Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canon i obiektywy M42
Czy istnieje rodzaj przejściówki umożliwiający podłączenie canona do obiektywów M42? Czy stosowanie jakichkolwiek przejściówek jest możliwe?<br>Przecież to dodatkowy "pierścień pośredni" jak do makro.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 &lt;b&gt;http://republika.pl/piotrpe/&lt;/b&gt;
Odpowiedz
Cześć<br><br>Oczywiście że istnieje i daje całkiem niezłe rezultaty.<br>Ja sam robię takim własnie "zestawem" zdjęcia.<br>W Jachrance używałem EOSa z dwoma obiektywami <br>M-42,<br><br>MT-500 i TeleZoom 70-210.<br><br>Zdjęcia są na stronie Janusza.<br>Co do samego pierścienia to kupiłem go na Allegro za 45 zł.<br>Ma to oczywiście swoje wady.<br>czasem pojawia się winietowanie przy długich ogniskowych a przy skrajnie krótkich są problemy z ostrzeniem na nieskończoność.<br>I jeszcze jedna uwaga. <br>W niektórych obiektywach M-42 zespół soczewek wysuwa się za bardzo "do środka" i lustro może zawadzić o soczewki. Lepiej najpierw sprawdzić obiektyw niż potem mieć kłopoty z pękniętym lusterkiem Sad<br>Niestety nie wiem w jakich obiektywach tak się dzieje ale to raczej wyklucza ich użycie.<br>Pozatym wszystko jest ok. Polecam to rozwiązanie.<br><br>Pozdrawiam<br><br>Darek Barczyński<br>
Odpowiedz
Podłączę sie pod temat z pytaniem "odwrotnym":<br>Czy do Zenita można podłączyć z dobrym skutkiem inny obiektyw niż M42?
Odpowiedz
Dzięki za dopowiedź. Możesz rzucić linkiem do tej strony ze zdjeciami? Szukałem u Janusza w galerii (astrokrak.pl) ale jest jeszcze nieczynna.<br>Winietowanie to dla mnie poważna wada - szczególnie przy długich ogniskowych w których się lubuję :-). Przymierzam się do Canona F1 i zamierzam go żenić na początek z Rubinarem. Podejrzewam, że jeżeli nie będzie wadził o lustro w eosie to również w F1 nie będzie problemów. Podłączałeś już Rubinara 5,6/500?
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 &lt;b&gt;http://republika.pl/piotrpe/&lt;/b&gt;
Odpowiedz
Rubinara nigdy nie miałem ale nie wydaje mi się aby była istotna róznica do MT-500.<br>A jesli chodzi o wysunięte soczewki to problem dotyczy kilku obiektywów o zmiennej ogniskowej i kilku "szerokich" Z rubinarem napewno będzie ok.<br>sam pierścień ma grubośc ok. 2-3 mm i nie posiada oczywiście zadnej optyki, więc praktycznie nie wpływa to na ogniskową.<br><br>P.S. W Twoim pytaniu - Togal, wyczuwam szczyptę ironii Smile <br>Nie mniej wiem że można podłączać do Zenita różne inne szkła, ale nigdy tego nie próbowałem.<br><br>pozdrawiam Darek<br>       <br>
Odpowiedz
Cytat:<br><br>P.S. W Twoim pytaniu - Togal, wyczuwam szczyptę ironii Smile <br>     <br>
<br><br>Nie ma żadnej ironii. Ja raczej jestem "cyfrowy" fotograf i na "analogach" się nie znam. Smile Ale chcę poznać. Tak choćby teoretycznie. Wink<br>
Odpowiedz
Togal, nie odmawiaj sobie tego dreszczyku emocji przy odbiorze filmu z labu  Wink . Ja tam jeszcze conajmniej przez parę lat pozostaję przy analogu. No chyba, że mnie SBIG zasponsoruje :-)
Odpowiedz
Tak prawdę mówiąc to aparat cyfrowy w/g mnie, niczym się nie różni od analogowego. Jedynie tylko nośnikiem obrazu, reszta jest taka sama.<br>A co się tyczy "kombinowania" z obiektywami to bardzo fajny pomysł.<br>Po pierwsze ceny niektórych obiektywów firmowych Canon czy Minolta są dosłownie ASTRONOMICZNE Smile<br>Pisząc "niektórych" mam na myśli innych niż standardowe 50-tki. czyli 90 % oferty Sad<br>Poza tym to daje niespotykane dotąd możliwości ekperymentowania z fotografią. Tu, na przeciw wychodzi rodzime rzemiosło (Tokakrka, Frezarka), które dziś produkuje "przejścia" chyba "ze wszystkiego na wszystko"<br>Zawsze jakieś urozmaicenie. Jesli dysponujesz cyfrową lustrzanka z wymienną optyką to goraco polecam takie próby.<br><br>pozdrawiam<br>
Odpowiedz
Cytat:Togal, nie odmawiaj sobie tego dreszczyku emocji przy odbiorze filmu z labu  Wink
<br><br>Dreszczyk to za mało powiedziane. Nie wiem czy pamiętasz, na starym forum pisałem o mojej pierwszej po długiej przerwie przygodzie z filmem. Reklamacja ciągnie sie do dziś - juz 2 miesiące. Jeśli cykl Astrokonkrsu bedzie dwumiesięczny to mogę mieć problem aby zdązyc. Wink
Odpowiedz
To fakt, uroki usług.<br>Mi się to jeszcze nie przytrafiło ale nigdy nie wiadomo.<br>A pomysł własnej ciemni już mam za sobą, kiedyś się bawiłem ale teraz przyznam że trochę mi się nie chce poza tym zdjęcia kolorowe to już wyższa szkła jazdy w ciemni a ja raczej jestem tej niższej szkoły jesli chodzi o sprawy "laboratoryjne" Smile<br>Fotografia cyfrowa w tym miejscu bije na głowę tradycyjną. Praktycznie zerowe koszty zdjęć. I nikt obcy nie decyduje o ich jakości.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości