Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oj, działo się dziś na Słońcu!
Czy ktoś może mi wyjaśnić co to są za jasne nitki widoczne na zdjęciu Bartola, tuż przy krawędzi?<br>Swoim telepem też to widzę i również tylko przy krawędziach
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
To tzw. "pochodnie" są to gorętsze miejsca od powierzchni, występują przeważnie wokół plam.<br><br>pzdr !<br><br>[Obrazek: sun25_08_01.jpg]
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Nieco dokładniej:<br><br>pochodnie to miejsca anormalnego przepływu ciepła w obszarach aktywnych. Wyzsze warstwy są cieplejsze, a niższe chłodniejsze. Najjaśniejsze pochodnie mogą być 1,5x jasniejsze niż fotosfera. <br>Pochodnie pojawiają się przed pojawieniem się grupy plam i często zostają po jej zniknięciu.<br>Pozdr
Odpowiedz
Oto słoneczko w "prawdziwych barwach" - tj. fota była robiona bez filtra, a to dzięki gęstej mgiełce oraz bardzo małej (fi=1cm) difragmie zamontowanej przed soczewką lunety Tasco 800/60. Fotka robiona przez okular cyfrzakiem C2100...<br><br>[Obrazek: zachod.jpg]<br>29.03.2003, 17:44<br><br>Coś nie za bardzo byłem w stanie dobrze ustawić ostrość. Ustawienie fokusa na komin dawało rozmycie plam, więc musiałem kombinować jakoś inaczej...<br><br><br>poniżej - fotka zrobiona już bardzo dawno temu, bo<br>29.01.2002 - metoda trochę inna - zdjęcie projekcji na kartkę papieru - wtedy nie było absolutnie żadnej mgieki, a zachodzące Słońce na wys. około 5 stopni nad horyzontem nadal świeciło na żółto a nie na pomarańczowo...<br><br>[Obrazek: slonce12.jpg]
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Cytat:Togal, raczej wątpię, żeby to była już granulacja, trzeba być ostrożnym z wyostrzaniem słońca... <br>
<br><br>Oj Bartolo, zdemaskowałeś mnie! Oczywiście, ze to nie granulacja, tylko zabawa z Photoshopem. Ale Słoneczko tak mi się spodobało, że poświęcam mu więcej czasu niż innym obiektom. Dziś też pstrykałem. Mniej plam niż ostatnio.<br><br>[Obrazek: 040600137998.jpg]<br><br>Próbowałem też z telekonwerterem x2, ale rezultat beznadziejny - nie potrafiłem ustawić ostrości.<br><br>No i gratuluję. Twoja fotka Słońca jest bardzo ładna.<br>
Odpowiedz
No tak ze Słońcem są poważne problemy... np. wystawienie reflektora na dwór i zakrycie tuby filtrem powoduje, że właściwie nie da się dobrze ustawić ostrości (przynajmniej nie tak dobrze jak w przypadku Księżyca) - Słońce świeci, ogrzewa tubus, powietrze wariuje... Słońce to trudny obiekt<br><br>Togal niezłe fotki Ci wychodzą, ale na więcej plamek (i na zorze) to będziesz musiał poczekać Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
(07.04.03, 16:14)Bartolo link napisał(a):Togal (...) na więcej plamek (i na zorze) to będziesz musiał poczekać Wink

Bartolo, długo nie musiałem czekać! ;D ;D ;D
Odpowiedz
no cóż Nostradamusem nie jestem...

a ja widziałem tylko miejską kaszanę :-\ może dzisiaj jak mnie Papatek przygarnie na wyjazd i oczywiście jeśli będzie zapowiadana druga fala...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości