Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
księżyc teraz (10 maja)
przyznaję, że na zdjęciu pierwotnym, te kolory są zdecydowanie słabsze. Żółtego wcale nie ma, tylko oceany mają odcień ciemnej zieleni. Na klatkach gdzie czas ekspozycji byłdłuższy - jaśniejsze - kolorów nie ma wcale. Oznacza to, że jest to jedynie problem zdjęć niedoświetlonych.

Próby dzienne tej 400mm nie dały satysfakcjonujących rezultatów. Będę jeszcze ten obiektyw porównywał z innymi.
Odpowiedz
Chciałbym Ci Okonek uświadomić że Twoje porady są mało praktyczne - nie rozmawiamy o bzyczku jakim jest C2100 tylko całkiem miłej furze jaką jest D100. Jako że jest to aparat z wyższej półki nie ma tam takich wodotrysków jak zoom cyfrowy (zupełnie zresztą nieprzydatny). Proszę pamiętajcie o tym że 400 mm to wciąż mało jak na Księżyc i nieostrość może wynikać poprostu z wielkości Księżyca i rozdzielczość układu - obiektyw (jednak nie najlepszy) + ccd.
Poza kwestiami nad którymi się zastanawiamy w grę może jeszcze wejść poruszenie w momencie wyzwalania - pytanie czy masz solidny statyw ?
Wyzwalaj po prostu z samowyzwalacza.
Co do kolorów to zerknijcie na taką oto projekce zrobioną przeze mnie (aparat Minox tryb full auto) chodzi o przebarwienie w okolicy Aristarchusa.
[Obrazek: minox.jpg]
Odbarwienie powtarza się na każdym zdjęciu bez względu na umiejscowienie tego fragmentu w kadrze.
Cały czas dochodzimy do wniosku że im lepszy aparat tym jednak musi być do niego podpięty sprawniejszy fotografujący (bez urazy crocodile) - a samo bardzo dobre "body" w przypadku podpięcia do niego średniej optyki będzie dawało średnie rezultaty !
Pozdrawiam !

dla Okonka - mówimy o takim aparacie:
[Obrazek: d100.jpg]
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Powierzchnia Ksiezyca ma subtelne, pastelowe odcienie ugru, niebieskosci, zolci i zieleni, ktore laserunkowo pokrywaja niektore miejsca.
Wspomniana wyzyna ksiezycowa w ktorej centrum
znajduje sie Dolina Schrotera, ma wyraznie zoltawe zabarwienie na tle szaro niebieskawych rownin ja
otaczajacych. Poniewaz sa to barwy dopelniajace,
tym lepiej kontrastuja ze soba. Dobrze to widac na obrazie z cyfrowej kamery przemyslowej, oraz po
wzmocnieniu barw z webcamerki. Jednak musimy do
tego uzyc obiektywu, teleskopu o ogniskowej minimum
1 metra, gdyz w mniejszej skali kolory sie homogenizuja.
Odpowiedz
Papatki;
żadnej urazy nie ma. Mój brat zawsze powtarza swoim studentom, że sam sprzęt zdjęcuia dobrego nie zrobi. W fotografii to nawet nie łapię się na poziom amatorski.

Statyw juz przerabialiśmy i wyszło, że wprawdzie Manfrotto PROB, ale model trochę niski. Może zatem być mało stabilny. Wyzwalam z wężyka spustowego, więc lepszych efektów z samowyzwalacza nie osiągnę. W niektórych lustrzankach podobno można zablokowac lustro w pozycji uniesionej. Byłoby to niezłe rozwiązanie, ale nie wiem, czy w tym sprzecie jest to możliwe.

Co dośredniej optyki,, to myslałem, że Sigma jest niezła. Czekam na trochę adapterów od Janusza, jak dostanę, to podepnę Megreza oraz Vixena. Wtedy sięwyjaśni.

Lemarc;
popatrz na to moje zdjęcie i powiedz, czy kolory są naturalne i w miejscach gdzie powinny być? czy to tylko przekłamania kompresyjne?
Odpowiedz
Na zdjeciu inicjujacym watek, ewidentnie widac chmure
na tle Ksiezyca. Na drugim jest czysto, a na trzecim
sa plamy zoltawe, ktorych tam nie powinno byc.
Moim zdaniem to jakies refleksy w obiektywie, lub cos
na matrycy.
Odpowiedz
dzięki lemarc.
Ponieważ na innych zdjęciach tego żółtego nie ma, więcchyba refleks. Na moim osiedlu - to tam gdzie te zdjęcia robię - są takie żółte lampy. Staram się ich unikać, ale może coś się odbiło.
Bardzie mnie intrygule zielono-brudny odcień oceanów. Ten kolor jest na wszystkich słabiej naświetlonych zdjęciach i z zółtym raczej nie ma związku.
Odpowiedz
Tak, nie doswietlone zdjecia moga miec taka dominante. Wniosek prosty, trzeba dokladnie ustawic
czas. Przez webcama na zdjeciach Ksiezyca przy recznym ustawienu migawki, widac kolorystyke od rozu, do zmurszalej zieleni, w zaleznosci od tego jak
ustawimy funkcje gain.
Odpowiedz
(14.05.03, 09:01)papatki link napisał(a):Chciałbym Ci Okonek uświadomić że Twoje porady są mało praktyczne - nie rozmawiamy o bzyczku jakim jest C2100 tylko całkiem miłej furze jaką jest D100.

(...)

dla Okonka - mówimy o takim aparacie:
[Obrazek: d100.jpg]

ale Kaluzny pier...lisz, chciałbym Cię uświadomić, że napisałem to co wiem na podstawie doświadczeń z robienia podobnych zdjęć moim bzykadełkiem... nie rozumiem, dlaczego coś z tego może nie mieć wpływu na zdjęcia w takim tretefete super fajnym D100

to, że mam bzyczka, a nie aparat za ciężką kasę nie znaczy, że nie mogę się tutaj w tej materii wypowiadać
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
kwestia jest skrajnie prosta bzykadło ma obiektyw na stałe a z D100 każdy obiektyw będzie "chodził" inaczej !
Część obiektywów Nikonowskich ma ostrą nieskończoność na ustwionej właśnie nieskończoności - zresztą nie tylko obiektywy Nikonowski - i proszę wierz mi przez moje ręce przewinęło się przynajmniej kilkadziesiąt obiektywów, a zawsze jak mam okazje to je testuje !

Nie mam zamiaru się z Tobą ścinać - bo nie w tym rzecz - powiem Ci tylko tak jak przeważnie mówię innym - nie każdy może wiedzieć wszystko i właśnie po to jest to forum, a w tym przypadku Nikon D100 jest aparatem o skrajnie innej budowie i sposobie obsługi od Twojego Oly.

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
i tak trzeba było napisać od razu - zgadzam się...
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości