Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hickson 44 z Zatomia
Heja,

Wreszcie uporałem się z moim materiałem ze zlotu Smile

Celowałem w grupę galaktyk Hickson 44, położonych 60 mln lat świetlnych od Ziemi. Nie ukrywam, że było to także pierwsze światło nowej rurki, czyli refraktora CFF Telescopes 102/640.
Sprzęt spisał się doskonale, gwiazdki jak szpileczki. Po doregulowaniu focusera (Moonlite 2.5") okazało się, że flattener od Telescope Service (TSFlat2) sprawdza się bardzo dobrze dając skorygowane gwiazdy nawet dla pola guidera położonego z boku matrycy fotografującej. Takiego skorygowania nie udało mi się osiągnąć przy mniejszym teleskopie SV80S i TV 0.8x. Flattener od TS ma jeszcze jedną zaletę - nie skraca ogniskowej, dając z moim zestawem skalę, przy której mogę powalczyć z mniejszymi obiektami. Na szerokie pola pozostanie SV80S @ 385mm Smile

Zdjęcia sprzętu:
[Obrazek: cff_1_s.jpg]
[Obrazek: cff_2_s.jpg]

Warunki podczas fotografowania były, jak wszyscy pamiętają, kiepskie (mgła i słaba przejrzystość). Stąd trochę poleciał kontrast, ale udało się zarejestrować kilkanaście kwazarów, z których najdalszy ma przesunięcie ku czerwieni z=2.2437 (SDSS J101651.17+221335.6 z(~)). Wg tego kalkulatora jest on położony w odległości prawie 10.7 mld lat świetlnych od Ziemi (jeśli prawidłowo wprowadziłem dane). Dobrze widać go na tym cropie:
[Obrazek: hickson44_s_kwazar.jpg]

Jakiś czas temu statek również popełnił podobny kadr, trochę się na nim wzorowałem.

Bohaterki tematu jednak znajdują się poniżej Smile Oj trudno było opanować tło.

SBIG ST-2000XM, CFF 102/640, HEQ5
LRGB: 320:60:60:60

[Obrazek: hickson44_s.jpg]

Pozdrawiam serdecznie

Kuba
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Bardzo fajna fotka, choć Hickson wymaga chyba jednak tyć dłuższej ogniskowej (co nie zmienia faktu, że sam robiłem przymiarki z 530mm). Jak ostrzysz? Polecam zrobić sobie krzywe i używać FocusMax.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Gratulki, a tak z ciekawości dlaczego zdecydowałeś się jednak na dość ciemny zestaw >=f6, przy stosunkowo małej aperturze?
Odpowiedz
(07.04.14, 19:17)napoleon link napisał(a): Gratulki, a tak z ciekawości dlaczego zdecydowałeś się jednak na dość ciemny zestaw >=f6, przy stosunkowo małej aperturze?

Ponieważ Smile:

1. Chciałem refraktor.
2. Chciałem ogniskowej ok. 2x to co mam teraz (powinno być ok 750 mm ale bałem się, że montaż nie wydoli)
3. Stać mnie było najwyżej na 100 mm szkła o takiej jakości Smile

Czy f/6.3 to ciemno? Wg mnie nie, do foto raczej nie zrobi to dużej różnicy. Bardziej apertura.
Odpowiedz
Do ostrzenia to używam maski. A kanały na pewno się trochę rozjechały, bo warunki były fatalne. Montaż też się nie popisał, w zasadzie każda klatka była pojechana o 1 pix.
Odpowiedz
Jeżeli masz wyciąg z napędem to zrezygnuj z maski. Nie ustawisz z nią tak dobrze jak zrobi to (przy poprawnie wykonanych krzywych) FocusMax.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości