Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial - usuwanie gradientu w Iris cz.2
Obrabiane zdjęcie pochodzi ze strony Irisa. Znów jest to JPG.

Otwieramy zdjęcie i konsolę Command. Następnie zapisujemy fotkę.

[Obrazek: 02.gif]

[Obrazek: 01.gif]

Na zdjęciu wybieramy miejsce, w którym nie ma gwiazd i przytrzymując lewy przycisk myszy zaznaczamy fragment:

[Obrazek: 03.gif]
W konsoli Command wpisujemy komendę Black. Efekt poniżej:

[Obrazek: 04.gif]

[Obrazek: 05.gif]

Zazwyczaj po takim zabiegu nasze zdjęcie jest za ciemne możemy, więc użyć komendy offset by trochę je rozjaśnić. Offset ma jeden parametr, który dobieramy metodą prób i błędów. W Irisie czasami ciężko jest coś cofnąć (szczególnie wtedy, gdy nam nie poszło), dlatego powinniśmy często zapisywać fotkę. Przy obrabianiu rawów lub tiffów Offset będzie miał wartość kilku setek lub nawet tysięcy. W naszym przypadku przy JPG jest to 50.

[Obrazek: 07.gif]

[Obrazek: 06.gif]

Następnie przy pomocy komendy Bin_down przechodzimy do generowania maski tła. W tym miejscu po raz kolejny wartość komendy będzie dużo niższa niż przy obróbce rawów lub tiffów. W naszym przypadku jest to 80, może być kilka set lub kilka tysięcy. Parametr dobieramy metodą prób i błędów. 

[Obrazek: 08.gif]

Otrzymujemy taką maskę:

[Obrazek: 09.gif]

Ciemne punkty maski to jasne punkty na zdjęciu. Oczywiście maska jest nieprawidłowa. Maska generowana ze zdjęcia w formacie raw wygląda tak.

[Obrazek: mask.jpg]

Jednak w tym przypadku celowo posłużyłem się zdjęciem JPG, ponieważ czasami nawet z rawów może wyjść nam maska, na której obiekt, który chcemy ocalić jest słabo widoczny.
Patrząc na naszą maskę, przytrzymując lewy klawisz myszy zaznaczamy na niej w przybliżeniu rozmiar fotografowanego obiektu.

[Obrazek: 10.gif]

I w Command wpisujemu Fill_ellip 0:

[Obrazek: 11.gif]

Efektem jest taka maska:

[Obrazek: 12.gif]

Zapisujemu ją jako np. mask i wczytujemy nasze zdjęcie:

[Obrazek: 13.gif]

Przechodzimy do zdejmowania gradientu. W Processing wybieramy Remove gradient:

[Obrazek: 14.gif]

Ustawiamy jak poniżej i wciskamy ok:

[Obrazek: 15.gif]

Efekt ...

[Obrazek: 16.gif]

... zapisujemy:

[Obrazek: 17.gif]

[Obrazek: 18.gif]

Było tak:

[Obrazek: pic.jpg]

Jest tak:

[Obrazek: pic2.jpg]

Jeszcze jedno, co do zielonych gwiazdek, problem ten nie występuje przy obrabianiu rawów lub tiffów. Ale jeśli komuś się zdarzy przy obróbce pełnego formatu, gwiazdki są dość duże i przy kalibracji fragmentu zdjęcia do black, zaznaczamy środek gwiazdy i w Command wpisujemy white. To powinno wyeliminować problem
Odpowiedz
Na pewno się przyda. Takie tutoriale są bardzo praktyczne  ;D
pozdrawiam
Odpowiedz
(20.07.08, 22:08)astrodziadek link napisał(a): Na pewno się przyda. Takie tutoriale są bardzo praktyczne  ;D
pozdrawiam

Ale zainteresowanie widzę raczej marne, więc chyba nie ma sensu robić następnych.  Smile
Odpowiedz
Jeżeli o mnie chodzi to jak najbardziej czekam na więcej Smile
Odpowiedz
(21.07.08, 13:55)G_Czechowski link napisał(a): Ale zainteresowanie widzę raczej marne, więc chyba nie ma sensu robić następnych.  Smile
Grzesiu robić trzeba, a zainteresowanie takie ilu szaleńców bawi się w te klocki...  8)
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
(21.07.08, 13:55)G_Czechowski link napisał(a): Ale zainteresowanie widzę raczej marne, więc chyba nie ma sensu robić następnych.  Smile

Ni kombinuj Wink

Pisz, pisz.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Dzisiaj może tego nie potrzebuję ale wiem, że to tutaj jest i zawsze mogę sobie pomóc. Im więcej tego jest tym lepiej  ;D
pozdrawiam
Odpowiedz
(20.07.08, 21:53)G_Czechowski link napisał(a): Następnie przy pomocy komendy Bin_down przechodzimy do generowania maski tła. W tym miejscu po raz kolejny wartość komendy będzie dużo niższa niż przy obróbce rawów lub tiffów. W naszym przypadku jest to 80, może być kilka set lub kilka tysięcy. Parametr dobieramy metodą prób i błędów. 

Jeżeli można coś wtrącić,to ja zawsze w takim przypadku wpisuje komendę "BG" i w okienku "output" wyskakuje wartość "background" np.100. Następnie wystarczy wpisać komendę "bin_down" i podnieść wartość podaną w output o około 20 i gotowe.

Przynajmniej u mnie zawsze to się sprawdza Wink

A tak w ogóle to fajnie,że ktoś w końcu wyszedł z taką inicjatywą pisania tutków, bo dla ludzi takich jak ja to jest to kopalnia wiedzy Big Grin

Odpowiedz
O widzisz Patryk tak jeszcze nie robiłem, ale sprawdzę to  Smile. Cały problem polega na tym, że nie zawsze przy pomocy bin_down można wygenerować prawidłową maskę. Czasami trzeba kombinować z fill_ellip, ponieważ ani pierwszy, ani drugi sposób nie działa dobrze.
Odpowiedz
Niestety Patrix nie mogę potwierdzić Twojej teorii. Polecenie bg może posłużyć nam jedynie do detekcji UŚREDNIONEJ wartości tła. Jeśli tło mamy nierówne parametr bin_down musimy podnieść dużo więcej niż 20. Sprawdzałem to.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości