Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki obiektyw do gwiazdozbiorów,meteorów?
Jaki obiektyw jest sprawdzony do fotografowania gwiazdozbiorów i meteorów?(konkretnie jaki model)<br><br>Słyszałem że szerokokątne strasznie zbierają zanieczyszczenie świetlne. To może jakiś obiektyw standardowy?
Odpowiedz
Każdy obiektyw "ściąga" zanieczyszczenia światłem jak się go skieruję na łunę miejską więc nie bardzo rozumiem twojego problemu  ???<br>Z szerpkokątnych i wydajnych obiektywów do meteorów i gwiazd w rozsądnym zakresie cenowym polecam rosyjskie Fisch Eye 16/2,8(180*cena 420-500zł) lub Zeissowskiego Flektogona 20/2,8 (92*cena 550-650zł) lub 35/2,4 (68* cena 180-250zł)<br>Tutaj nie ma zmiłuj się i fotki takimi obiektywami trzeba walić pod ciemnym niebem aby uzyskać optymalny zasięg i jakość obrazów!!! <br>Przepiękne ujęcia powstają podczas pogodnej pełni Księżyca z pierwszym planem ziemskim i gwiazdami w tle ale to już bardziej fotografia artystyczna niż naukowa Wink
Odpowiedz
JanuszP napisał : "Każdy obiektyw "ściąga" zanieczyszczenia światłem jak się go skieruję na łunę miejską więc nie bardzo rozumiem twojego problemu "<br><br>Chodzi mi o to że podobno obiektywy o dłuższej ogniskowej są bardziej kontrastowe ,niebo jest ciemniejsze, a w szerokokątnych wychodzi prawie na bank mleko gdzie by się go nie skierowało.(w warunkach podmiejskich)
Odpowiedz
Bo im krótsza ogniskowa tym wpływ tła na zasieg jest większy ale chcąc focić duże gwiazdozbiory i tak nie unikniesz używania szerokokątnych obiektywów ale trzeba to czynić pod czarnym niebem aby efekt był zadowalający Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
witam<br><br>Do gwiazdozbiorów to najlepiej obiektyw sobie dobrać względem wielkości gwiazdozbioru. Ale w przypadku meteorów to już krótkie ogniskowe raczej utrudniają. Ja osobiście robiłem Leonidy obiektywem 3,5/20 i naświetliły się tylko te bardzo jasne a reszty nie widać Sad  i co z tego że obiektyw ma 90stopni.<br><br>pozdrówko
Adamo&nbsp; &nbsp; http://allsky.pl
Odpowiedz
gdzieś widziałem taki programik do obliczania na podstawie ogniskowej obiektywu i jego światłosiły jego przydatności do fotografowania meteorów...<br><br>obliczał jakimiś magicznymi wzorkami zależność:<br>im krótsza ogniskowa tym większe prawdopodobieństwo złapania meteora, ale tym on musi być jaśniejszy, żeby cokolwiek z niego pozostało na negatywie...<br><br>z tego co pamiętam b. dobrze wypadał obiektyw o ogniskowej 28mm i f2.8 oraz chyba 35mm f2.8... rybie oko poniżej 20mm to nadaje się chyba tylko na bardzo jasne i mnogie leonidy... ładnie wtedy widać na zdjęciach radiant roju (szkoda, że nigdy nie miałem okazji zrobić podobnej fotki)
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Witam<br>To ja zadam dodatkowe pytanko Pan Januszowi.<br>Czy oferowana przez Astrokrak przystawka: webcam-obiektyw ostrzy w nieskonczonosci w kazdym obiektywie po zenku? (pytam z uwagi na model granit 70-200)
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48&quot; N, 48° 05' 26&quot; E LX200 10&quot; + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości