Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M 27 czyli "świętojanski ogryzeczek" na szeroko
Jak sobie przypominam od chyba 3 lat udaje mi się rozstawić sprzęt w noc świętojańską i złapać coś w obiektyw. Tak samo i było w tym roku. Po ponad dwóch miesiącach udało się rozstawić sprzęt. Gwiazdą wieczoru miał być docelowo inny obiekt, ale na próbnych klatkach okazało się że w samym środku kadru mam przewody elektryczne, a że czasu mało na zmianę lokalizacji sprzętu bo krótkie noce, stąd zmiana obiektu. Padło na M27 - chociaż zdaje sobie doskonale sprawę, że nie jest to obiekt na mój setup. Miało być 2,5h materiału ale niestety w nocy chmury przyszły i zostało tylko 18 klatek.

Montaż: Heq5
Teleskop: Orion 80ED + FF/FR 0.8
Detektor: Canon 450D mod
Guide: SW 80/400 + OSSAG

Ekspozycja 90min - w klatkach 5 min. (bez dark i flat).

[Obrazek: M27.jpg]
Marcin
Odpowiedz
Świetnie wyszło Smile. Noc świętojańska ... rozumiem, że zdjęcie zostało zrobione na płd. od 49N?
Odpowiedz
Dzięki.
Wg mapy google (jak dobrze odczytuje) to zdjęcie zostało zrobione we współrzędnych: 49°50'40.0"N 19°35'01.3"E - czyli u mnie na podwórku.
Marcin
Odpowiedz
Fajnie wyszło. Nie używasz żadnego filtra LP? Mógłybyś wrzucić tak z ciekawości jedną klatkę wyplutą przez Canona?

Odpowiedz
Patryk - nie używam żadnego filtra - tylko edek -> FF/FR - > Canon.
Co do surówki, to pod linkiem umieściłem jedną klatkę (RAW) jak wyszła z aparatu (rozmiar ok 15Mb).
https://dl.dropboxusercontent.com/u/5477...G_4081.CR2
Marcin
Odpowiedz
(04.07.14, 09:19)simarik link napisał(a):Patryk - nie używam żadnego filtra - tylko edek -> FF/FR - > Canon.
Co do surówki, to pod linkiem umieściłem jedną klatkę (RAW) jak wyszła z aparatu (rozmiar ok 15Mb).
https://dl.dropboxusercontent.com/u/5477...G_4081.CR2

Dzięki za surówkę.Jestem pod wrażeniem Twojego nieba. U mnie przy 300sek. Canonem bez filtra nic nie widać. Z filtrem CLS jest lepiej,ale nie aż dobrze jak u Ciebie. Poszukam w domu jakiejś klatki bez filtra i ją tu wstawie,to zobaczysz dokładnie tą różnicę.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości