Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miły zakątek na Księżycu
2004.04.02, Księżyc w wieku 12 dni.
Miły zakątek na Ksiezycu - kratery Herodot i Arystarch (od lewej).

[Obrazek: herodot_arystarch.jpg]

Wymiary tych kraterów to: Herodot - 35/35 km, Arystarch - 40/40 km. Krater Arystarch jest najjaśniejszym obiektem na powierzchni Księżyca. Wykazuje (podobno) śladową aktywność wulkaniczną - przy jego centralnym wzniesieniu obserwowano czerwoną mgiełkę. Na lewo, otoczona uskokiem - Dolina Schrotera. Południowa częśc (na dole) tej doliny, nazywana jest Głową Kobry.
Obydwa kratery i dolina prezentowały się wczoraj wieczorem doskonale. Używałem powiększeń do 315x, ale najlepsze efekty miałem przy pow 210x (lantan Soligora 9.5mm).
Wczoraj na spokojnie testowałem komplet filtrów "planetarnych" jakie kupiłem jakiś czas temu. Takie filtry przy obserwacjach Księżyca to REWELACJA.
Kontrast i postrzeganie szczegółów wzrasta bardzo znacznie - najlepsze efekty uzyskiwałem z filtrem pomarańczowym #21 Orange 46% T. Dobrze było też z filtrem żółtym #12 Yellow 74% T. Czerwony #25 Red 14% T też był niezły - ale w porównaniu z pomarańczowym wysiada. Efekt osiągany z filtrem #21 jest inny, moim zdaniem dużo lepszy, niż z "klasycznym" filtrem Księżycowym.

Nadmienię też, że do obserwacji Jowisza najlepszym wyborem wydaje mi się filtr niebieski (ja posiadam #80A Light Blue 30% T). Doskonale sprawdza się tez ten #21 Pomarańcz. Niebieski jest bardzo subtelny w działaniu, a pomarańczowy świetnie podbija kontrast na tarczy planety. Wczoraj, tj 04.04.02 (około 22h) WCP była rewelacyjnie widoczna - a oba filtry pozwalały dostrzegać coraz to inne jej wymiary.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Świetne zdjęcie - moje gratulacje ;D. Dzięki również za komentarz poszerzający kontekst oraz uwagi dotyczące filtrów.

Smile Smile Smile
Celestron C14, Vesta, etc.
Odpowiedz
Maleńka dygresja w temacie tematu powyższej fotografii. Otóż spotkałem się z interpretacją, że Głowę Kobry stanowi układ kraterów - Arystarcha i Herodota wraz z Doliną Schroetera, a nie tylko sam rozszerzony fragment południowej części tej doliny :-\

Proszę spojrzeć na fotkę Bielacka z pewnego dystansu. Toż to łeb "okularnika" wyłażącego pod wpływem dźwięków fujary z wiklinowego kosza.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości