Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Statyw na małe refraktorki :-)
Ten mój na wadze "łazienkowej" daje po kilkunastu ważeniach średnio coś nie więcej niż ok. 3 kg.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Tak wyglada moj statyw z MTO 11CA na grzbiecie:
[Obrazek: goliat2.JPG]
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Ja miałem szczeście Kupując za 300zł w promocji Velbona, ale D700 -jest naprawdę solidny i nawet lorneta 70mm wisi na nim sztywno. Tylko statywy foto strasznie podrożały. Ponad 300zł potrafia kosztować teraz nawet małe Velbon -iki vide wspomniana Sherpa. Sa dość sztywne, ale zdecydowanie za niskie... Wyjścime na tani statyw jest chyba wizyta w komisach i na giełdach... Sad pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Z tego co wiem nowe drewniane statywy geodezyjne PZO FTG 54 czy jakos tak sprzedaje jeden z zakładów naprawy sprzetu GEO w W-wie. W bardzo przystepnej cenie 130 PLN za sztuke. Do duzych telepw to one sie raczej nie nadaja ale do małych refraktorków czy nawet maksutowów pokroju MTO nic równie dobrego do astro w tak przystpnej cenie sie nie dostanie. Proponuje dac sobie spokoj z Velbonami, i innymi statywami pseudo fotograficznymi na ktore da sie niby to powiesic refraktorek bez polamania statywu ale juz opanowanie jego drgan graniczy z cudem. Sam jestem posiadaczem dwoch bardzo porzadnych i drogich statywow Manfortto ale na przyklad zastosowan w astrofoto dla nich zbyt wiele nie znalazlem. Owszem mozna na nie zapiac aparat z krotkim obiektywem i pofocic niebo ale np uzyskac na nich nie poruszone zdjecie przy ogniskowej powyzej 2 m bylo mi bardzo trudno. Wiec czego tu spodziewac sie po takim valbonie albo czyms podobnym.

Apropos statywow drewnianych. Temat niedawno przerabialem i powiem tyle ze nie warto za nie przepłacac! Jak sie dobrze rozejrzec po gieładach, punktach naprawy sprzetu geodezyjnego to bardzo porzadne statywy do drobnej renowacji mozna kupic nawet za 50 PLN. W ten sposob ja i GTI kupilismy np swoje Zeissy.

Oferty zupelnie nowych statywow (PZO i WG) otrzymalismy juz od 120 PLN. Zeissy po renowacji kosztowaly okolo 250 PLN. Zupelnie nowe statywy z NEDO albo GEO FENNEL to wydatek rzedu 400-600 PLN.

Jakby kto chcial namiary na goscia od tych geodezyjnych PZO FTG to piszcie na priv.
Odpowiedz
Statywy geodezyjne są fajne, sztywne i owszem ale brak w nich głowicy czyli połowy ceny dobrego statywu fotograficznego :o

Ps. To co pokazuje El Capitano to odmiana mini Goliata, można je nabyć w zależności od podtypu i stanu w cenach od 150 do 500 zł, Są o wiele mobilniejsze od dużego Goliata a jeszcze bardzo sztywne nawet pod MTO z metrową ogniskową 8)
Odpowiedz
Ten mój Velbon D700 jest naprawdę spory i sztywny [to ich największy model chyba] -wieszałem na nim ostatnio lornetę 15x70 i jest naprawdę O.K. Ale faktycznie, na ogół używam stołka i 3-cie segmenty nóg są niemal całkowicie schowane. Nie wiem, czy w pozycji całkowicie wysuniętej byłby taki sztywny... Z resztą, byłby i tak za niski [167cm]do obserwacji na stojaco pod dużymi katami podniesienia [chociaż cześciowe zaćmienie Słonca w maju ub. roku, tuż po wschodzie, oglądaliśmy z tego statywu całkowicie rozsunietego na stojąco]. Statywy geodezyjne czy stare "drewniaki"mają dwusegmentowe nogi i choćby z tego względu znacznie lepsza sztywność od 90% 3-czesciowych statywów fotograficznych z aluminium, pod mały teleskop będą o wiele lepsze. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Janusz napisał:
"To co pokazuje El Capitano to odmiana mini Goliata, można je nabyć w zależności od podtypu i stanu w cenach od 150 do 500 zł"

Ja za swój na alegro dałem 90 zł, jak poszukasz i będziesz cierpliwy to bez problemu kupisz za 200.
pozdrawiam
Odpowiedz
(16.05.04, 19:37)greg link napisał(a):Ja za swój na alegro dałem 90 zł, jak poszukasz i będziesz cierpliwy to bez problemu kupisz za 200.
Normalnie chodza po 100-150 zl - za 200 to kupisz taki statyw + 3 wezyki spustowe z blokada Smile
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości