Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prędkość ko(s)miczna
Właśnie oglądam kątem oka teleturniej: "awantura o kasę", gdzie padło pytanie z "astronomii" - która prędkość kosmiczna jest potrzebna do osiągnięcia orbity Ziemii. Odpowiedź udzielona przez zawodników brzmiała: druga. Na co prowadzący program odpowiedział - tak jest! Czy może ktoś oglądał jeszcze ten program? Bo sam nie wiem, czy się przesłyszałem co do pytania, czy usłyszałem kolejny idiotyzm w telewizji :Smile.
Chociaż pamiętając niektóre pytania z "astronomii" w różnych turniejach, we wszystko mogę uwierzyć. Najbardziej mnie śmieszą powtarzające się pytania o to, która z planet ma najwięcej planet. Oczywiście ciągle prawidłową odpowiedzią jest Saturn...
Odpowiedz
>która z planet ma najwięcej planet
to już takie idiotyzmy dają w TV?? ;D ;D
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
mnie najbardziej denerwują pytania z astronomii typu: podaj datę, albo kto odkrył, może to i na temat, ale jak już mówią astronomia to niech to nie będzie historia astronomii
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
(08.02.04, 19:08)CDev link napisał(a):>która z planet ma najwięcej planet
to już takie idiotyzmy dają w TV?? ;D ;D

Tfu, co ja piszę, to dlatego, że na bieżąco podczas oglądania programu. Chodziło oczywiście: która ma najwięcej księżyców. Wink
Odpowiedz
Witam,

kiedyś w "Milionerach" padło pytanie:

Które ciało kosmiczne może być widoczne z Ziemi w fazie nowiu - Słońce, Księżyc, Wenus czy Jowisz ?"
(jedna odpowiedź prawidłowa - wg reguł teleturnieju).
Uczestnik z trudem wymienił Księżyc.
Tymczasem tu były dwie odpowiedzi prawidłowe, czego prowadzący nie wiedział. Zapomniano o Wenus !

Hermes
Odpowiedz
(09.02.04, 01:12)Hermes link napisał(a):Witam,

kiedyś w "Milionerach" padło pytanie:

Które ciało kosmiczne może być widoczne z Ziemi w fazie nowiu - Słońce, Księżyc, Wenus czy Jowisz ?"
(jedna odpowiedź prawidłowa - wg reguł teleturnieju).
Uczestnik z trudem wymienił Księżyc.
Tymczasem tu były dwie odpowiedzi prawidłowe, czego prowadzący nie wiedział. Zapomniano o Wenus !

Hermes

a 8 czerwca będzie nawet w nowiu do kwadratu
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Panowie, to wszystko betka!
Czytajta i uczta się, ot co!

http://www.rexresearch.com/grebenn/grebenn.htm

Chciałem podać ten link w innym topiku, ale 25km/s to już prędkość kosmiczna, prawda?
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Witam i pozdrawiam Cię Henryku.
Ja również oglądałem ten program i nie przesłyszałeś sie. To kolejny idiotyzm w telewizji. Oczywiście przed ogloszeniem wyników podałem na głos inną odpowiedź. Po słowach Ibisza "tak jest" moi znajomi i dziewczyna popatrzyli na mnie z politowaniem. I jak tu być wiarygodnym?
Odpowiedz
Witam,

co prawda akurat tego teleturnieju nie oglądałem, ale zastanawiam się, czy przypadkiem nie popełniono błędu podczas "formułowania" pytania.

Jeśli chodziło w pytaniu o wejście na orbitę wokół Ziemi - to oczywiście chodzi o I prędkość kosmiczną.
Ale jeśli chodzi o osiągnięcie orbity Ziemi (jako planety słonecznej), czyli osiągnięcie prędkości wystarczającej do wejścia na orbitę wokół Słońca dla odległości 1 AU, to wtedy trzeba osiągnąć II prędkość kosmiczną, aby "opuścić" Ziemię i wejść na orbitę wokółsłoneczną.
Na pewno jednak uczestnik teleturnieju nie miał czasu na takie rozważania. Uważam, że pytanie nie było precyzyjnie sformułowane.

Hermes
Odpowiedz
A może to było w takim razie z tych podchwytliwych? Przynajmniej w założeniu autora pytania. Fakt, kłania się dwuznaczność naszego języka, ale na pewno nie powinno tak być na turnieju, gdzie chodzi o jednoznaczną odpowiedź - pytanie też powinno być jednoznaczne.
Cieszę się w każdym razie, że się nie przesłyszałem.
Piotrko, mógłbyś streścić artykuł? Trzeba sporo czasu, żeby to przeczytać Tongue.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości