Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koronograf
Dziadku dojechała siatka do ciebie??
ja ciągle czekam na moją ...
hmmmmm...
Odpowiedz
Taaak Tadziu !!
Odpowiedz
http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Koronograf
Sztuczny Księżyc w tym linku jest stożkiem a to ma swoje wady:
>rozprasza światło po tubusie podnosząc temperaturę w tubusie a co za tym, turbulencję powietrza.
> tym samym ogrzewa się stożek zwłaszcza gdyby był pomalowany na czarno.
>te samo rozproszone światło oświetla pył unoszący się wewnątrz tubusu przez co maleje kontrast.

Gdy sztuczny Księżyc  był płaskim zwierciadełkiem i odbijał by promienie na zewnątrz
przez oszklone okienko to nie było by powyższych zjawisk.

Dla bardziej zaawansowanych: można wypompować powietrze z tubusa aby sztuczny Księżyc
znajdował się w lekkiej próżni np: 200hPa
Można to osiągnąć sprężarką z lodówki podłączając ją odwrotnie.
W takich warunkach kurz opada szybciej i turbulencje nie występują.
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
To co Solar uważa za wadę, jest właśnie zaletą rozwiązania ze stożkiem.
"Księżyc" dlatego jest stożkiem, żeby odbijał światło więc nie można zakładać, że jest pomalowany na czarno - wręcz przeciwnie- powinien być jasny a nawet polerowany.
Tworzaca stożka jest tak ukształtowana aby maksymalnie rozpraszać odbite światło poza oś optyczną, co ułatwia odprowadzenie ciepła.
Rozpraszanie ciepła może ułatwić jeszcze otwarta konstrukcja (patrz zdjęcie).
Pył wewnątrz tubusa??? mniej daje sie we znaki w świetle rozproszonym, niż ukierunkowanym lusterkiem płaskim.
Stożek jest elementem niesłychanie prostym i tanim do wykonania w wielu wersjach rozmiarowych. Nie wyobrażam sobie wykonania lusterka kątowego, którego rzut będzie kołowy z dokładnością 0,01mm, a tym bardziej kilku takich.
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
Maciej RZ ma rację, niestety. Przy tej okazji, warto zadbać o to, by światło odbite od stożka nie obijało nam sie po tubusie , bo choć rozproszone, to faktycznie bedzie mocne. Rozwiązaniem bedzie  zachowanie maksymalnie dużej srednicy tuby w pobliżu pierwotnego ogniska plus układ baffli -minimum 2 przesłon, między które na ścianki tubusa skierujemy odbicie ze stożka. Taka pułapka wyłapie nam rozproszone świało , a duże rozmiary zmniejszą efekty zwiazane z nagrzewaniem.
Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Dobry wieczór
rozważałem różne amatorskie rozwiązania i także proponuję pewną opcję.
Pisałem o "gwizdku" Big Grin i właśnie jest okazja to zastosować , opisuję troszkę;
Opcja 1-sza. Założenie, możliwość oglądalności do 95%  5% około zasłonięcie na "słupku"  stożka.
należy zastosować obciętą rurkę  wstępnie i dołożyć drugi taki sam wyciąg okularowy wis a wis.
Od strony wew. wyciągu zamontować stożek ze słupkiem by mógł on suwać do innych elementów.
SŁUPEK = podpórka dla stożka z elementem regulacji jego wysokości.
W wyciągu zamontować płytkę poziomą, noo w formie stołu montażowego.
Proponuję wiele kartek do rysowania odręcznego i ułatwia to wyobraźnię i zaprojektowania wstępnego z notatek co jeszcze sobie nanieść zmiany..
Pozdrawiam Dziadek
Odpowiedz
Witam,
polecam zainteresowanym ten link: http://www.astrosurf.com/rondi/construcoro.htm
Pozdrawiam
Andromeda
Odpowiedz
(09.11.06, 14:57)Michał link napisał(a): Czy jesteście pewni, że taki amatorski koronograf sprawdzi się w praktyce? ??? Do obserwacji koronografem potrzebne są idealne warunki, profesjonalne urządzenia umieszcza się wysoko w górach, bo przecież po przesłonięciu Słońca atmosfera pozostaje dalej rozświetlona i nic tego nie zmieni. W czasie zaćmienia nie ma tego problemu. Z tego co wiem, to jest główna przeszkoda w obserwacjach tego typu. Chyba, żeby biegać z przyrządem za każdym razem na Kasprowy?
Pozdrawiam
W centrum Wrocławia znajduje się koronograf Instytutu Astronomii UWr... Nie jest on duży ale daje ładne obrazy które nadają się do badań naukowych. Znacznie większy koronograf znajduje się w Białkowie (ok 70km) od Wrocławia. Białków nie leży w gorach... wiec wydaje mi się ze jest to mylne twierdzenie ze dla koronografu potrzebne sa wygórowane warunki..
jabber: kayo@jabber.autocom.pl gg:1046710 tlen:kayo77
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości