Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 proba foto Jupiter
Cytat:<br>(...) Ja to nazywam taka bardziej kreatywna korekacja - czyli kazdy zakres koloru doprowadzam do wlasciwego recznie. Do jowisza mam juz jakby mape koloru, ktora w photoshopie dokladam. W ten sposob moge nawet na b/w phote ja nalozyc. Ale tu trzeba uwazac, zeby to zrobic z glowa i nie stracic informacji, ktora zawiera zdjecie.
<br><br>Może opracować taką mapę koloru dla wszystkich, żeby było powiedzmy porównanie co do "standardowego" koloru planet - to już właściwie działka tych, którzy zajmują się tym na co dzień. Oczywiście [???] dla różnych programów graficznych będą różne mapki kolorów. No i pewnie nie każdy program dysponuje opcją korzystania z gotowych mapek kolorów...
================ Ełk : 53° 49' N&nbsp; 22° 21' E
Odpowiedz
kolory nie są takie ważne... lepiej żeby każdy miał tak samo ustawiony monitor...
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
No właśnie Bartolo, problem ustawienia monitora jest chyba niedoceniany. Czy mozna by przypomieć jak się powinno ustawić monitor? Jakiś software?
Odpowiedz
Monitora najlepiej ustawić tak:<br>- ustawić kontrast na 100%<br>- ustawić jasność tak, żeby kolor, który powinien być biały był biały, a ten co powinien być czarny był czarny (przypomina to trochę hasło wyborcze jednego z polityków Wink)<br><br>są oczywiście do tego programiki... np. ja ustawiałem programem, który był dostarczony razem z moją kartą graficzną... są też programy jak Adobe Gamma (czy jakoś tak), dostarczanego razem z P-Shopem<br><br>nie jestem teraz u siebie w domu, więc nie mam dostępu do moich ewentualnych zasobów na ten temat, ale znalazłem coś np. na stronie Jerry'ego Lodrigus'a:<br><br>http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/TOC_MON.HTM
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Togal - wiec tak, moj monitor jest skalibrowany pod proofy cyfrowe ze wzgledu na branze (grafika/fotografia/reklama). Zdjecie nie jest ani przeswietlone, ani niedoswietlone. Ja akurat lubie plastyczne bryly. Dlatego sciemnia sie on ku krawedzi. Nie lubie za to, takich plaskich zdjec jowisza Smile - kwestia gustu... Jezeli zdjecie tego jowisza u ciebie wypalilo sie na srodku - to zdecydowanie masz problem z monitorem. Zeby nie byc goloslownym zlap pipete do mierzenia koloru, a przekonasz sie, ze informacji nie brakuje w jasnych miejscach (tak samo w ciemnych).
Odpowiedz
Co do ustawiania, kalibracja koloru nie jest sprawa prosta i bez dodatkowych urzadzen nie da sie tego zrobic (chyba, ze ma sie np naswietlarke i mozna zrobic proofa kalibracyjnego, potem subiektywnie ustawic na zasadzie porownawczej). Wiekszosci astromaniakow proponuje dopiescic tylko kwestie reprezentacji skali bieli i gamma. Na linku ktory zapodal bartlolo jest taka skala od czerni do bieli - bodajze 18sto elementowa. Ustawcie tak parametry, zeby czarny byl czarny (czyli zero swiecenia w monitorach) a bialy byl bialy. Caly sprawa polega na tym, zeby mozna bylo rozroznic kazdy z prostokatow. Te najblizej skrajnych prostokatow, powinny byc widoczne bardzo subtelnie.<br>
Odpowiedz
Co do wątpliwości Togala o "wypalenie środka Jowisza przy rozjaśnieniu" - stwierdziłem naocznie że nie trzeba obrabiać fotki Jesiona w Phot. Shopie ale dokonać odpowiednich ustawień monitora. Faktycznie pierwsze moje wrażenie było takie jak twoje Togal ale podniosłem niewiele kontrast i jasność - Jowisz jak złoto. :o<br><br>Jesion<br>Jako, że jestem przyszłym nabywcą TMB 127 lub 150  dlatego też bacznie obserwuję Twoje poczynania. Póki co jestem pozytywnie zaskoczony. Podejrzewam, że wrażenia wizualne uzyskiwanych obrazów są daleko lepsze  od fotograficznych.<br>
Odpowiedz
Cytat:<br>(...)Faktycznie pierwsze moje wrażenie było takie jak twoje Togal ale podniosłem niewiele kontrast i jasność - Jowisz jak złoto. :o (...)<br><br>
<br><br>No to mam monitor do wymiany. Bo kontrast i jasność mam  "na maxa".  Sad<br><br>Jesion. Masz rację, że to kwestia gustu. <br>Pipeta faktycznie pokazuje, że zarówno w jasnych i ciemnych miejscach są informacje. To duża rozpiętość tonalna sprawia takie wrażenie jak opisałem. Natomiast trudno wychwycić miejsce, gdzie kończy się niebo a zaczyna Jowisz (sprawdzałem przy dużym powiększeniu - zwłaszcza po lewej stronie). Ale to może też tylko na moim monitorze i moje subiektywne odczucie.
Odpowiedz
Jowisz już mocno po opozycjii i maleje mu faza stąd to rozmycie z jednej strony 8)<br>Stakujecie być może za długie ujęcia a planeta szybko sie kręci to też może być przyczyna rozmycia ???
Odpowiedz
Jesion, ja też przychylam się do prośb Marcina:<br><br>czy mógłbyś przygotować maleńki tutorialek o nakładaniu maski koloru na Jowisza? <br>Nie każdy to wie (ja np. nie wiem) a wydaje się być bardzo ciekawe. Parę obrazków, jakiś krótki a treściwy opis - wielu z nas z pewnością to doceni.<br><br>
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości