Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
księżyc teraz (10 maja)
Głębia ostrości jest tak mała, ze trudno powiedzieć. Oczy mnie bolą. Zobaczę rano.
Odpowiedz
Togal to że kłapie lustrem to widziałem isłyszałem ale czy ma mogawkęe mechaniczną to jest dla nas o wiele ważniejsze!!!
Odpowiedz
stawiam na szkło + niedokładne ustawienie ostrości - zastanawiam się crocodile dlaczego puszczasz cały obrazek a nie wycinek w skali 1:1 (?) bo chyba tak robisz ? Napisz też dokładnie jakie parametry - może zbytnio jedziesz z czułością ? Proponuje Ci też podwyższysz ostrość w aparacie - image Sharpen - high !

Co do kolorów to się zgadzają - też byłem zaskoczony jak zobaczyłem wyraźne brązowo żółte plamy na Księżycu.

Co do migawki to Janusz - rzadko która cyferka ma teraz wyłącznie migawkę elektroniczną - Twój ma mechaniczna, mój ma - a kolegi crocodile ma na 100% !

Z utęsknieniem czekam na fotki przy długich czasach ekspozycji.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
czułośc to jak dobrze pamietam 200 ISO - taka jest standardowo ustawiona. Zdjęcia to wycinki, które potem są pomniejszane do wymiaru 12/10cm. Umożliwia to dobre dopasowanie do monitora oraz wydatnie amniejsza ciężar pliku.
Image Sharpen - sprawdzę.
Długie ekspozycje - tzn jak długie. Do tej pory najdłuższa ma 13 s - Obraz 011.jpg na serwerzeskąd brane są wszystkie te zdjęcia. Obejżyj to zdjęcie. Do dłuższych ekspozycji będę musiał rozstawiać montaż z prowadzeniem.

Czy te kolory to naturalna barwa księżyca? Jak tak, to zaczyna mi się to podobać. Sprawdziłem też inne zdjęcia, robione chwilę wczesniej i chwile póxniej - barwy są w tych samych miejscach.

Czy jakiś znawca księżyca mógłby coś tu podpowiedzieć?
Odpowiedz
(12.05.03, 23:05)crocodile link napisał(a):Na zielonej serwecie chyba jest ostry punkt.

Chyba jest najostrzej. Ale wg mnie to jeszcze za mało.

Parametry pierwszego zdjęcia:

ExposureTime : 1/60Sec
FNumber : F5,6
ExposureBiasValue : EV0,0
FocalLength : 400,00(mm)
ExposureMode : Manual
GainControl : None
Contrast : Normal
Saturation : Normal
Sharpness : Normal
ISO Setting : 200
Quality : FINE
WhiteBalance : AUTO
Sharpness : AUTO
FocusMode : MANUAL
FocusArea : DynamicAF (center)
NoiseReduction : OFF
Odpowiedz
a jednak kolory tego księżyca są naturalne. Znalazłem zdjęcie na nasa web. Kolory są identyczne (no prawie) i w tych samych miejscach:
http://apod.gsfc.nasa.gov/apod/ap991222.html

ale jaja. Taki sobie sprzęciki, a pokazał kolory na księżycu. ;D
Odpowiedz
1. te kolorowe prostokąty to jak byk wynik kompresji JPEG

2. crocodile: te 400mm ogniskowej to zoom optyczny, czy też moze elektroniczny (np. ogniskowa 200mm + zoom 2x) bo jeśli to zoom el. to nic dziwnego, że tak siada ostrość

3. nie można ustawiać ostrości na nieskończoność przy manualu - po prostu w aparacie jest możliwość drobnej korekty (wraz ze zmianą temperatury szkieł zmienia się ogniskowa, więc musi być możliwość poprawki +/-) - ja w manulau ustawiam ostrość o 3 działki poniżej nieskończoności - i to jest prawdziwa nieskończoność - możesz wypróbować na jakimś odległym budynku i ustawić ostrość, a potem dopiero testować na Księżycu

4. oczywiście wyłączenie tej głupkowatej korekcji wstrząsów to niezbędnik przy robieniu zdjęć ze statywu! próbowałem to na Jowiszu kiedyś - statywik ustakiony sztywniutko, Jup w centrum kadru i naświetlanie 2 sek - co wychodzi? pionowa kreska! a po takim czasie powinien być jeszcze punkcik - po wyłączeniu tej korekty wszystko było okay
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Bartolo;
ja te kolory mam na oryginalnej, niobrobionej i niekomresowanej klatce.
400mm to zoom optyczny. Nie mam zoomu elektronicznego.
Co do ostrości to potestuję w naturze, ale powoli się oswajam, że jednak jest to niedoskonałość szkiełek. Mówią, że Sigma jest niezła, ale jak widać przy takich długościach może okazać się jednak nienajlepsza.
Odpowiedz
hmm - u mnie przy 380mm ogniskowej nie ma takich jazd - żadnych przebarwień, a i ostrość nie taka zła (mam Olympusa C2100UZ)

w takim razie pewnie chodzi o ostrość manualną (jeśli nie o optykę), możesz też spróbować ustawienia automatycznego ostrości - czesem się ta sztuka aparatowi udaje na Księżycu
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
To wlasnie wada dzisiejszych ccd - kolor jest wynikiem interferencji miedzy komorkami + efekt jej usuwania przez wewnetrzne algorytmy! A to na zdjeciu nasa to tez jakis zart Wink - szczegolnie ta magenta w lewym gornym rogu Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości