Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obróbka astrofoto
Zgodnie z postulatami forumowiczów przygotowałem na początek do pobrania następujące pliki:

http://markbrom.eu.org/foto/Jove.zip
http://markbrom.eu.org/foto/Mars.zip
http://markbrom.eu.org/foto/Saturn.zip

Wszystkie rejestracje zrealizowano teleskopem C14 (apertura 35 cm, ogniskowa 3950 mm) bez użycia Barlowa. Materiał jest "przebrany" (tj. odrzucone zostały najgorsze klatki), a jego jakość można ocenić jako średnią - tak by nie było ani za łatwo, ani za trudno uzyskać sensownych efektów. Np. w przypadku Marsa daje się "wyciągnać" coś w rodzaju:

[Obrazek: Mars.jpg]

Wszystkich korzystających z udostępnionych plików zachęcam do prezentacji otrzymanych rezultatów bez względu na własną oceną skuteczności swoich działań. Pozwoli to na dyskusję adekwatności użytych technik stackowania, obróbki itp. W związku z tym proszę również o skrótowe podawanie stosowanych technik obróbki.

W najbliższym czasie dorzucę nowe pliki z Księżycem, plamami na Słońcu i coś z DS. Wszelkie sugestie mile widziane.

Skalowanie monitorów:

[Obrazek: Kartka.jpg]

Pozdrawiam Smile Smile Smile

Celestron C14, Vesta, etc.
Odpowiedz
Takiego Jowisza uknułem:

[Obrazek: jowisz_alkora_wynik.jpg]
Registax 1.1, quality filter band 1/11, Aligment filter 12, optimize until 1/2/80.
jako klatki wzorcowej użyłem 0558.bmp. Kliknąłem na lewym skraju WCP. Trochę poregulowalem suwakami (od góry):1/1/1/46/25/25. W PhoSho użyłem funkcji Image/Apply Image: multiply 70%.
Mi niestety jeszcze nie udało się takiego zrobić. Jeszcze Wink

I taki Marsik:

[Obrazek: mars_alkora_wynik.jpg]

Alkor, czy mógłbyś podać garść szczegółów na temat tych filmów (tych bitmapek z fimów)? Rozumiem, że teleskop to C14 - a czy stosowałeś jakiegoś Barlowa? Chyba nie - moje Marsiki miałey podobne rozmiary przy lustrze 8" ale F=20.
Znów polecam instrukcję obsługi przetłumaczoną przez Pawła Białaka.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Szybko się uwinąłeś uzyskując świetny rezultat, poczekamy na więcej przykładów i opinie innych.

Pozdrawiam Smile Smile Smile
Odpowiedz
A mi wyszedł taki Saturn Smile

[Obrazek: saturn_nie_moj.JPG]

Registax 2 a potem jeszcze levelsy i lekkie podciągnięcie samej "kulki" w photoshopie.
Odpowiedz
Ja chciałbym dać moje wypociny ale nie wiem jak :'( :'( :'(
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
Ja, żeby dodać to "zdjęcie" ;D księżyca (co jest po lewej stronie pod napisem xpiox Big Grin)zarejestowałem się w galerii i po zarejestrowaniu się i zalogowaniu kliknąłem "załaduj obraz" (u góry po prawej) a potem to już sobie raczej poradzisz.
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Zupełnie nieźle Wojtku - na tarczy planety (zwłaszcza w okolicach bieguna) widać interesujace szczegóły.

Smile Smile Smile
Odpowiedz
Szybki Jowisz:
[Obrazek: JOW.jpg]

CZYSTY REGISTAX 1.1.beta ;D
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Dzięki za uwagę Bielack, już dodałem informacje o użytym sprzęcie w notce rozpoczynającej wątek. Podziwiamy Twoje osiągnięcia, czekamy na Saturna ;D

Nieżle dałeś czadu emde, muszę sprawdzić, który to księżyc Jowisza "wyciągnąłeś" na światło dzienne. Mam nadzieje, że na kolejne wyniki nie będziemy czekać zbyt długo ;D

Smile Smile Smile
Odpowiedz
OK ;D
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości