Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smar do głowicy
Januszu czy mógłbyś z racji swojego wieloletniego doświadczenia opisać jak dobrze przesmarować elementy głowicy.
Newton Synta Skywatcher 114/900mm
Aparat lustrzanka Practika BCA + statyw
Odpowiedz
Dołączam sie do pytania, czy trzeba zdjac stary smar, czy trzeba wszystko rozbierac?

Aha, i czy ten smar mozna zastosowac tez do wyciagu (mojego ostatnio cos suszy ;D )?
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
a czy mógłbyś Januszu konkretnie napisać co to za smar - czy to aby nie "Shimano No Sweat Slide" ? No bo teraz jak to sobie wszystko czytam to dochodzę do wniosku, że takowy smar do montażu zdecydowanie powinien być smarem stałym- zasadniczo nie znalazłem nic stałego w ofercie Shimano ale też szczególnie nie szukałem, znając i używając rózne specyfiki do swojego rowerku (a używam go dość solidnie) wiem, że owe specyfiki są jednak dość płynne i dość szybko znikają - tutaj piszesz że to smar do amorków - a te właśnie muszą być dość płynne - osobiście najczęściej do roweru używam Finish Line - Teflon Plus ale w życiu bym tym nie posmarował montażu - no więc na koniec jeszcze raz poproszę o końkreta - a końkretnie to o nazwę tego specyfiku !

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Nie znam się Papa na rowerach i cyclingu i to że jest do amorów wiem od sprzedacy ale ci często się mylą a czasem wręcz wprowadzają w błąd, moim skromnym zdaniem jest raczej do szosowych przerzutek ale tu wypowiadam się jako profan bo tak mi pasuje na oko jego stała konzystencja i dobre właściwości trakcyjne 8)

Ps. CDev, wszystko się rozbiera, myje w nafcie i potem w benzynie a następnie składa i smaruje na nowo, najlepiej robi się to własnym palcem co wiem z doświadczenia ;D
Odpowiedz
cool - Januszu tylko jeszcze o nazwę Cię proszę, to chyba nie tajemnica firmowa... ?

pzdr !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
> Ps. CDev, wszystko się rozbiera, myje w nafcie i potem w benzynie a następnie składa i smaruje na nowo, najlepiej robi się to własnym palcem co wiem z doświadczenia

To chyba sobie dam na razie spokoj Tongue
Ponawiam jeszcze pytanie czy mozna ten smar zastosowac do wyciagu? (pewnosci nigdy nie za wiele Tongue )
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
(01.08.04, 15:45)papatki link napisał(a):cool - Januszu tylko jeszcze o nazwę Cię proszę, to chyba nie tajemnica firmowa... ?

pzdr !

Jutro z firmy zapodam nazwę Papa 8)
CDev :o nasze wyciągi na teflonie są bezobsługowe i nie wymagają smarowania a wręcz by im zaszkodziło i przestały by działać :o

Ps. CDev do wyciągów na zębatce wystarczy wazelina lub tawot, a Shimano to smar trakcyjny do ślimaków i napędów, nie wolno go pchać byle gdzie to nie weazelina kosmetyczna ;D ;D ;D
Odpowiedz
(01.08.04, 20:44)Janusz_ P. link napisał(a):[quote author=papatki link=board=2;threadid=2269;start=15#msg57996 date=1091371535]
cool - Januszu tylko jeszcze o nazwę Cię proszę, to chyba nie tajemnica firmowa... ?

pzdr !

Jutro z firmy zapodam nazwę Papa 8)
CDev :o nasze wyciągi na teflonie są bezobsługowe i nie wymagają smarowania a wręcz by im zaszkodziło i przestały by działać :o

Ps. CDev do wyciągów na zębatce wystarczy wazelina lub tawot, a Shimano to smar trakcyjny do ślimaków i napędów, nie wolno go pchać byle gdzie to nie weazelina kosmetyczna ;D ;D ;D
[/quote]

No Janusz - to jutro to sie gumowe zrobilo....... ;D

Poza tym dorzuce jeszcze kilka slow w sprawie smarowania wyciagow zebatkowych. Przestrzegam przed smarowaniem zebatek zupelnie byle czym, np wazeliną techniczną. Dobrze jest sie upewnic, ze to czego uzyjemy do smarowania nie bedzie teżało zbytnio w niskich temeraturach a wysokich nie bedzie zbyt plynne (temp kroplenia). I tak dla wazeliny technicznej nadmierne tezenie nastepuje juz przy temperaturach bliskich i nizszych od zera zaś kroplenie w zakresie 35 - 55 stopni C. Wazeliny o specjalnych zastospwaniach maja zwykle dodatkowe literki w nazwie (np. W - oznacza wazaline techniczna wysokotopliwa - wysoko czyli w temp około 55 stopni C, N Nisko topliwą czyli około 40 Stopni C Smile. W przypadku samrowanie wyciagu zebtakowego tezejace smary sa zabojcze dla motofocusera a nasmarowny nimi wyciag malo przyjemny albo wrecz trudny w obsludze. Smary zbyt ciekle ( po skropleniu) moga sie nadmiernie rozlać i skutecznie pobrudzic lusterko wtorne Newtona, dostac sie np do wnetrza refraktora albo ogolnie zanieczyszcza tube telepa i jego uzytkownika. Dobrym przykladem na nieodpowiedni smar w wyciagu jest to czym Skywatcher smaruje zebtaki wyciagow w syntach (nie wiem czy moze juz ostatnio cos sie zmenilo w tej kwestii ?). Juz na nie jednym zlocie gdy spadly tylko temperatury ponizej zera mozna bylo sie z problemem spotkac.
Odpowiedz
ćiiiiii...... Janusz ma strasznie daleko do biura.... Wink
Odpowiedz
(06.08.04, 09:39)papatki link napisał(a):ćiiiiii...... Janusz ma strasznie daleko do biura.... Wink

Pewnie w ubiegły weekend tęgo zapił i jeszcze do roboty nie trafił Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości