Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ksiezyc 5/05/03
Dlatego wykorzystuj kazda okazje do pstrykania lysego.<br>Ja mialem robote przez caly ten tydzien i zrobilem zdjec<br>ponad 300. Poniewaz zapisuje to w Bmp, zajelo mi to <br>dwa krazki CD. (3,5 mb jedno zdjecie)
Odpowiedz
Jak moge to pstrykam, niedługo mam nadzieje wrzuce na forum mozaike Księżyca z 9 maja (I kwadra). Wyszło bardzo ładnie, ale że mam nowy komp i nie moge jakos zainstalowac fotoszopa to nie moge popoprawiac róznic kolorów na fotce Sad Dlatego tez jeszcze musze poczekac i sprowadzic jakiegos speca od komputerow zeby mi w koncu wrzucł tego progsa.<br>pozdr
Odpowiedz
(11.05.03, 17:40)lemarc link napisał(a):Poniewaz zapisuje to w Bmp, zajelo mi to
dwa krazki CD. (3,5 mb jedno zdjecie)

A właśnie - format ma różnicę??? nie lepiej w jpg-u?, etc.
================ Ełk : 53° 49' N&nbsp; 22° 21' E
Odpowiedz
BMP ma lepszą jakość bo nie ma tej okropnej kompresji jak JPG.
Odpowiedz
najlepiej pośrednie obrazy obróbki zapamiętywać jako BMP i dopiero na koniec zamienić je na JPG (w celu publikacji w internecie). Oczywiście warto te wszystkie BMPki zachowywać - po spakowaniu ZIPem nie będą zajmować dużo więcej niż to samo w formacie JPEG

zamiast zapisywać jako BMP można też wykorzystać format PNG - jest to format kompresujący, ale podczas oglądania obrazka jest on rozpakowywany do postaci oryginalnej - wygląda jak BMP, ale zajmuje dużo mniej (kompresja zależy tu bardzo od skomplikowania barwnego obrazka - PNG najlepiej pakuje rysunki, a nie zdjęcia)

Smile
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Tiff też ma kompresje bezstratną , ale nie wiem czy ta opcja nie wymarła.
Odpowiedz
tiff zapisuje tak samo jak BMP nie kompresuje... chyba
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Nie, otoz definicja formatu tiff dopuszcza wewnetrzna kompresje. Jest kilka typow, ale w zasadzie w uzyciu jako standard pozostal jeden - LZW (czasami uzywa sie jeszcze jpeg). W praktyce jest tak, ze to firma Adobe przez range swojego Photoshopa ustala standardy, a on uzywa Tiffa-LZW. To bardzo popularny format zapisu przy profesjonalnych zastosowaniach, chociazby dlatego, ze bardzo dobrze supportuje definicje koloru CMYK i jest multiplatformowy. LZW jest podobna kompresja do zwyklego ZIP, wiec jest calkowicie bezstratny. Wada jego jest to, ze poza profesjonalnymi programami, wiekszosc ich nie otworzy.
Odpowiedz
witam

to dziwne?
ja kiedyś porównywałem obrazy o dużej rozdzielczości i dużej gęstości (d>3,7) BMP i JPG i nie widać różnicy ??? obrazy były zeskanowane z fotki 15x21 w rozdzielczości 2590x2150dpi i nie było różnicy, tak na zwykłe oko użytkownika ale pod warunkiem że kompresja nie jest duża. Jeśli zapiszemy obraz w JPEG z opcją max wielkość (czyli najmniejsza kompresja) to jakość mamy w 100% gwarantowaną a i tak ten obraz jest wiele razy mniejszy obiętościowo od podstawowej przesarzałej bitmapy w formie BMP.

pozdrówko
Adamo&nbsp; &nbsp; http://allsky.pl
Odpowiedz
zgadza się, ale ja zapisuję wszystko w BMP...

jeśli na początku zapiszesz obraz nawet w super jakości JPEG, a potem będziesz go obrabiał i 10 razy w między czasie zapisywał - to na końcu będzie widać różnicę w szczegółach Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości