Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrycie planetoidalne - 26 wrzesień
#1
[Obrazek: 0926io_1.gif]

Szczególy widzicie na załączonym rysunku, oraz na stronie : duża planetoida (85) Io zakryje gwiazdę jasności 11,3 mag o numerze wg katalogu Tycho: 5184-01124-1, w dniu 26 września o 18:23 UT.

Obserwacja jest i łatwa i trudna zarazem - łatwa bowiem gwiazda zakrywana jest dość jasna jak dla kilkunastocentymetrowych (ale za trudna dla sprzętu <10 cm) teleskopów i będzie dość wysoko , bo ok 35 st. na niebie. Czas zakrycia bedzie sięgał nawet 23 sekund.

Trudność polaga tutaj na tym, że planetoida jest prawie tej samej jasności co gwiazda (11.1 mag) - bedzie widać powolne zbliżanie się jej do gwiazdki, nastepnie długie złączenie sie w jeden obiekt i lekkie przygaśnięcie 0,7 mag. Dla jednych taka sytuacja jest korzystna,bo widzą planetoidę, inni obserwatorzy woleli by nie widzieć planetoidy przy takim zakryciu.

Te 0,7 mag to dla mniej doświadczonych może być wartością zbyt mała do zauwazenia spadku blasku, starzy wyjadacze bez problemu zauważa zmianę jasności.

Uwaga więc !! Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Częstochowa, Łódź, Szczecin , Piła, Leszno- leża w efemerydalnym pasie zakrycia !!!
Pas wyznaczony raczej dokładnie- przygotujcie się na to zjawisko, wiele juz o zakryciach planetoidalnych tu mówiliśmy, więc już dobrze wiecie na czym polega ta obserwacja. Powodzenia !!!

Szczegóły : http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/updates/0926io.html
Odpowiedz
#2
Dzięki BURZA .Nareszcie coś w moim zasięgu. Smile
Odpowiedz
#3
To jednak trudna obserwacja. Mały spadek jasności przy niewielkiej sumarycznej jasności obiektów będzie trudny do zauważenia. Tym bardziej, że obserwować trzeba przez kilka minut i można przeoczyć zjawisko. Przekona się o tym każdy kto spróbuje podjąć się tej obserwacji. Ale zawsze warto spróbować.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości