Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
System Go To , jak długo trzyma?
#1
Mam prośbę i pytanie do kolegów mających sterowanie elektroniczne swoich teleskopów . Jak długo system trzyma gwiazdkę w środku okularu i po jakim ewentualnie czasie obiekt się przesuwa na krawędź pola widzenia . Pytam o to w kontekście prawie zakończonych prac nad sterowaniem do mojego Syriusza na Dobsonie wykonanym przez Leszka Jędrzejewskiego . Dla zrobienia filmu CCD wystarczy kilka minut w zasadzie , potem kwestia selekcji klatek . Pozdrawiam i proszę o odpowiedź Piotr Z.
Piotra nie ma juz wsrod nas... [']['][']
Odpowiedz
#2
Piotrze jak wszystko dobrze ustawię to trzyma godzinami na środku pola widzenia okularu. Jak ustawię tak sobie na oko to trzyma powiedzmy godzinę.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
#3
Moim zdaniem trudno jest ustawić GoTo na oko. W moim teleskopie nigdy nie doczekałem, aż obiekt wyjdzie z okularu.
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
#4
zgadza sie jak dobrze ustawiony to trzyma jak termos  ;D<br>
Odpowiedz
#5
Dziękuję za odpowiedzi , właściwe ustawienie to podstawa . Prawdopobnie wszyscy macie Go To na paralaktykach i to fabrycznie zaprojektowanych i sprawdzonych . Ja z Leszkiem męczę wielkiego dobsona z napędem zrobionym w warunkach amatorskich . Wczoraj po idealnym wypoziomowaniu i usunięciu kilku drobnych błędów trzymał Denebolę przez trzy godziny aż zaszła za drzewa . Obiekty odnajduje prawidłowo z klawiatury kompa w promieniu 50 stopni . Jak daliśmy obiekt w odległości 80 stopni to nie dojechał o 1 stopień . Musimy jeszcze pokombinować z impulsami sterującymi silnikami krokowymi . Teraz od godziny trzyma M-13 i jak nie będzie lało to sprawdzę do rana . Niemniej już na tym etapie spróbuję jak będzie pogoda długich ekspozycji (2-3 minuty) kamerką CCD . Pozdrawiam Piotr Z.
Piotra nie ma juz wsrod nas... [']['][']
Odpowiedz
#6
Jak te M13 wyszło?
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
#7
Gdzie znajdę jakiś opis wykonania systemu GoTo?<br><br>Grzegorz
Odpowiedz
#8
Opis sterowania GO TO dla dobsona jest obok na dziale Programy astro :http://astronomia.net.pl/cgi/yabb/YaBB.pl?board=soft;action=display;num=1051966075  . Szczegóły na stronie domowej Leszka Jędzrzejeskiego . Piotr Z.
Piotra nie ma juz wsrod nas... [']['][']
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości