Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISS na tle Księżyca !
A "nie odbija światła" bo w porównaniu z Księżycem każdy satelita ma znikomą jasność - nawet ISS na tle Księżyca w tym filmiku inicjującym wątek była ciemna.
Odpowiedz
jak jest w cieniu ziemi to nie ma czego odbijać<br><br>a ISS jak już odbija to świeci bardzo jasno - bo wg. heavens-above do -0,7 mag, a według mnie i wielu osób, które widziały ISS prawie tak jasno jak Jowisz - powiedzmy, że do ok. -2 mag - niby to mało w porównaniem z -12.7 mag pełni Księżyca, ale Księżyc ma przecież dużą powierzchnię, a ta podawana jasność pochodzi od całej jego powierzchni
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Nie jest w cieniu Ziemi bo wtedy Księżyc też by był i byłoby zaćmienie Księżyca (cień Ziemi jest jeden w postaci stożka i ma określone położenie i rozmiary i nie jest oddzielny dla Księżyca a oddzielny dla sztucznych satelitów). Nieważne czy naprawdę jasne czy nie, wszystko umieszczone na tle takiej żarówy jest ciemne. Tak samo Merkury na tle Słońca to czarna kropeczka a nie szara kropeczka.
Odpowiedz
nie zgadzam się absolutnie...<br><br>1. może się zdarzyć tak, że Księżyc będzie oświetlony a satelita nie... no choćby - Księżyc w kwadrze to wg. Twojego toku rozumowania satelita też byłby w kwadrze - czyli jednak by świecił!<br><br>2. Księżyc to wcale nie taka żarówa - to czy ISS na tle jasnej strony Księżyca byłoby jaśniejsze od jego powierzchni czy nie można policzyć - trzeba by się pomęczyć z jasnością powierzchniową - policzyć jasność Księżyca dla wycinka powierzchni równego "powierzchni" ISS - założę się, że jasność powierzchniowa ISS jest większa...<br><br>3. Merkury na tle Słońca zgadza się jest ciemny i byłby taki nawet jakby był z tej strony widocznej z Ziemi oświetlony Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Albedo Księżyca wynosi około 7% a ISS pewnie ponad 70% aby się nie przegrzewała od Słońca i nie zapomnij że ISS może być w cieniu Ziemi i pięknie wyjdzie nawet na Łysym w pełni jako czarny obiekt konturowy o minutowych rozmiarach kątowych  ;D ;D
Odpowiedz
chciałbym strzelić taką fotkę - ale by to musiał być bardzo krótki czas naświetlania ... no i refleks potrzebny... ;D - no dobra zadowolę się obejrzeniem w necie takiego zdjęcia wykonanego przez profesjonalistów
Odpowiedz
Nadawał by sie do tego dobrze np Jasny F/4 Soligor MT-800 na Łysym w pełni i filmie 800 ASA wyjdzie chyba krócej niż 1/1000 na oko dla Księżyca a czarne ISS w cieniu Ziemi wyjdzie na nim prawie ostro i wyraźnie ;D ;D ;D
Odpowiedz
a więc jest cień nadziei dla amatora... poczekam aż zamontują wszystkie kratownice i te duże panele baterii słonecznych
Odpowiedz
Cytat:Sąsiad nic nie zrzucił bo by poleciało w dół a nie wzwyż
<br><br>Mnie wielokrotnie udawało się rzucać w górę. Potem oczywiście spadało. Może to jest ta pierwsza faza lotu?<br><br>
Cytat:<br>a ptak na tle Księżyca jest zwykle rozpoznawalny z kształtu
<br><br>Jak zrobisz zdjęcie ptaka w locie praktycznie nieruchomym aparatem z czasem nawet  1/500 sekundy, to przy tym powiększeniu będzie to zawsze plama. <br><br>
Cytat:<br>i też nie ma napędu odrzutowego żeby tak szybko przeleciał
<br><br>Prawie wszystko zależy od tego w jakiej odległosci leciał.<br><br>
Cytat:<br>Mucha też to nie była bo za prosto leciało.
<br><br>No chyba, że była to zdechła mucha rzucona przez sąsiada, w pierwszej fazie lotu.<br><br>
Cytat:<br>....dość wolno przeleciało na tle Księżyca - to z kolei mógł być jakiś satelita geostacjonarny 30000 km od Ziemi.
<br><br>Jeśli już, to raczej Księżyc przeleciał "pod" satelitą<br>
Odpowiedz
Togal policz proszę o ile ISS przesunie się na tarczy Księżyca przy exp 1/1000s zanim zabierzesz zdanie w tej kwestii ???<br>Ksieżyc pod satelitą ??? ??? ???, co to ma być dowcip czy forum edukacyjne, Łysy to średnio 384 tys km stąd a geostacjonarne to jakieś 30 tys. zaledwie  ;D ;D ;D<br>Widywałem już jaskółki i nietoperze w okularze ostro na kilku km nad Ziemiąa za pomocą Maksutowa 350mm i taki przlot trwał od ułmka do ponad 3 sekund.<br>Mój pracownik widział niedawno przelot jakiegoś sporego satelity w kształcie chyba litery T przez tarczę Słońca przez MTO podczas testowania filtrów przed naparowaniem chromu, oczywiście na ekranie i trwało to prawie sekundę jak pamiętam z jego relacji!!!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości