Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HEQ-5...
No Comments Andee o polityce nie będę dyskutował w astronomicznym wątku, tym bardziej że się na tym gównie nie znam :Smile

Ps. Ale z Lepperem masz kolego wiele wspólnego, z Was obu i ich postawy można boki zrywać, On tak samo pracuje na swoją popularność, aleś sobie Guru obrał nie ma co ;D ;D ;D
Odpowiedz
Wracajac do tematu HEQ5

Statyw uzywany w HEQ5 jest bardzo podobny do statywu z rurek stalowych z jakim sprzedawane jest EQ5. Statyw ten ma dosyc malo solidne mocowanie nog w zwiazku z czym gdy obciazy sie glowice na nim osadzona ( i jakiego typu by ona nie byla) czyms co wazy okolo 10kg lub nie daj bog wiecej (probowalem z synta 200/1000, obwieszona akcesoriami i nie 9-11 kg) calosc ma tendencje do wpadania w dragnia, ktorych ogniskiem jest wlasnie owo mcowanie nog.

Drgania po kilku sekundach wygasaja i o ile nie dotyka sie montazu i nie wieje wiatr to nawet da sie jakos cos obserwowac przy mniejszych powiekszeniach lecz gdy tylko siegniemy do pokretel aby przestawic teleskop lub gdy pokusimy sie np o obserwacje planetek gdzie trzeba uzywac duzych powiekszen to niestety w okularze znow mamy tance i dyskoteke praktycznie bez konca Smile

Rozwiazaiem tu jest wymiana statywu na solidny drewaniany od teodolitu. Statywy takie mozna dostac najczesciej w pracowanich albo na gieldach geodezyjnych (trafiaja sie tez w i-necie ) czesto za grosze. Ja swoj kupilem za 50 PLN w jego renowacje wlozylem okolo 100 PLN i problem sie skonczyl. Wiec jesli nabedziesz HEQ5 i zdecydujesz sie na powiesznie czegos w przedzialach wagowych jak napisalem parwdopodobnie bedzie cie czekala podobna do mojej przygoda. Smile
Odpowiedz
Witam
Ja prosto z podWrocławskich obserwacji wiec bedzie czysto merytorycznie.
Bylismy z Oskarem w Pradze, zdjecia miedzy innymi heq5 wrzucone na forum .Rozmawialismy w suprze o tynm wlasnie montarzu .
Pytałem jako osobiscie zainteresowany czy wymiana cg-5 na heq5 pod 6"refraktor(8kg!!!!) bedzie dobrym pomysłem-Pan z Supry powiedzial nam że pod 6 calowy refraktor jest to zdecdowanie za słaby montaz i w NAJLEPSZYM wypadku bedzie tak jak bylo .
CG-5 (odpowiednik eq5) jest na statywie z 2" rur stalowych (takie same jak eq-6) i trzyma sie co super. statyw jest bardzo dobry co moga potwierdzic moi współobserwatorzy . natomiast heq-5 ma te rury o polwe mniejszej srednicy. calosc wyglada moze i calkiem solidnie ale faktycznie taka zupelnie nie jest. Pod sprzetami rzedu 10kg to jzu bedzie trauma a nie astrofoto

pozdrawiam
DaVe
Losmandy GM8+300D+..... w realizacji Wink
Odpowiedz
Statyw od teodolitu to nie problem, mam znajomego geodete i obiecal mi zalatwic taki statyw z demobilu.

Pytanie brzmi: Odchodzac od kwestii wieszania na HEQ-5 duzego Newtona przed czy po modyfikacji, czy sama glowica zapewni odpowiednia jakosc prowadzenia przed modyfikacja dla malego Newtona 130/650 i dla jakich czasow ta dobra jakosc bedzie zapewniona?

Oto link do strony z modyfikacjami miedzy innymi dla HEQ-5:

dla milosnikow pizzy i tomato:

http://www.astromeccanica.it/motorizzazioni.htm

i ta sama strona, lecz uzupelniona o dodatkowe info:

http://www.otticaspeciale.com/Astromotorizzazioni.htm

wersja dla amatorow herbaty:

http://babelfish.altavista.com/babelfish..._en&tt=url

http://babelfish.altavista.com/babelfish..._en&tt=url
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
(01.04.04, 07:47)Andee link napisał(a):Statyw od teodolitu to nie problem, mam znajomego geodete i obiecal mi zalatwic taki statyw z demobilu.

Pytanie brzmi: Odchodzac od kwestii wieszania na HEQ-5 duzego Newtona przed czy po modyfikacji, czy sama glowica zapewni odpowiednia jakosc prowadzenia przed modyfikacja dla malego Newtona 130/650 i dla jakich czasow ta dobra jakosc bedzie zapewniona?

Ogolnie mozna powiedziec ze glowica HEQ5 i EQ5 jest na tyle solidna, ze mozna na niej wieszac duzo ciezsze rzeczy niz Newton 130/650. Ja np powiesilem synte 200/1000 - i specjalnie nie narzekam. Drgania tlumia sie po okolo 2 sekundach a glowica jest jeszcze przed jakimikolwiek modyfikacjami.

Co do modyfikacji dopieszczeniu glowicy - polegaja one na wymianie smaru, wstawieniu podkladek teflonowych, regulacji pod katem likwidacji luzow...itp. Mozna sie pokusic tez o dotarcie przekladni slimakowych specjalna pasta. Nie sa to prace specjalnie drogie. Zabieg doszlifowania przekladni z tego co wyczytalem tu i owdzie doprowadza do redukcji PE nawet o polowe - zalezy od jakosci wykonania przekladni w montazu, w koncu to chinszczyzna Smile.

Suma sumarum, uwazam, ze dopieszczenie glowicy i wyposazenie jej w dobre prowadzenie i korekcje PEC (ja zdecydowalem sie na autioguider - aktualnie w budowie ) powinno pozwolic na amatorskie astrofoto rzedu klikudziesieciu minut - max 20-30 minut. Tutaj najwiecej podpowie Ci Pawel Lancucki - PTL, bo ma juz operacje dopieszczania glowicy za soba i aktualnie buduje autoguider.

Odpowiedz
I to jest odpowiedz na ktora czekalem, dziekuje pieknie Michu, jestem juz pewien co kupie 8)
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Po przeglądnieciu tych linków (przynajmniej tych anglojęzycznych)
dalej twierdzę że H-EQ-5 nie nada się do astrofoto DS z dużym Newtonem klasy 250 i wiuęcej mm, 130/650 to co innego i tu może pociągnie te 2-3 minuty bez korekt i błędów PE jak się trafi dobra sztuka a to dla dobnrej cyferki wystrczy do poskładania ładnego obrazka.
Nie ma tu zmiłuj się ani przeproś, pod dużego Newtona do astrofoto potrzeba dużego Montażu za dużą kasę :-*
Odpowiedz
Nie wiem jak jest dla glowicy HEQ5 ale dla EQ5 - 10kg powieszonego telepa uwazam za ostateczna granice wagowa telepa, ktora daloby sie w miare przyzwoicie prowadzic. Tak, ze tym malym Newtonem 130/650 reczej nie bedziesz mial problemow. Jesli bedziesz chcial wieszac cos wiekszego optycznie rob wszystko aby bylo to jak najlzejsze i mialo jak najmniejsze gabaryty (krotka rura telepa).
Odpowiedz
1350mm długości i 300mm średnicy... :Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Tak jak pisalem licze na to ze masa sprzetu nie przekroczy 10kg, poza tym wiart nie bedzie mial wplywu na obserwacje gdyz teleskop bedzie stac w zabudowanym pomieszczeniu z otwartym dachem...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości