Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pakiet Celestrona NEXREMOTE
mam nadzieję, że komuś się przyda, może dzięki temu podejmie decyzje in plus bądź in minus, kupna nie tylko montażu, ale i tego softu  ;D

opis jest długi nie zrażajcie się - jak mnie znacie daję dużo obrazków, coby łatwiej było
i przekazywało toto jakąś treść sensownie

Targany poszukiwaniem nowych rzeczy natrafiłem swego czasu na software od Celestrona dedykowany pod jego montaże. NexRemote jest pakietem zawierającym trzy programy. NexRemote, NexGPS oraz NexTour. Software możemy zakupić za ok. 100$ (pisze około, albowiem spotykałem ceny od 170 do 70 biletów banku USA) w wersji ze wszystkimi kablami bądź za ok. 50-60 $ za wersję z samym nośnikiem. Wersję 30 dniową można ściągnąć ze strony producenta - http://www.celestron.com/c2/downloads.php - jest nawet wersja pod Vistę . Wymagane jest połączenie z montażem za pomocą kabelka RS232, przy czym nie musimy posiadać fizycznie wolnego portu COMa, wystarczy przelotka z PCMCIA czy innego USB na COM. Testowałem na notebooku zbyt nowym aby miał COMa, przelotkę USB-COM. Coma dostawałem na wirtualnym porcie numer 4. Dalej potrzebny jest kabelek z jednej strony DB9 - żeński COM natomiast z drugiej strony kończymy wtykiem RJ

[Obrazek: 11.jpg]

Tym oto sposobem możemy podczepić się pod HandControla, port mamy na samym dole pilota. Zasadniczo to już wystarczy żeby wystartować z używaniem oprogramowania. Szukam ciągle schematu kabla aby kompletnie zastąpić pilota z montażu, pozostanie wtedy problem łatwego procesu aligmnentu, jakoś nie wyobrażam sobie klikania myszką na laptopie jednocześnie zerkając w szukacz bądź okular i centrując gwiazdkę. Jest spora szansa, że można podłączyć joystick do komputera i nim sterować, tylko że nie mam joysticka aby to przećwiczyć organoleptycznie. W zakładce ustawień mamy listę podłączonych joysticków do komputera wraz z wyborem możliwości jego działania (wszystkie kierunki bądź tylko Pn,Pd, Wsch i Zach).
W momencie startu mamy taki widok

[Obrazek: 01.jpg]

Od góry wybieramy port (rzeczywisty bądź wirtualny) COM przez który chcemy się połączyć z naszym montażem. Poniżej wybieramy typ naszego montażu – dla mojego CG5 GT to jest Adv Series GT – zresztą na obudowie montażu jest taka mała naklejka  kolejny ważny parametr to wirtualny port – tutaj ustawiamy numer portu COM poprzez który dowolny soft (a raczej sterownik ASCOM) ma się łączyć z naszym montażem i kazać mu robić różne brzydkie rzeczy .
Mam to szczęście, że jestem szczęśliwym  posiadaczem odbiornika GPS na BlueTooth. Wobec powyższego, uruchamiam go sobie i z menu wybieranego prawym klawiszem myszki uruchamiam drugi fajny programik z pakietu NexGPS

[Obrazek: 02.jpg]

Pojawia się rzeczony chętny do współpracy od razu podstawiając nam pod nos gotowe połączenie do odbiornika GPS.

[Obrazek: 03.jpg]

Klikamy Connect i jazda. Najważniejsze dla nas jest Activity Messages, które powinno bezustannie rosnąć, wtedy wiemy że program otrzymuje dane z odbiornika, co zaraz naocznie zobaczymy. Jak widać po obrazku mamy dokładnie naszą pozycję, czas - pewność uzyskujemy gdy wartość GPS status jest linked, linked 2D bądź linked 3D. Po prawej mamy ilość widzianych satelitów i siłę odbieranego z nich sygnału.
Jeśli mamy prawidłowo podczepiony montaż pod komputer, startujemy klikając na wirtualnym pilocie OK. mamy standardowe komunikaty proszące o ustawienie montażu na znaczniki, zmienia się natomiast kolejny widok, gdzie ponad ustawieniami widzimy komunikat GPS linking. Mamy parametry z GPSa już w montażu i klikamy spokojnie ENTER. Montaż ustawiony, pozycja, data i godzina mamy z GPSa (wiem że ktoś się zaraz przyczepi, że na obrazku widać co innego, ale to tylko obrazek poglądowy)

[Obrazek: 04.jpg]

W tym momencie dostajemy standardowy pilot od montażu Celestrona na ekranie, wszystko działa jak na normalnym pilocie, każdy klawisz. Dochodzi nam oczywiście parę bajerów podnoszących wygodę konia czyli końfort 

[Obrazek: 05.jpg]

Klikając na ten gadżet – zwijamy sobie soft do ekhmmmm, nazwijmy to paska

[Obrazek: 06.jpg]

Niezłe co 

Kolejna rzecz już bardziej przydatna to tryb nocny – wybieramy oczywiście prawym (alternatywnym, sekondary bądź inaczej zwąc pomocniczym) klawiszem mychy.

[Obrazek: 08.jpg]

Sofcik wywala nam tymczasowo zbędne rzeczy i zapodaje uspokajający każdego astro-obserwatora krwisto-czerwono-morderczy-kilerowy kolorek na co tylko da radę .

[Obrazek: 09.jpg]

Nie będę pisał oczywistej rzeczy, że wyłaczamy ten tryb znowu klikając drugim myszkiem  i go odwajchowywując 
Możemy też szybko podejrzeć bierzące ustawienia pracy montażu, najeżdżając na kręcący się w kółko do zrzyg….nia symbolik Celestronika  kursorem myszki (nic nie klikamy)

[Obrazek: 07.jpg]

Kolejnym super dodatkiem jest NexTour-oczywiście wybieramy go drugą myszką

[Obrazek: 10.jpg]

Jak widać mamy nie tylko Celestron Tour ISO Standard by Celestron olaboga pożal się DżizasKrajst. Jak widać na załączonym obrazku – na dzień dobry jest kilka przejażdżek po niebie więcej, a co lepsze możemy sami sobie montować swoje dowolne, dodawać dowolne obiekty, ale o tym w następnym odcinku…
hmmmmm...
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Pakiet Celestrona NEXREMOTE - przez Tadeopulous - 22.09.08, 21:54

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości