Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISS na tle Księżyca !
Zgadza się - coś za coś...<br><br>raz udało mi się (tylko raz próbowałem) zobaczyć iss przez lunetę 800/60 - przy powiększeniu chyba 30x albo 40x - udało się i to nawet byłem w stanie długo utrzymywać ją w polu widzenia - praktycznie do wysokości około 70 stopni nad horyzontem - przyznam, że udało się tylko dlatego, że chwyciłem ją w pole widzenia jak tylko zauważyłem ją lecącą bardzo powoli nisko nad horyzontem<br><br>było widać baterie słoneczne... Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
1. Mogę się na to zgodzić tylko jeśli przyjmiemy że cień Ziemi jest szerszy przy niej i zwęża się w kierunku Księżyca - tylko że znowu i tak koniec jego stożka dotknąłby Srebrnego Globu i mielibyśmy zaćmienie Księżyca. Panowie, odpalcie sobie SkyMap Pro, włączcie opcję pokazywania cienia Ziemi i zobaczcie sobie jakie są jego rozmiary itp. Nie trzeba nic rysować.<br>2. Jasność Księżyca nie ulega wystarczającemu osłabieniu bo: i tak ma dużą jasność sumaryczną a poza tym powierzchnia na którą się ona rozkłada nie jest aż taka duża (np. M 31 jest WIęKSZA kątowo od Księżyca).<br>3. Jak na razie tylko tu się zgodzę - szukałem czegoś żeby to wyjaśnić przez jakąś brutalną analogię ale rzeczywiście lepiej pozostać przy samej istocie zjawiska.
Odpowiedz
Dorzucę swoje dwa grosze.<br><br>Cień Ziemi zawsze jest najszerszy przy Ziemi a zwęża się wraz z odległością od niej.<br><br>Na zdjęciu Księżyc nie jest w pełni (pewnie dzień po I kwadrze), a więc cień Ziemi nie jest skierowany w kierunku naszego satelity (a można dodać, że prawie prostopadle do kierunku Ziemia-Księżyc).<br><br>Z tego względu na pewnej wysokości satelita musi być oświetlony. Na jakiej to już zależy od położenia Słońca, Ziemi i satelity.<br><br>Na samym zdjęciu widać, że jasność powierzchniowa ISS jest większa niż Księżyca. Co do jasności ISS wiadomo, że ulega ona ciągłej zmianie podczas obserwacji z jakiegoś punktu ze względu na zmianę odległości i położenia ISS (a więc i oświetlenia).<br>Podawane w efemerydach jasności maksymalne ISS są często inne niż w rzeczywistości. Sam obserwowałem przelot w czasie którego stacja na kilka sekund zwiększyła jasność do około - 3 mag.
Odpowiedz
Nie wiem czemu ciągle wyobrażałem sobie że obserwujemy przelot na tle Księżyca w pełni. Może dlatego że na tym Zombie Observatory jest nagrane coś takiego - nie mogę teraz znaleźć tej stronki ale potem były na niej zamieszczane mapki Księżyca z atlasu Rukl'a - możliwe że należy nawet do jednego z forumowiczów...
Odpowiedz
Cytat:1. Mogę się na to zgodzić tylko jeśli przyjmiemy że cień Ziemi jest szerszy przy niej i zwęża się w kierunku Księżyca - tylko że znowu i tak koniec jego stożka dotknąłby Srebrnego Globu i mielibyśmy zaćmienie Księżyca. Panowie, odpalcie sobie SkyMap Pro, włączcie opcję pokazywania cienia Ziemi i zobaczcie sobie jakie są jego rozmiary itp. Nie trzeba nic rysować.<br>
<br><br>Widzę Karolu, że ani nie rysowałeś, ani nie rzucałeś kamieniem. Szkoda. Co prawda nigdy nie udało mi się zaobserwować satelity będącego w cieniu Ziemi a przelatującego na tle oświetlonego Słońcem Księżyca, ale jestem przekonany, że takie zjawiska mają miejsce.<br>
Odpowiedz
Przecież już napisałem że za bardzo się przywiązałem do idei obserwowania na tle Księżyca w pełni, rzeczywiście nic nie rysowałem ale to o czym piszesz rzeczywiście można sprawdzić rysując. Wystarczy narysować Ziemię ze stożkiem cienia skierowanym od Słońca i Księżyc z kreską dokładnie prostopadłą do osi cienia, dzielącą część oświetloną od nieoświetlonej. Wtedy będzie widać czy jest takie miejsce żeby satelita był w cieniu a jednocześnie znalazł się na oświetlonej części Księżyca. Może rzeczywiście dobrze będzie jeśli ktoś zrobi taki ładny rysunek z dużą dokładnością bo ja nie mam Photoshopa a w Paincie wkład pracy byłby nieproporcjonalny  do uzyskanego efektu.
Odpowiedz
Cytat:Przecież już napisałem że za bardzo się przywiązałem do idei obserwowania na tle Księżyca w pełni, rzeczywiście nic nie rysowałem ale to o czym piszesz rzeczywiście można sprawdzić rysując. Wystarczy narysować Ziemię ze stożkiem cienia skierowanym od Słońca i Księżyc z kreską dokładnie prostopadłą do osi cienia, dzielącą część oświetloną od nieoświetlonej. Wtedy będzie widać czy jest takie miejsce żeby satelita był w cieniu a jednocześnie znalazł się na oświetlonej części Księżyca. Może rzeczywiście dobrze będzie jeśli ktoś zrobi taki ładny rysunek z dużą dokładnością bo ja nie mam Photoshopa a w Paincie wkład pracy byłby nieproporcjonalny  do uzyskanego efektu.
<br><br>To rzuć kamieniem jednak!<br>
Odpowiedz
a może być taki rysunek?<br><br>[Obrazek: satelita-i-ksiezyc.png]<br><br>jak widać nawet gdyby Księżyc był w pobliżu pełni to byłby możliwy przelot nieoświetlonego satelity na tle oświetlonej tarczy Księżyca - wszystko zależy od tego kiedy taki przelot ma miejsce - późno w nocy czy nad ranem, czy może wieczorem... (dla obserwatora na Ziemi)
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Bartolo, niedość że fotki Ci wychodzą niezłe to jeszcze rysunki umiesz robić :o.<br><br>
Odpowiedz
I wszyscy się teraz zgadzamy. Dzięki.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości