Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czyszczenie lornetki
krokodyl wyszedł z wody na łowy... Wink
a ania jest z zielonego wzgórza... Wink
i tyle...
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
pozwól, że upierdliwość moja się nie skończy na takiej odpowiedzi:

Zachodzie Polski?:
we Wrocławiu jest conajmniej 5 osób z tego forum i dysponują wszelakim sprzętem.
w Szczecinie też chyba jedna, bądź dwie osoby.
Pozań, to cała eskadra.

Zachodzie Europy?:
też mają kluby miłośników astronomii.

Nie warto błądzić po omacku. Kasę łatwo się wydaje, ale niekoniecznie dobrze. Pooglądaj najwięcej jak możesz przez różne sprzęty. Do tego jednak będziesz musiała się nie tylko ujawnić ale i pojawić?

Krokodyle na Zachodzie polują niezbyt czesto, emde.
Odpowiedz
Anno, do zaawansowanego DS to tylko teleskop, i to duży. Optymalnie tak ze 200mm, bo to sie da jeszcze wozić. Jako minimum 150mm. Ja mam 130mm i już cierpię na brak zasięgu Wink. Po prostu większośc DS tak słabiutko świeci, że małym sprzetem nie dostrzeżesz lub nie zobaczysz żadnych szczegółów. Z drugiej strony, diabelnie ważne są warunki obserwacyjne i na jasnych obiektach o dużych rozmiarach nawet lornetką osiąga się niezłe rezultaty. Przykład: Ostatnio oglądałem pod Lublinem M31 przez cudzy Soligor MT800 [200mm Newton F/4 -typowy sprzet do DS]. Widok wcale nie był lepszy niż lornetką 15x60 ale w górach na jakieś 2500 m n. p. m. Powód? Lepsze niebo w górach no i większe pole widzenia lornetki w połączeniu ze strukturą i rozmiarami obiektu. Pod miastem na nizinach nie widać zewnętrznego, bladego dysku galaktyki i obiekt wydaje się mniejszy. Poza tym przez teleskop i tak nie dostrzeżemy zewnętrznych obszarów tej galaktyki, bo sie w polu widzenia nie zmieści... Przykład jest dość skrajny, ale ilustruje, jak ważne są warunki. Ja swoją 130-tką też osiągałem różne rezultaty na DS przy porównywalnej pogodzie w zależności od wyboru miejsca obserwacji [kiedyś pojechałem naprawdę daleko od miasta, gdzie nie było absolutnie świateł, a trafiła sie estra pogodna noc - tylko to za daleko na regularne wyjazdy Sad]. Co do wyboru teleskopu do DS poniżej kosztów lornety Fujinona ;D, to myslę,że najlepsza będzie Synta 200/1200 na Dobsonie lub wspomniany Soligor MT800. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Jarek - przereżasz mnie! :
Cytat:Ostatnio oglądałem pod Lublinem M31 przez cudzy Soligor MT800 [200mm Newton F/4 -typowy sprzet do DS]. Widok wcale nie był lepszy niż lornetką 15x60

Jak 20 centów nie daje lepszego światła od 6 to ja dziękuje za astronomię i przerzucam się na macro! - pająki, muchy i komary...
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Jarek ma rację, M31 prezentuje się lepiej w lornetce.
W 8" wyraźniej widać jądro oraz galaktyki satelickie, natomiast
traci się widok całości.
Efekt podobny jak w przypadku Plejad.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Witam
Czy ktos moze polecic w Warszawie ,jakiegos speca od czyszczenia /gruntownego/lornetki?
No i zeby bylo w miare niedrogo Wink!
Wiem,ze to trudno pogodzic,ale moze sa jeszcze psolidni fachowcy od optyki.
pozdrawiam
Odpowiedz
(05.06.09, 06:55)belgus link napisał(a):Czy ktos moze polecic w Warszawie ,jakiegos speca od czyszczenia /gruntownego/lornetki?

Możesz spróbować w teleskopy.pl - tam mają zdaje się optyka. Czy tanio/drogo będzie nie wiem - nie czyściłem tam. Zapytaj po prostu.
Odpowiedz
Witam

Czy jak wyjme pryzmaty z lornetki ,to sie potwm "pozbieram" ;D
pozdrawiam
Odpowiedz
Moze tak a moze nie ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości