Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Losmandy
Witam
Od dłuższego juz czasu mysle o powieszeniu mojego tała 200 na montażu z prawdziwego zdażenia, myślałem przez dłuższy czas o h-eq-5 ale
na forum uzytkowników tałów na yahoo powiedziano mi ze ma on zbyt małą nośność pod 24 funtową tube tała (11kg), ten montaz raczej wiec odpada. Na losmandy raczej mnie nie stać, ale może gdyby tak dłużej poodkładać i poszukać na niemieckich stronach jakiegoś używanego losmandy g8 w dobrej cenie....
Wrzuciłem więc na wspomniane forum na yahoo nowy wątek z zapytaniem czy G8
nada sie pod klevzova, byłem przekonany ze padną odpowiedzi twierdzące, tymczasem niejaki Bill Brady który jak sie zorientowałem udziela na tym forum odpowiedzi niemal na wszystkie pytania, stwierdził ze owszem G8 udzwignie tała 200 (nosność tego montazu to 30 funtów-13,5kg) ale ponieważ jego nośność jedynie nieznacznie przewyzsza ciezar tuby tała wiec stopień zużywania sie tego montazu i powstawanie luzów bedą następować zbyt szybko.
Następnie ów Bill zapytał mnie (co mnie z lekka zaskoczylo) dlaczego właściwie pytam sie o montaż który nowy kosztuje prawie 1500 dolców skoro moge pod swój teleskop kupić montaż rosyjski za niewiele ponad 300 dolarów ? Napisałem mu na to że takowy juz posiadam i że to chyba nie całkiem to samo jesli chodzi o precyzje i co za tym idzie mozliwosci, a on mi na to ze owszem trzeba jedynie przeprowadzic jego tuning. Stwierdził tez ze montaze z nowosybirska to najlepszy stosunek jakości do ceny i ze nadają sie one do zaawansowanej astrofotografii. Po tej jego odpowiedzi mnie zatkało i wiecej sie o nic nie pytałem. Nie bardzo wiem co o tym myslec , w kazdym razie jesli by, wbrew temu co mi tam napisali, przyjąc ze montaze Losmandy pod pewnymi względami mogą "odrobine" przewyzszac montaze rosyjskie, czy rzeczywiście Losmandy G8 o nosnosci 13,5kg zużyje sie pracując pod 11-kilowym
klevzowem ?

pozdrawiam
Misza
Takahashi FS-128 APO Montaz SPHINX SXW
Odpowiedz
Witam,

Jako szczęśliwy posiadacz GM-8 dodam kilka moich uwag na temat tego montażu. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy faktycznie zużycie wzrasta jakoś w przypadku powieszenia czegoś cięższego na nim, o to można by się spytać na np. grupie http://groups.yahoo.com/group/Losmandy_users/. Co do jakości to powiem, że jest ona odzwierciedleniem ceny i na pewno nie będzie się żałować wydanych pieniędzy. Oczywiście ma tez swoje wady, ale jednak to zupełnie inna klasa produktu niż np. EQ5. Osobiście też nie bardzo chcę wierzyć w tak doskonały tuning rosyjskich montaży , bo jednak nie za bardzo w necie można spotkać fotki robione przy ich użyciu.
Nie wiem skąd jesteś Misza, ale gdybyś przejeżdżał przez stolice to możesz wpaść i sobie obejrzeć mojego GM-8.

Pozdrawiam
Odpowiedz
A ile w przybliżeniu waży Twój celestron zamontowany na tym montazu ?
Takahashi FS-128 APO Montaz SPHINX SXW
Odpowiedz
Czytałem ten opis na Yahoo tam także nie bardzo wiedzą co jest dobre dla 200K . Moim zdaniem wyglada to tak :

- HEQ5 lub EQ6 jeśli chodzi o foto klasyczne
- standardowy !! montaż nadaje się spokojnie do Web'a i cyfry.

Dlatego coraz bardziej się zastanawiam czy ładować kase w montaż czy nie lepiej w lepszą cyfre ! Wiem że Ty Michał wolisz klisze ale popatrz perspektywicznie czy na dalszą metę nie bardziej opłaca się inwestować np. w lepszy sprzęt foto ?
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Bartku dylemat jest chyba bardzo trudny do rozwiązania. Ja bym jednak stawiał na montaż dobry montaż będzie na lata, a technologia cyfrowa to sam wiesz, ża dwa lata Canon 10D to już będzie staruszek. dylematy ustawił bym tak:
1. Montaż
2. Optyka
3. Foto
4. Miejsce ( z tym to u ciebie akurat dylematu nie ma)
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
(15.09.03, 18:53)misza_klevzovicz link napisał(a):A ile w przybliżeniu waży Twój celestron zamontowany na tym montazu ?
Nigdy tego nie ważyłem, ale rura z szukaczem, złączką, okularem waży chyba coś około 9kg. Kupując ten montaż kierowałem się podobnymi priorytetami/dylematami jakie przedstawił Mirek i naprawdę nie żałuję.

Pozdrawiam
Odpowiedz
A gdzie dokładnie można nabyć taki monatż i za ile ? Chodzi mi po głowie EQ6 ale może są jakieś alternatywy.
Odpowiedz
Alternatywą do EQ6 wydaje się młodszy brat HEQ5. Zależy co chcesz powiesić na nim - jak do astrofoto to wtedy im stabilniejszy tym lepszy. Ja przymierzam się do tych montaży i sam mam taki dylemat - który z nich, bo na więcej poprostu mnie nie stać. Dlatego m.in. jadę do Jodłowa żeby zobaczyć EQ6 Ryśka. Może wtedy zadecyduję. Jednego jednak jestem pewien - spokojnie, pośpiech jest złym doradcą.
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
A był w Polsce producent from HUNGARY? Może z okazji zbliżającego się święta (zmarłych Wink ) będzie jakaś zniżka?? 8) Wink
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz
(15.09.03, 21:43)Mirek_Krasnowski link napisał(a):Ja bym jednak stawiał na montaż dobry montaż będzie na lata, a technologia cyfrowa to sam wiesz, ża dwa lata Canon 10D to już będzie staruszek. dylematy ustawił bym tak:

Pewnie i racja , ale jak obserwuje co się teraz dzieje i właśnie to że za dwa lata powiedzmy Canon 10D będzie staruszkiem to dochodzę do wniosku że chyba czas naświetlania rzędu kilku minut to będzie max. a do tego naprawdę nie muszą być topowe montaże , przynajmniej dla amatorów do których ja się zaliczam . Do takich czasów to montaż naweta TAL'a jest znakomity bo kilkanaście minut na nim wykręcić to nie problem.
Dlatego jeśl by się ktoś nastawiał na astro-foto-cyrowe to moim zdaniem nie ma co szaleć z montażami . Jasne że dobry montaż to sprzęt na lata i do wielu teleskopów ale za cenę dobrego montażu można mieć : montaż słabszy (nie mówię zły , bo to juz inna bajka) i dobrą cyfrę i efekty śmię twierdzić będą dużo lepsze a nade wszystko łatwiejsze do uzyskania. W koncu to ma byc amatorska i miłośnicza astronomia, a profesjonaliści niech kupują co chcą jeśli tylko mają duży portfel i ochotę.
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości