Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koń z płomieniem
Witam.
Jakieś 7 lat temu,po zobaczeniu zdjęcia tego obiektu podjąłem decyzję,że też chce się w to bawić,chcę robić astro zdjęcia. Był to obiekt dzięki,któremu się to wszystko u mnie zaczęło. Przez te 7 lat zmieniałem teleskopy częściej niż skarpetki,ale nigdy nie miałem dogodnych warunków do uwietrznienia Oriona. Zawsze było jakieś drzewo,dach czy coś podobnego. Na przełomie sierpnia i września tego roku,zamieszkałem w nowy domu i w końcu mam możliwość dopalić Oriona i jego skarby.

Materiał zbierałem przez dwie noce,z mocny księżycem i choć nie jestem z efektu zbyt zadowolony,to cieszę się jak dziecko,że w końcu mam i ja konia z płomieniem.  Trochę niepokoi mnie wygląd Alnitaka,ale to chyba wina taniej chińskiej optyki. Taki sam efekt miałem focąc IC59,gdzie gamma cas wygląda podobnie. Nad tłem muszę też jeszcze trochę popracować. Na pewno dopalę jeszcze Ha no i oczywiście kolor,ale patrząc na prognozy pogody,mogę śmiało odłożyć to na ładnych parę tygodni.

Na razie pokazuję to co do tej pory mam,czyli samo Ha. Nie ma tego za wiele,ale plany są ambitne Wink

C80ED,FF/FR WO III x0.8,SBIG ST-2000XM,Ha,HEQ5 - w sumie 5,5 godziny. Czasy różne,próbowałem jak będzie na 600sek, 900sek,1200sek. Większość to 900sek.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Fajne foto. Troszkę mogłeś powyciągać jeszcze mocniej. Co do gwiazdki to bardziej specyfika kamery i optyki, u mnie też wychodziło ziarno przy gamma cass, ale nie tak duże. Ogólnie unikaj mieszania różnych czasów, rób jeden dla całej sesji. Bez względu czy używasz uśrednienia czy mediany lub sigmy, klatki o różnym sygnale mogą wpływać negatywnie na finalny obrazek.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Michał,ja wiem o tym,żeby nie mieszać kaltek i nie stosuję tego,ale w tym jednak przypadku,księżyc świecił tak blisko konia,że bałem się,że to pozostawi ślad na zdjęciu. Dlatego zacząłem od 600 sek. ,potem 900 a następnie 1200. Wydawało mi się,że te po 900 były optymalne i tak zostawiłem.

Odpowiedz
Materiał zbierany na raty,różnymi detektorami nie wróżył nic dobrego. Najpierw powstał kanał Ha- Jakiś czas później kupiłem dwie kamerki planetarne i sprawdzałem jak się one nadają do guidingu. No i sobie siedziałem tak przy PHD i bawiłem się ustawieniami,aż zebrałem prawie 2 godziny koloru pod dobrym niebem przez Canona i CLS-a. To zdecydowanie było za mało. W następnym tygodniu ładnie się wyczyściło,więc wyszedłem do ogrodu łapać Jowisza i gadałem przez telefon z Marvazem przez pół nocy. On wtedy palił właśnie konia. I jakoś tak wyszło,że zamiast iść już spać,zamieniłem SCTka na EDka i walnąłem jeszcze przez 1,5 godz do konia. Dalej było mało materiału,więc natępną czystą noc,już przy księżycu zapodałem sesje po 90 sek i szło przez 5 godzin. 

Sprzęt użyty to C80ED,FF/FR WO III x0.8,HEQ5,a czasy wyszły tak:

-SBIG ST-2000XM,Ha -  5,5 h
-Canon 600D mod,CLS Eos Clip - 3,5 h
-Canon 600D mod,UHC-S-  5 h

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Rozumiem, że testowałeś nowe sprzęty i doskonaliłeś swój warsztat przez nabywanie doświadczenia Smile. Zatem bogatszy w wiedzę zrób drugie podejście. Zdradzę Ci moją tajemnicę: zanim udało się zrobić pierwsze poprawne zdjęcie techniczne minął ponad rok w czasie, którego uczyłem się sprzętu SBiga ST2000XM, doboru ekspozycji, ustawień i przede wszystkim softwaru (PhotoShopa i Maxima).

Powodzenia, trzymam kciuki za dalsze Twoje sukcesy.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Patryk to zdjęcie to faktycznie przykład, że trzeba to zrobić jak należy i kolorek dopalić z kamery!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości