Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Planetarium w Potarzycy
  Zostałem pozytywnie zaskoczony kiedy to siedziałem sobie obok w pokoju a mój młodszy brat oglądał program 5-10-15 (TVP1)\
  Zaczęto mówić coś o planetarium. Okazało się że mowa jest o planetarium w Potarzycy (najbliższe mi planetrium) - o tym że powstała tam już nowa kopuła.

szybko poszukałem w internecie i jest  ;D

http://www.republika.pl/planpota/budowa.htm

musze sie udać na seans w najblizszym czasie  Smile Smile Smile

Ciekaw jestem kto z forumowiczów był w owym planetarium???

pozdro4all
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
Była też o tym planetarium mowa we wczorajszej "Panoramie" o 18:30.
Mówiono także o rosnącym zainteresowaniu miłośniczymi obserwacjami astronomicznymi, wypowiadał się m.in. dr Krzysztof Ziołkowski. A cały materiał rozpoczęła wzmianka o odkryciu supernowej przez Grzegorza Duszanowicza (wspomnianym w innym miejscu na Forum).

Paweł
Odpowiedz
Niestety nie miałem okazji być w Potarzycy choć dobrze znam twórcę tego projektu. Ostatnio powiat ostro sponsoruje to planetarium więc tym bardziej trzeba złożyć tam wizytę!
Wszak to niespełna 70 km odemnie! 8)
WO FLT 98 Apo, QHY8L,  EQ6 Pro....
Odpowiedz
Ach, ci dziennikarze... W TVN i TVN24 ściemniali, że "w Potarzycy powstało nowe planetarium". Dzieło pana Owczarka ma już swoje 13 lat. Teraz zmieniła się tylko kopuła.

No i nie jest to jedyne w Polsce planetarium "wydłubane" przez hobbystę. W Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim stanęły przecież rękodzieła panów Borkowskiego i Solarza .

Jak ktoś nie zna strony założonej przez Bartosza Dąbrowskiego (wówczas jeszcze doktoranta radioastronomii z Torunia), to zapraszam:

http://www.planetarium.pl/

Jest tu nieco informacji zbiorczej (nieco zdezaktualizowanej, ale to zawsze coś) o planetariach w Polsce.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
a dla chętnych jutro (niedziela) planetarium otwarte - mowa była też o pokazie nieba ale pewnie pogoda nie dopisze
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości