Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbliżamy się do Saturna!
#1
Sonda Cassini szybko zbliża się do Satutna. Już wcześniej wykonywane były zdjęcia z jej pokładu. Fotografowano nasz Księżyc, planetoidę Masursky, Jowisza, a także były dwa zdjęcia Saturna. Teraz jednak Cassini rozpoczął wykonywanie serii zdjęć, które dadzą animację zbliżania się do Saturna. Pierwsze z tych zdjęć wykonane zostało 09.02.2004.

http://saturn.jpl.nasa.gov/cgibin/gs2.cgi?path=../multimedia/images/saturn/images/PIA05380.jpg&type=image

(na zdjęciu w pełnej rozdzielczości, co stwierdzam z żalem, specjaliści zostawili kanał niebieski przesunięty o 1 pixel w dół, przez co zdjęcie traci na ostrości i ma cienką kolorową obwódkę, można to jednak łatwo naprawić)

Jednocześnie rozpoczęły się poszukiwania nowych księżyców. Organizatorzy wycieczki do Saturna zadbali o gustowny licznik na stronie głównej programu: http://saturn.jpl.nasa.gov/index.cfm. Na razie wskazuje 31. Z biegiem czasu spodziewany jest nagły wzrost tej wartości.

Cassini wchodzi na orbitę Saturna 1. lipca 2004, rzecz jasna już wcześniej Saturn będzie na zdjęciach prezentować się wspaniale, ale 11. czerwca jest pierwsze zbliżenie do jednego z księżyców Saturna: Phoebe (http://saturn.jpl.nasa.gov/operations/approach.cfm) będzie to przelot 2000 km od tego skalnego okrucha. Zapowiada się ciekawie.

Cassini jest aktualnie 62 mln km od Saturna i 1238 mln km od Ziemi.

Stronka ze zdjęciami: http://ciclops.lpl.arizona.edu

no a tutaj: http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/im.../index.cfm zdjęcia z przelotu koło Jowisza (podsycają wyobraźnię i pokazują czubek góry lodowej tego czego się można spodziewać po 1. lipca)


CASSINI: http://saturn.jpl.nasa.gov/spacecraft/im...-litho.jpg

misja HUYGENSa: http://www.esa.int/export/esaSC/120378_index_0_m.html
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
#2
Po polsku mozna o tym przeczytac tu: http://news.astronet.pl/news.cgi?3977
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
#3
czytałem to Smile
wejdzie na orbitę za niecałe 13 dni
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości