Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M 42 w 70 M
Zbliża się zima - nieuchronnie. Pierwsze zimowe polowanie za mną poszedłem na łowy z Orionem i ustrzeliliśmy jego Wielką Mgławicę. Wrzucam ją już teraz póki się jeszcze nie zdążyła wszystkim znudzić w tym sezonie Wink.

Oczywiście jak na "przeciętnego" Polaka przystało muszę sobie ponarzekać. Plany były ambitne - zebrać przynajmniej 2,5-3 godziny materiału. Pewnie by się to i udało gdyby nie pechowy zbieg okoliczności. Godzina 0:30. Ustawiłem sobie godzinną sesję i do domu na herbatkę. Po ok godzinie wracam kontroluje jak idzie, ustawiam kolejną godzinę -- ale co to, kolejne zdjęcia jakieś takie dziwne - co jest - PHD głośno pika, że zgubił guiding - cholera mgła przyszła! Mgła stawała się coraz gęstsza, no mleko po prostu. To decyzja - składam sprzęt, nie będę przecież starczał na takim mrozie i w dodatku we mgle. Gdy wnosiłem poszczególne elementy zestawu do domu, zauważyłem że coś się jasno zrobiło - padają znowu bardzo niecenzuralne słowa - mgła się rozeszła, niebo czyściutkie - sprzęt prawie w domu Sad.  Gdybym akurat wyszedł w innym momencie na zewnątrz to nawet bym pewnie nie zauważył że mgła była i oprócz kilku klatek do wywalenia zebrałbym więcej materiału. A tak udało się wyszarpać 70 min materiału.
Za bardzo nie ma czego ciągnąć z tych 70 minut bo wyłazi wszystko z tła. Gdyby się udało zebrać planowane 2,5-3h mogło by być "good"

Montaż: Heq5
Teleskop: Orion 80ED + FF/FR 0.8
Detektor: Canon 350D mod
Guide: SW 80/400 + OSSAG

Ekspozycja 70 min - 14x5min + kilka 20s na centrum mgławicy (brak dark i flat)
pełna rozdzielczość pod linkiem

Załączone pliki Miniatury

Marcin
Odpowiedz
Wspaniałe zdjęcie, przecudnej urody. Mnie tam sie bardzo podoba. Gratuluję. Mam taki sam sprzęt (prócz guidowania) i też się przymierzę na tę M42 - jakby nie było każdy ją zalicza, to ja też Smile  Tylko co z tą pogodą?!
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Dzięki Januszu za opinię. Oczywiście wszyło całkiem fajnie jak na moje umiejętności - jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego. Ale gdybym tak uzbierał więcej materiału jak zamierzałem to możnaby się pokusić o wyciąganie tych ciemnych pyłów wokół M42, których jest tam pełno. Ale niestety nie udało się więcej dopalić przez zbieg okoliczności.

Rzeczywiście M42 to taki obiekt, który musi się znaleźć u każdego astrofotografa w portfolio. Niestety pogoda to wielka loteria. Ale czekamy na Twoją wersję tego obiektu.
Marcin
Odpowiedz
Ja też jeszcze raz pochwalę i powtórzę za p.Januszem: przecudnej  urody - może również dlatego, że szerszy kadr..

Smile

Odpowiedz
Piękna Big Grin Często zdarza się że ta mgławica jest rozmazana, nie ostra, a twoja wręcz przeciwnie!
Odpowiedz
Marcin,wyszło Ci naprawdę dobrze. Miękko obrobione i bardzo dobrze,że nie wyciągałeś mocniej bo byś to skaszanił. I tak patrząc na to i inne zdjęcia z Canona myślę,że lustrzanka pomimo swoich mankamentów jest nadal silną alternatywą dla kamer OSC.  I czasami szlag mnie trafia,jak widzę gościa ze sprzętem za masę $$$ ,który nie potrafi tego wykorzystać. A tu proszę- zdjęcie z budżetowego sprzętu,bardzo miłe dla oka. Gratulacje kolejnego niezłego zdjęcia.

Odpowiedz
Dzięki Panowie za miłe przyjęcie.

Powiem szczerze że na podstawie tych kilku zdjęć które mam w dorobku nauczyłem się, że nie jest dobrze ciągnąć materiał na siłę i przesadzać z obróbką. Na początku ciągnąłem wszystko za mocno - wszystkie suwaki na maxa, ale jak się okazało dużo lepsze efekty daje stonowana i nieagresywna obróbka - po prostu nic na siłę.
Patrix rzeczywiście dostrzegam w zwykłej lustrzance dość spory potencjał biorąc pod uwagę mój setup i umiejętności. I osobiście uważam, że jeśli już przeskakiwać na dedykowaną kamerkę to już raczej na jakąś bardziej docelową - bez wchodzenia w półśrodki.
Marcin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości