Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SW909 EQ3-2 - pierwsze wrażenia / mini recenzja.
Hej,

postanowiłem podzielić się opinią na temat tego sprzętu jako ktoś, kto do tej pory używał lornetki na statywie. Zacznę od montażu.

EQ3-2
Statyw wygląda na solidny aczkolwiek przy pełnym wysunięciu nóg już nie robi tak solidnego wrażenia. Sam montaż ok - ale nie mamy co myśleć o precyzji ustawień RA i DEC z dużą dokładnością. Dwa stopnie czy dwie minuty kątowe to tak z grubsza można się pomylić nawet patrząc na wskaźniczek, który mówił by nam, że wszystko jest super. Nie zawsze będzie. Ale śledzenie w jednej osi "uciekających" obiektów jest bardzo wygodne nawet jeśli raz na jakiś czas trzeba by poprawić deklinację. Przy powiększeniach do 90x (standardowy okular 10mm) drgania ustają po około 6 sekundach. Mikroruchy - w osi rektascencji luz około 4 mm. ale nie przeszkadza za mocno - natomiast i tak po dotknięciu któregokolwiek z pokręteł obraz drga (przynajmniej z tą tubą - ona długa jest)...

No właśnie, tuba:
Dłuuuga. Z tym montażem dość często zdarzało się, że patrząc w okular nie mam szans na sięgnięcie do mikroruchu w osi RA.co prawda pokręteł można mieć po dwa w każdej osi ale stadardowo w opakowaniu są dwa (po jednym na oś). Można niby sobie przełożyć ale dokręca się go śrubokrętem i nie jest to tak wygodne jak "klik klik". Rura z odrośnikiem jest sporej długości i obserwacje obiektów w zenicie wymuszają całkiem ciekawe pozycje, skręt szyi i kucanie bokiem na pół nodze trzeba opanować. Samo wykonanie bez zastrzeżeń, aczkolwiek wyciąg jest "taki se" oraz szukacz, który trzeba stroić z resztą za każdym razem. Szukacz w ogóle jest bardzo chiński, ale na razie mi wystarcza.

Okulary i akcesoria:
Kitowe okulary są okej. Zaskakująco dobry obraz daje 25mm. Kupiłem sobie jeszcze do małych powiększeń GSO 40mm jest ciężki, z tysiąc razy solidniejszy od kitowego 25mm a obrazy daje tak... Wcale nie lepsze. W dzień lepsze w nocy wcale nie koniecznie. Żałuję, że go kupiłem bo lepiej było by kupić coś dobrego do dużych powiększeń, ponieważ kombinacja kitowego 10mm i kitowego barlowa x2 daje bardzo ciemny obraz, który ciężko wyostrzyć (a wszystko drga)... Ogólne wrażenie - 3 na 5 punktów w skali szkolnej Smile

Obserwacje (wieś, dobry seeing temp. 10*c średnia i mała wilgotność):
Pomijając gimnastykę oraz moje totalne zaskoczenie, że zarówno szukacz jak i teleskop daje obraz lustrzany (jestem laikiem - jak to w zasadzie skorygować, wolał bym nie lustrzany obraz - da się?) to pierwsze co w ogóle trafiłem to ζ UMa, żeby zobaczyć że jaśniejszy składnik pary wizualnie podwójnej jest gwiazdą podwójną (mój nikon 12x nigdy tego nie pokazał). Sukces, radość - śliczny obraz. Potem natychmiast epsilony w Lutni no i udało się podzielić z barlowem i 10mm ale trochę na słowo honoru. Tzn. widziałem, że są osobno ale to trzeba było się skupić i patrzeć bokiem Smile. Ale radość i tak. Potem Albireo w Łabędziu, ale to bezproblemowo i ślicznie. Z gwiazdek przeniosłem się na kulki i oczywiście 869/884 w okularze 25mm wyglądały przepięknie, w 10mm nie mieściły się ale więcej było widać gwiazd. Z barlowem nie było sensu obraz tracił ostrość. Potem przyszła pora na M13 no i tutaj spodziewałem się dużo więcej niż w lornetce ale niestety było tylko dużo większe (a nie więcej głębiej ładniej). M103 (aż cud, że wycelowałem) też całkiem ładnie się prezentowało, sporo składniczków. Ale największe zaskoczenie to M57. Do momentu zastosowania barlowa 2x z 10mm okularem (wszystko kitowe) widoczna malutka mgiełka. Jak wrzuciłem barlowa to widać było obważanek, środek ciemniejszy okrąg jasniejszy. Obraz ogólnie ciemny i zgwałcony słabą optyką ale kątem oka było widać kształt. To była największa radość i motywacja do tego o czym wposminałem wcześniej - kupno krótkiego dobrego okularu.

Ogólnie:
W porządku montaż, ogromna rura (nie koniecznie na balkon jednak), całkiem fajne obserwacje, krótkoogniskowe okulary do kupienia koniecznie, gimnastyka....
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Miałem ten zestaw.
Jest bardzo wart swojej ceny (stosunek jakości optycznej do ceny) pod warunkiem, że jednak znacząco niższa niż cena Synty 6 na Dobsonie.  Czyli należy przeszukać sklepy bo cena bywa różna.

Ja akurat nie miałem żadnych, nawet drobnych, zastrzeżeń do jego funkcjonowania.
Co ciekawe ten kitowy Barlow + kitowy 10mm na Księżycu sprawował się praktycznie tak samo jak,
kupiony potem - nie potrzebnie (w tym kontekście) - Plossl 5mm LE.

Na balkonie (90 cm szerokości) po ewentualnym wsunięciu (trochę) nóżek dawało się funkcjonować - nie wszystko mamy nisko i na wprost Wink

Zestaw jest i dlatego dobry, że prędzej czy później można tubus odsprzedać i coś innego na tym montażu powiesić - np SC5.

Moim zdaniem, mimo, że ja bym jednak dołożył 100 zł i kupił Synte 6 to zestaw ten jest idealny na "robiący wrażenie"
i nie skomplikowany w obsłudze prezent.
Dość łatwo demontuje się go na kilka części {np: stoliczek; statyw; głowica; przeciwwaga, obejma; tubus} i przewozi + przenosi dzięki temu.

Pozdrawiam

z pierwszym teleskopem kup latarkę diodową czerwoną. Wszystkie wszechświaty są wieczne. Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości