Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analemma solarygraficzna
#1
Znalazłem coś niezwykłego: http://analemma.pl/ - zdjęcie Wrocławia, które przedstawia roczny zapis ruchu sfer niebieskich! Spotkał się ktoś wcześniej z czymś takim?
Odpowiedz
#2
Gdybyśmy w Polsce mieli odpowiednią pogodę, bez problemu można byłoby sobie klasyczną analemmę zafundować. Chociaż swego czasu widziałem "węgierską" analemmę. To co podałeś jest już jakąś miłą zabawą  Wink

http://pl.wikipedia.org/wiki/Analemma 


Odpowiedz
#3
Mi się podoba.
W sumie jakby każdy z nas przykręcił na stałe aparat do parapetu, podłączył go do pewnego źródła zasilania (akumulator z ładowarką), i np: uruchomił skrypt w aparacie Canon z oprogramowaniem CHDK, gdzie ustawiłby pstrykanie fotki co 24h to też uzyskałby analemmę. Tylko mały szkopuł - to trzeba cały rok pstrykać, więc podwójne ukłony dla autora za rok cierpliwości.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
#4
No, nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem. Przecież nie pstryka się codziennie. Wystarczy raz czy dwa w m-cu, najlepiej w powtarzalnych interwałach, by taka analemma miała urodę  Smile Chęci to za mało, trzeba dużo słonecznych dni w miejscu focenia.


Odpowiedz
#5
Właśnie lepiej by było pstrykać codziennie automatycznie, bo przecież chmury w Polsce są dość częste. Wtedy szansa nieprzegapienia słonecznej pogody zniknie.
A do analemmy należałoby po prostu wybrać kilkadziesiąt udanych zdjęć.
Polecam program Rafała Tomasika AlmSun, gdzie można sobie zwizualizować analemmę od -16000 do 16000 roku. W sumie nie tak dawno, bo mniej więcej około roku 1230 naszej ery analemma była symetryczna względem osi równania czasu. Teraz lekko się już odchyla w lewo (na minus). Za ponad 4000 lat będzie pochyloną równą ósemką - w tej chwili górna część jest wyraźnie mniejsza. Później będzie odwrotnie.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
#6
To jeszcze objaśnij, od czego zależy kształt i pochylenie! Za ciężko mi się myśli... Big Grin  Precesja? Swego czasu, dość dawno, czytałem w jakimś wątku uwagi J. Wilanda i El_Capitano na ten temat, ale nie wiem gdzie to szukać.
Analemma jest najładniejsza, gdy tarcze są w miarę w równych odstępach. A to sprawa pogody. Łatwo wnioskować, kiedy pogoda zepsuła sprawę, bo wtedy w niektórych miejscach brakuje tarczy, jak zęba Wink


Odpowiedz
#7
Zdjęcie chyba jednak zrobiło wrażenie http://www.wprost.pl/ar/440956/365-dni-n...cilo-NASA/
Odpowiedz
#8
(18.03.14, 09:48)zbignieww link napisał(a):To jeszcze objaśnij, od czego zależy kształt i pochylenie! Za ciężko mi się myśli... Big Grin  Precesja? Swego czasu, dość dawno, czytałem w jakimś wątku uwagi J. Wilanda i El_Capitano na ten temat, ale nie wiem gdzie to szukać.[...]
Precesja ma wpływ i to ładnie widać nawet. Ale zaobserwowałem coś znacznie gorszego - na filmiku tego nie widać, bo dałem  delta T = 0, więc nie przesuwało się w bok. Ale gdyby nie to, to analemma uciekłaby z ekranu z lewej do prawej.
Zrobiłem unikalny filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=zm9sI315...e=youtu.be
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
#9
Już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie rejestracja analemy. Oczywiście nie w takiej technice, raczej klasycznie cyfrowo. Mój zapał studzi klimat w Polsce. Trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia żeby nie trafić na dwa miesiące z rzędu bez słońca. Dodatkowo chcąc mieć jakiś fajny kadr, a nie widok z okna, wymagana jest duża powtarzalność. Może kiedyś, jak obowiązków będzie mniej podejmę rękawicę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości