Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DeepSkyStacker - składanie zdjęć
Chcę się poradzić w sprawie obsługi DSS. Coś robię źle i nie potrafię sam rozwiązać problemu.

Najpierw o aparacie, którym się posługuję: kompakt z wym. optyką Lumix GF3. Zdjęcia można zapisać w formacie RW2, lub jpeg.
Maks. czas naświetlania 60s. W zależności od warunków dobre efekty są do 40-50s. przy ISO 400-800

Początkowo zdjęcia wykonywałem w jpeg, ale postanowiłem spróbować w RW2 - w Lumixie to jest coś podobnego do RAW. Na próbę wykonałem 3 ekspozycje po 40s. i 1 eksp. 50s. przy ISO 800 + jeden dark (40s. ISO 800).

W DSS przy wczytywaniu plików program widzi je wszystkie. Przechodząc przez kolejne szczeble, aż do
'Stack checked...' jest ok. Przed wystartowaniem pojawia się okno :

[Obrazek: 645e479e74593ec4.jpg]

Po ustawieniu parametrów (niewiele zmieniam w domyślnych ustawieniach) i kliknięciu OK pojawia się komunikat:

[Obrazek: 5346cda6e92701e7med.jpg]

Co to oznacza? W całym procesie bierze udział tylko jedna klatka. Dlaczego tak się dzieje?

Niżej podam jeszcze okno ze szczegółami poszczególnych zdjęć:

[Obrazek: 09260bd8d21469demed.jpg]
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
Niestety ja ci nic nie poradzę jeżeli chodzi o DSS,bo go nie używam,ale jedyne co mogę doradzić to zmień program na IRIS. Świetny program z dużymi możliwościam i w dodatku jest darmowy. Może na początku sprawić trochę kłopotu w poruszaniu się w nim,ale daje świetne efekty i warto mu poświęcić trochę czasu.

Odpowiedz
Problem to #Stars 0 słownie zero. Program nie znelazł na twoich zdjęciach gwiazd nadających się do wyrówniania. Widocznie są za słabe.
Odpowiedz
Wydaje się,że Hamal ma rację. Zainstalowałem sobie ten program i u mnie wygląda to tak jak w załączniku. U ciebie nie ma gwiazd,a przynajmniej są za słabe.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ja od roku korzystam z DSS i kilka razy pojawił się komunikat o tylko jednej klatce do stakowania.
W moim przypadku wiązało się to z następującymi powodami:

1. Gwiazdy są niewyraźne na wskutek złego ustawienia ostrości
2. Gwiazdy są przecinkami na wskutek błędu prowadzenia
3. Zbyt dużo towarzyszącego szumu, który program może traktować jako gwiazdki (wtedy znajduje kilkaset tysięcy gwiazd nawiązaniaSmile

1-2 kiedyś omijałem zmniejszając każde zdjęcie (np. do szerokości 2000 px) - wtedy gwiazdy się też zmniejszały, a przecinki przestawały być widoczne dla programu.
3 można by próbować gdzieś zmiękczyć tło.
Rozwiązania te są jednak dobre do poćwiczenia na słabym materiale, ale zawsze coś tam wyjdzie.

Ważne jest ustawienie "Settings" -> "Register Settings" -> "Star detection threshold" - jak widzisz, że masz w miarę ładne gwiazdy można dać 50% i więcej, jak jest dużo dziwnych, niejasnych, rozmytych gwiazd, to ja zmniejszałem nawet do 15% - i stakowało wtedy wszystkie klatki.

P.S. Ciągle jednak się uczę - zrobienie 1 zdjęcia zabiera mi teraz pół nocy, a potem jak jest czas, to pół dnia na obróbkę.

Pozdrawiam!
Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
Odpowiedz
Przebrnąłem przez to. Winny był słaby materiał wyjściowy. Trafiła mi się niedawno pogodna noc i zebrałem klatki jeszcze raz i w większej ilości. Zwiększyłem czułość z ISO 400 na 800, przyłożyłem się do dokładniejszego ustawienia na biegun - dało to znacznie lepsze efekty, niż pierwsza próba.
Tym razem nie miałem problemu z '0 STARS'. Do stackowania wybrałem 12 klatek i wszystkie program przetworzył.
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
A jednak nie. Dzisiaj spróbowałem z tzw. słabym materiałem i okazało się, że na każdej klatce program wykrył po kilkadziesiąt gwiazd.
Sprawdziłem najpierw ustawienia i dopiero po korekcie w ustawieniu "Star detection threshold" coś z tego wyszło. Musiałem dać najniższą wartość, czyli 2%. Znaczy to, że te pierwsze klatki w RW2 są wybitnie do niczego...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości