga jest. Korzystałem jedynie z opcji "Adjust" w Scan Wizardzie skanera Skan Maker 3800 jaki mam i bawiąc się takimi parametrami jak kontrast (bardzo lekko), jasność (czasami trzeba było przyciemnić) oraz nasycenie barw- np przy Bradwieldzie musiałem wejść w lekki niebiesko-różowy. Skanowane w rozdzielczości 150 dpi.

Jak widzicie wiekszość zdjęć jest na Fuji 800 - widać już więc występujące duże ziarno, dlatego trochę marudzę z tego powodu. O ile ziarna przy Mlecznej Drodze nie są może tak widoczne, to przy innych zdjęciach tak. Dlatego coraz mnie zamierzam korzystać z filmów 800 i 1600 a jeżeli już coś to przesiąść się zupełnie na 400.

Oczywiscie kwestia wyboru 800 wynikała z braku prowadzenia przy wykonywaniu zdjęć. Już bowiem po ok 20 sek w standardzie Zenita czyli 58 mm wychodzą poruszone gwiazdy. Ja ciągnąłem na tej ogniskowej do 30 sek i dlatego gwiazdki są lekkimi kreseczkami.

Droga Mleczna podoba mi się najbardziej, jak zauważyłem Wam także. To właśnie robi prowadzenie. Była prowadzona równo 3 minuty na powiększeniu 36x w okularze (trochę mało, ale do ogniskowej obiektywu 20 mm jak widać starczyło), ale na jasnej, rozogniskowanej gwieździe. W przypadku drugiego zdjęcia Drogi Mlecznej prowadziłem na Denebie. Stwierdziłem, że jednak już dalej nie opłaca się robić na 800-ce nieruchomym aparatem. Muszę odkurzyć swojego koziełka (wykonany chyba w 1995), który leży na strychu i pamięta lepsze czasy.... Wink

Ten zielony kolor pod Mleczną Drogą bierze się pewnie z negatywu. Fuji , szczególnie przy wyższych czułościach ma bowiem jak zauważyłem, tendencję do wpadania w zieleń (Papa, popraw jeśli źle myślę). Zauważyłem taki efekt na innych, podobnych zdjęciach i to już dawniej. Być moze jest to kwestia wywołąnia, być może fizycznych właściwości danej błony. Nie wykluczam jednakowoż cienkiego cirrusa i być może podświetlony mógł dać taki efekt. Niebo wydawało się jednak czyste jak łza.

Droga Mleczna na tym pierwszym zdjęciu dobrze odzwierciedla jej widoczność tamtej nocy- dla mnie to były po prostu Bieszczady. To były po prostu cumulusy w Stzrelcu, i Tarczy, jasne wielkie cumulusy... Wink

Zdjecie przedstawiajace obserwujących kolegów - musiałem podświetlać ich postacie przez czas naświetlania latarką, dlatego są tak dobrze widoczni. Zwróćcie uwage jak ciemne jest niebo do samego horyzontu....

Światła Bialegostoku - oczywiscie to efekt długoczasowej kumulacji łuny miejskiej od Czarnej i Białegostoku, które z tego miejsca prawie zlewają się w jedną plamę światła). Oczyma jest oczywiście niewspółmiernie słabiej, prawie zupełnie nie przeszkadza, a wysokość tego zaświetlenia obserwowana gołym okiem maksymalnie sięga na ok. 15 stponi. Jak już wspominałem kiedyś te miejsce to jednak brak świateł dających bezpośrednio w oczy, a ta łuna jest naprawde lekka i niewyraźna (zależy jeszcze od pogody, wilgotności powietrza, etc..) - monter, JacekP i cameleeck potwierdzą.

Do Limaxa7 - to "nowe" miejsce leży 9 km w lini prostej od Czarnej i 25 km też w prostej od Białegostoku. Odpowiednią mapkę masz w wątku : http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...eadid=3307 .

Dziękuję za dobre słowo !

Odpowiedz
poprostu nie po gadas droga mleczna jadniejsza wyszła na kliszy niż była w rzeczywistości no ale to przeciez burzuś Big Grin
Synta 200/1200
Odpowiedz
Ehhh....pikna ta Droga z Mlekovity Wink.....
Odpowiedz
Wspaniałe zdjęcia!! :o
Niedługo ja wywołam swoja kliszę za zdjęciami. Zobaczymy co wyjdzie. Robiłem na Kodaku 800 i również piggyback na teleskopie.
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
(31.05.04, 20:51)Masiek link napisał(a):Wspaniałe zdjęcia!! :o
Niedługo ja wywołam swoja kliszę za zdjęciami. Zobaczymy co wyjdzie. Robiłem na Kodaku 800 i również piggyback na teleskopie.

Czekamy z niecierpliwością Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości