Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaż soligora
(02.03.04, 11:35)HAMAL link napisał(a):W detalu zawsze drożej, też mnie to denerwuje. Lepiej kupić razem z telepem do kompletu ;D

...a potem telep wyrzucić i zostaje nam taniej zakupiony montaż Big Grin Wink
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
problem w tym ze teleskop juz mam, i brakuje mi solidnego statywu w rozsadnej cenie, moze wiecie gcie takie znalesc
[Obrazek: 548760.gif] Orion 200/1200
Odpowiedz
Statywu, czy całego montażu ze statywem? Polecam (jak i z całą pewnością wielu innych) zakupić nogi trójnogu geodezyjnego i zawiesić na nich coś stosunkowo taniego i stosunkowo dobrego - np. montaż Soligora.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(02.03.04, 12:13)McQueen link napisał(a):problem w tym ze teleskop juz mam, i brakuje mi solidnego statywu w rozsadnej cenie, moze wiecie gcie takie znalesc

To właśnie Soligor, i do astrofoto się nada.
Odpowiedz
Tyle piszecie o Soligorze, a ja prosil bym o sprecyzowanie do czego konkretnie nadaje sie ten montaz, glownie chodzi mi o astro-foto z ogniskowa 650-1300, prowadzone automatycznie, co moge sie po nim spodziewac, czy poniesione koszty beda adekwatne do wynikow uzyskanych przy astro-foto z Newtonem o masie okolo 4kg F=5... dla przykladu ;D
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...85;start=0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...65;start=0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...eadid=2443
Odpowiedz
Dobrze Andee, uzyskasz zatem informacje ze żródła:
montaż soligora jest montażem do aplikacji wizualnych, astrofoto bez korekt ręcznych można na nim uprawiać z ogniskową do 300mm a dłuższe ogniskowe wymagają okresowego korygowania za gwiazdą prowadzenia z powodu jego PE równego +- 40" z okresem 10 minut na surowo i +- 15-20" po liftingu firmowym.
Z ogniskową rzędu metra można nim focic do jakichś 20-30sekund bez korekt.
Porównywalne wartości PE mają też większe od niego montaże EQ-5 i EQ-6 i one też są zalecane do wizualnych aplikacji sprzętowych.
Do astrofoto polecam zdecydowanie lifting i wymianę statywu na solidny teodolitowy, sztywność całej konstrukcj wzrasta wtedy o jakieś 400% 8)
Montaże do astrofoto bez korekt ogniskowej rzędu metra i powyżej metra Ande to nie ta bajeczka cenowa niestety :Smile.
Trzeba na nie wydać conajmniej 10x tyle jak się nie chce samemu korygować i pilnować ekspozycji, zrobi to za nas automatyka montażu ale trzeba za to słono zapłacić ;D ;D
Odpowiedz
Pomimo malego odswiadczenia, orientuje sie mniej wiecej, zarowno w cenach jak i mozliwosciach markowych montazy, brakowalo mi jedynie konkretnego opisu Soligora. Biorac pod uwage ze zwykle brak Ci obiektywnosci co do sprzetu ktorym handlujesz, zadam jeszcze jedno pytanie, jaki jest koszt "firmowego liftingu" tego montazu i na jaki upust moglbym liczyc, wiedzac jak wielka sympatia darzysz moja skromna osobe ;D
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Wiesz Andee co do sympatii to sam na nią sobie pracujesz na tym i nie tylko forum i nie wiedzę powodu dawać Ci jakichś specjalnych rabatów tym bardziej z tego powodu.
Lifting to koszt 100 zł ale nie wiem po co o to pytasz skoro piszesz w innym wątku że i tak nie kupisz Teleskopu z Astrokraka, więc po co zawracasz gitarę, tylko tak dla draki jak zwykle ???
Odpowiedz
Kupie montaz to wiem na 100%, moze kupie teleskop... sam przeciez wiesz ze nie kupuje sie dla marki, bede zadowolony z opinii posiadaczy, kupie cokolwiek co bedzie odpowiadalo temu co chce robic... na razie odpowiada mi to co mam jezeli chodzi o optyke, montaz zmieniam, przyjdzie czas na zakup czegos wiekszego, usmiechaj sie ladnie, dbaj o jakosc sprzetu i klientow to moze wpadne do Krakowa, w sumie mam niedaleko... ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości